Hvězdy stříbrného plátna - Série 7 (2017) (séria)

Orson Welles (S07E01)

(epizóda)
Veľká Británia, 2017, 43 min

Réžia:

Lyndy Saville

Orson Welles (a.z.)

V obsáhlých dokumentárních cyklech věnovaných velkým osobnostem světové kinematografie najdeme jméno Orsona Wellese hned dvakrát. Dnes si připomeneme zejména jeho dráhu hereckou, neboť je pravdou, že hlavní role nehrál jen ve svých filmech. Orson Welles se natolik proslavil svými režijními počiny, že dnes málokdo ví, že začínal na divadle, a to už v pouhých šestnácti letech, daleko od rodné Ameriky, v Irsku. Poté kočoval s ochotnickou divadelní společností po USA, hrál, režíroval, psal a koketoval s rozhlasem. V třiadvaceti způsobil Americe dnes už legendární šok svou sugestivní rozhlasovou adaptací Války světů H. G. Wellese. O další dva roky později už měl smlouvu s filmovým gigantem RKO, roku 1941 přišel jeho hvězdný počin jménem Občan Kane a pak už jeho profesní život připomínal dlouhý a prudký tobogán. Zemřel v sedmdesáti letech uprostřed rozdělané práce. (Česká televize)

andrii

O, veleslavný. Na frekvenci fabulátor. Padělatel nás, mas. Občan, který zazlobil. Štěpánkovský Otomar Korbelář, který zosnoval. Sólově slovy vylákal vlast, vlastnictví rozumu. Rozvětvil trať aprílových orbisů. ()