Volné pokračování komedie Pátek není svátek, která dále sleduje osudy rodiny Nováků. Ambiciózní paní Nováková, které se líbí život určitých vrstev, pro které jsou rozhodujícím měřidlem peníze a majetek, přinutí svého neprůbojného manžela k několika akcím, které jsou na hranici zákona. Vzestup rodiny po společenském žebříčku však končí nezadržitelným pádem, který naštěstí přijde včas. Na rozdíl od své ženy se cítí Karel Novák ve světě podvodníků různého kalibru nesvůj, a tak není divu, že po důkladném ponaučení se rozhodne vzít rodinné záležitosti do svých rukou. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Pokracovanie filmu "Patek neni svatek" uz nema kvalitou na jednicku. Akosi sa vytratil dej, a film aj napriek hereckej ucasti Petra Narozneho /Jachyme, hod ho do stroje, Marecku, podejte mi pero/ sklzava len do ako -tak znesitelneho normalizacneho ceskoslovenskeho priemeru. Nedokazala to zachranit ani pani Helena Ruzickova /Ecce Homo, Homolka, Vsichni Dobri Rodaci/. 55 % ()

rakovnik

Normalizační (ne)komedie o běžných rodinných záležitostech, prolínajících se se socialistickým obchodem, kde se člověk ani nepobaví, ale ani příliš nenudí. Do deštivého nudného odpoledne se hodí, když už nic jiného, lepšího, neběží. Jen se divím, co v takovém filmu dělá skvělý scénárista Zdeněk Svěrák a jeho kolega Pavel Vondruška. Ale jsem za ně rád, alespoň některé postavy mi byly sympatické. ()

Lima

Typická nudná sračka, kterých se v normalizační éře rojilo jako hub po dešti. Tím netvrdím, že by tenhle Fukův pokus o komedii byl nějak politicky "šmrncnutý", jen trpí pouze bolístkou drtivé většiny filmů té doby, tedy bezzubým a příšerně nudným scenářem, v tomto případě i se zmatenou změtí spousty zbytečných vedlejších dějových linek. Bože, čemu jsem se tenkrát smáli. ()

vypravěč

Fuka se pokračováním svého víceméně zdařilého vyprávění o rodině Novákových přimkl k své zřejmě nejvlastnější tematice – životu jako podvádění. Současně se takto současně realizoval i při dokončování snímku Petra Schulhoffa Co je doma, to se počítá, pánové... a právě normalizační melouchaření a kšeftaření se stalo úběžníkem i filmu V podstatě jsme normální. Jakmile se ze zlomků podobných sklonů v prvním dílu stala hlavní látka, ztratilo se veškeré kouzlo, kterým ta nenápadná rodinná buňka vládne a pro něž má cenu stále se vracet k dílku předešlému. Režisér nyní jen eviduje, přehání a dusí a nedostatek vzduchu prozrazují scény s dcerami, které se najednou ocitly na okraji, a příběh, v němž jako by již nešlo o všechny, se zcela zbortil. ()

Paity

Kdo měl rád Pátek není svátek, aneb putování poloviny republiky na chaty a chalupy před víkendem, přijde si na své. Já nepovažuji V podstatě jsme normální za ani lepší, ale ani horší. Stejně jako u prvního "dílu" mi ale často nepřišel film jako komedie, spíše jako drama s prvky humoru, ale to ať si každý posoudí sám. ()

• V panelákové kuchyni je nad plynovým sporákem umístěná skládací kuchyňská váha. Je ovšem namontovaná obráceně – neb miska zakrývající stupnici se odklápěla o 90° dolů. V této neotřelé instalaci by se vyklápěla nahoru, kde by nejenom nedržela, ale váha by pozbyla funkce. (Brtniik)
  • Natáčelo se v Praze, Unhošti, Kladně (Dům kultury) a na zámku Líšno u Benešova. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Na večírku v tuzexové vile je vidět cívkový magnetofon REVOX, v ČSSR tehdy naprosto nedostupný. (Brtniik)