Pekné svinstvo

• Česko Špína Londýna (viac)

Okwe, ilegálny emigrant z Nigérie, večer pracuje ako taxikár a v noci sa z neho stáva recepčný v hoteli vo West Ende. O svoj súkromný príbytok sa delí so Senay, peknou Turkyňou, žiadateľkou o azyl. Pracujú v rovnakom hoteli. Raz v noci Okwe objaví v jednej z hotelových izieb hrozný nález. Zistí, že sa tu deje čosi veľmi nebezpečné. Mladík pomaly objasňuje záhadu svojho objavu a preniká do zabijáckeho zločineckého podsvetia. (oficiálny text distribútora)

Figu

Jež, to jsem se spálil... Samozřejmě rozumím hloubce tématu, nicméně... No úplně jednoduše. Upoutávka i recenze supr, zbytek lacinost. Hrozná nuda! To napětí, který mělo ten biják táhnout tam prostě nebylo, nebo bylo poloviční... Zas na druhou stranu, vidět to před 20ti lety v době premiéry, možná bych volil pohled na film a hvězdy jinak!?! 60% ()

Isherwood

Scénáristu Stevenu Knightovi a režiséru Stephenu Frearsovi se podařilo dokonale pošramotit „čistotu turistického“ Londýna. Knight napsal jeden z nejoriginálnějších a nejtemnějších scénářů, ve kterém se velmi ostře pustil do problematiky přistěhovalců a ilegálních imigrantů. Na atypickém příběhu nigerijského uprchlíka a turecké „cestovatelské snářky“ představuje těžký život těchto lidí, kteří stojí nejen proti vlastní minulosti, ale zároveň i krutější přítomnosti a nejasné budoucnosti. Předložit tento materiál vypravěči neveselých příběhů, režiséru Frearsovi, se stalo vynikající volbou. Frears vypráví příběh v rychlém tempu a strhává s sebou diváka do děje. Jenomže tempo a vyprávěný obsah je hlavním bodem režisérova zakopnutí. Frears vypráví „jenom“ příběh, postavy nemají rozměr díky kterému by jsme je mohli plně chápat. Stačí si jenom položit otázku, kde vzal Okwe tolik ochotných přátel a nebo jak se dokázal dostat do takové blízkosti Senay, která je typickou tureckou muslimkou – vůči chlapům téměř „alergická“. K tomu, aby tohle všechno bylo povězeno, by filmu stačila dvacetiminutovka navíc, kterou by každý divák snesl. Jenomže, víte co? Tohle všechno vám bude při sledování jedno. Frears je totiž přesně tím typem vypravěče, který si diváka omotá kolem prostu a dá mu na všechno zapomenout. Za doprovodu nezvyklých syntenzátorů Nathana Larsona vám poví i to, co jste slyšet nemuseli a co jste vidět nechtěli. A i přes kapku skřípající - téměř až pohádkový – závěr, který však má hodně nepohádkovou formu, není jediný důvod, proč film neodměnit plným hodnocením. Oprávněně? Možná? Asi? Ano ()

lennyd

Okwe (Chiwetel Ejiofor) je lékařem, ilegálně pracujícím v Londýně, přes den jako taxikář a v noci jako recepční v hotelu. Sblížil se s podobně postiženou (ilegálně pracující) dívkou z Turecka, Senay (Audrey Tatou). Kromě své nezáviděníhodné pozice ilegálních přistěhovalců (imigrační policie na každém kroku) zjišťují, že v hotelu se děje něco velmi divného (přeci jen, každý den nenacházíte lidské srdce vyhozené do záchodu). Společně zjišťují cenu lidského života (10000 liber za ledvinu, případně pas) a ještě více se zaplétají do problémů s překupníky lidských orgánů. A Okwe, jakožto lékař (a taky dobrák od kosti), to nemůže nechat jen tak... Na jedné straně dost drsné téma, na druhé straně "pochybný" milostný vztah mezi oběma hrdiny.. Zatímco Chiwetel Ejiofor je ve své roli velmi přesvědčivý (že by natáčel ilegálně ?), Audrey mi tady moc neseděla (přeci jen, film má k Amelii hodně daleko, a romantickej kukuč je dost málo)... Plus mínus 3 a půl hvězdičky, ta neviditelná půlka je za skvěle vyřešený konec (teda ne úplnej konec, ale chvilku před)... ()

Mi Nü-Chai

Všechno je špatně. Očekávala jsem zajímavou detektivku a dostala jsem bezzubou snahu vylámat z diváka co nejvíc slz a soucitu. Věřím, že realita ilegálního imigranta může být všelijaká, to ovšem neomlouvá styl, jakým je Dirty Pretty Things natočeno. Herci střídavě nedělají skoro nic a přehrávají, příběh je snůška klišé a vykonstruovaných situací. ()

swamp

Kdyby to byl film delší, dal bych hvězdičky 3..ale minutáž je naprosto optimální. Chiwetel Ejiofor a Sergi López podali výborné výkony. Audrey Tautou dle mého názoru poměrně dost přehrávala, ale pro ty její oči jí to jistě odpustíte. :) Stephen Frears natočil tenhle film velmi cíleně, a pouze již zmíněná přijatelná délka ho neshazuje do vod průměrných. Ono totiž není těžké zvolit silné téma, z největších chudáků udělat ty nejudatnější hrdiny a připojit k tomu něco málo drsných scén. Mistrnost ovšem spočívá v dávkování toho všeho..a režisérovi se očividně trochu trhla ruka. Navíc chtěl z celého snímku udělat asi úsměvné drama, protože některé hlášky opravdu nebyly na místě ("How come I've never seen you people before? Because we are the people you do not see. We are the ones who drive your cabs. We clean your rooms. And suck your cocks."). Věřím, že kdyby tento příběh zpracoval nějaký nezávislý režisér, dosadil nezávislé herce a zapojil zdravé zanícení pro věc, jistě by vznikl film velmi nadprůměrný..bohužel se tak nestalo. ()

• Okrem angličtiny zaznie vo filme španielsky, francúzsky i somálsky jazyk. (MikaelSVK)
  • První role, ve které Audrey Tautou mluví anglicky. (ČSFD)