Starec a more

• Československo Stařec a moře (viac)

Adaptace novely Ernesta Hemingwaye vypráví příběh starého kubánského rybáře Santiaga, který se vydává na svůj poslední velký lov. První filmové zpracování proslulé předlohy, které v roce 1957 za Freda Zinnemanna dokončil John Sturges. V hlavní roli exceluje Spencer Tracy. (oficiálny text distribútora)

Han22

Chvíli mě trvalo, než jsem filmu přišel na chuť, hlavně dokumentárnímu vyprávění s nezúčastněným hlasem vypravěče. Ale nakonec se to povedlo, naladil jsem se na strunu vyprávění a dostal čirou filmovou poezii. Nádherné moře, hudba, naprosto fantastický "old man" Tracy s jednoduchými sny a boj člověk versus ryba. Trošku mě to připomnělo jiný film podle románu z konce 50. let - Bílou velrybu. Ale stařec se nežene za rybou z nenávisti jako Achab, považuji ji za bratra, soupeře, respektuje ji, jen prostě ví že ji musí porazit i kdyby to byla poslední věc v jeho životě. Když se objevili žraloci, tak jsem se bál, že to tvůrci zabijí nějakým špatným koncem. Ale díky bohu nestalo se a já tak můžu po delší době dát bez přemýšlení 5*. Dobrodružný film roku 1958. ()

Radyo

Hemingwayovu knihu jsem dosud neměl tu možnost si přečíst, ale pokud je i zde dodrženo obvyklé pravidlo, že film na knižní motivy většinou nedosahuje ani zdaleka kvalit své předlohy, tak ona kniha musí být naprosto famózní. Fuj to je ale dlouhá věta. :) Každopádně je tenhle film opravdu skvělý a Spencer Tracy je nezapomenutelný. Nikdo jiný už ve stejné roli nebude tak "stařecký" jako on. ()

Gyrphos123

Film zpracován dost přesně podle předlohy, ale to je asi tak všechno, co tenhle film má k dobru. Ani jako kniha ani jako film mě to nebavilo, je to skoro o ničem.Chápu, že kniha v sobě má hlubší myšlenku, ale nesedlo mi to. Dost jsem se musel snažit, abych to dokoukl celé. Nedoporučuju nikomu, kdo nechce ztrácet čas, nudit se a nemusí se připravovat k maturitě . ()

Arius

Zisťujem že je pravdepodobne dosť veľká škoda že som vynechal knižné spracovanie, film rozhodne nemohol popísať všetky tie vnútorné boje ktoré sa v starcovi odohrávali, tak živo a autenticky ako by to bola schopná práve kniha. Každopádne aký taký efekt to zanechalo a môj pohľad na vec je taký že Hemingway prostredníctvom Spencera Tracyho ktorý bol ako starec fenomenálny sprostredkoval svoj vlastný príbeh "mrzutého stáři". Osamelosť a skľúčenosť ktoré boli ešte viac podfarbené tou pózou samého vojaka v poli(v tomto prípade v širokom vyludnenom mori kde bol Santiago na všetko sám) zaúčinkovali ako mali. Gro knihy a filmu však bolo predovšetkým v ľudskom odhodlaní ktoré je bezhraničné a jeho prah si staviame sami. Príbeh dosť na zamyslenie, no ako celok na tri hviezdy z nábehom na nadpriemerné štyri. ()

xaver

Hemingwayovou novelu jsem četl ještě na střední škole. Mimo jiné i za ni, anebo hlavně kvůli ni dostal Nobelovou cenu za literaturu. Proto jsem se na film díval s velkým očekáváním. Ne, že by mě zklamal, Spencer Tracy jako starý rybář byl vynikající, ale něco tomu snímku chybělo, nevím přesně co, ale nebylo to ono. Asi to bude tím, že pokud čte divák nejdřív předlohu, tak je potom silně ovlivněn. Proto dávám "jenom" 4*. ()

• Film se natáčel na různých místech západní polokoule. Filmaři se tak podívali na Kubu, Panamu, Havajské ostrovy, Bahamy a Galapágy, či do Kolumbie, Ekvádoru nebo Peru. (Ollie235)
  • Přestože se Henry King a Fred Zinnemann podíleli na režii filmu, jejich jména nejsou v závěrečných titulcích uvedena. (Ollie235)
  • Ernest Hemingway byl po zhlédnutí filmu nespokojen a prohlásil, že Spencer Tracy vypadal více jako bohatý starý herec, než jako prostý rybář z Kuby. (D3VIL)