Budoucnost nejistá

• Veľká Británia How I Live Now

Patnáctiletá Daisy (Saoirse Ronan) žije celkem běžně komplikovaný život - má deprese, vztek na všechny a trpí sebepoškozováním. Rodiče ji proto pošlou z New Yorku k tetě Penn na anglický venkov. Po prvním odmítání všech a všeho si Daisy uvědomí, že se jí tam vlastně líbí a navíc se jí líbí i bratranec Edmund (George MacKay). K svému překvapení nakonec úplně zapadne do místní mládežnické party a jejich radovánek. Vše zdánlivě směřuje k letní romanci, kdyby se zároveň nad touto venkovskou idylou nevznášela všudypřítomná hrozba Třetí světové války. Ta nečekaně vtrhne do jejich životů a pro Daisy, které se před nepřátelskými vojáky podaří uniknout, začíná boj o přežití. (Cinemart)

Aluska88

Zajímavý snímek, který ale nejspíš neosloví každého. Post-apokalyptický příběh, který se více než na nebezpečí a průběh války zaměřuje spíše na rodinnou stránku věci. O tom, co se doopravdy děje, se vlastně nedozvíme téměř nic. Nakonec nám tak zůstává parta lidí "uvězněných" na venkově, kde neví nic o tom, co se děje. Jediný způsob, jak to zjistit, je vydat se na cestu. Na ní jsem si všimla několika logických nedotažeností a dějových návazností, které mě přivedly k myšlenkám, jestli mi náhodou něco neuniklo. Naštěstí samotný příběh, osobitá atmosféra a výkony všech herců, v čele s pubertální, nevychovanou Saoirsou Ronan, které to tu coby drsňačce hrozně sluší, převážil nějaké ty dějové kiksy. Jestli čekáte nějaký vizuální, či akční nářez, budete zklamáni, pokud Vám však nevadí minimalistický post-apo art, mohli byste být spokojeni. "Kolik ti je?" - "14." - "A máš řidičák?" - "Ne, ale jezdím už od šesti let.", "Počítej s nejhorším a ujisti se, že se to nikdy nestane." ()

F.W.Colqhoun

[K postavě Daisy s tváří Saoirse Ronan:] Are you a vampire? Do Nejisté budoucnosti jsem nahlédl s ostychem ohledně toho, zda nejsem na filmy pro mládež přeci už trochu starý. Nejsem, byla to bomba :-). Možná je chyba i po mnohých zlých zkušenostech od žánru zparchantělého produkty typu Twilight očekávat jen to nejhorší. Ostatně, už se našel námět, z něhož by dobré psaní a skvělá režie nedokázaly vykřesat skvělý film? Jistě, jde tady i o lásku. Elegantní formě a neotřelému přístupu (události jsou nahlíženy výhradně optikou aktérů) stejně jako mládí samému se dá ale odpustit i to. Film startuje v duchu euforického klipu s momentkami z rustikálního prostředí rodiny a la Weasleyovi v Doupěti. Soundtrack Jona Hopkinse a písničkami kádrů jako Nick Drake či Amanda Palmer svědčí o skvělém vkusu i smyslu pro atmosféru. Na stěně schází jen hodiny s ručičkami ukazujícími, zda jsou všichni v pořádku. V událostech následujícím po idylickém úvodu by se totiž skvěle hodily. Podobně jako ve filmech Dannyho Boylea příběh nabírá směr, které se na začátku dal jen tušit. Obrat v duchu děti vs totalita je velmi silný a realistický, ne nepodobný nedoceněným snímkům jako Children Of Men, jimž Budoucnost dluží. A ovšem Saoirse Ronan je skvělá a krásná. Keep eye on great but humble talent of Kevin MacDonald! ()

Rob Roy

Po prvních 5 minutách jsem se tetelil, že tohle bude něco speciálního, nakonec je to ale díky odbytým vztahům trochu zklamání. Britské sociální drama z venkova se mění v trip a la Potomci lidí, ale chybí tomu větší intenzita a vykreslení Daisyiny motivace. Fajn kamera a herci, Saoirse je tradičně dobrá a škoda nevyužitého Toma Hollanda, kterej během minuty přehraje většinu usmrkanců, které jste letos ve filmech viděli. Kevin MacDonald v mých očích na svůj průlomovej film pořád čeká, tohle je už třetí kousek, kde byl blízko. Tak snad konečně příště. ()

ambron

How I Live Now je zaujímavý počin predovšetkým vďaka hviezdnemu výkonu Saoirse a lyrickým momentom, ktoré dávajú filmu správny emocionálny podtón. Príbeh pracuje prostredníctvom hrdinky s myšlienkou, že v čase krízy musíme prehodnotiť svoje postoje, ale to som tu vnímal ako druhoradé, tentoraz ma viac zaujal feeling príbehu. Z mojej strany ide teda o slušnú a svojskú verziu teen romantiky. ()

Aknah

Od filmu jsem vlastně nečekala vůbec nic, podle názvu, obsazení a zjevu hlavní hrdinky jsem si říkala, že půjde zas o další pubertální romanťárnu s lehce vážným dějem. Ale musím říct, že mě to děsně překvapilo. Saoirse mám ráda, hraje výborně a tady je toho důkazem. Atmosféra a napětí graduje a to mě bavilo,dojímalo a nějak nechápu těch 62%. Velmi povedené, jiné. ()