Příběh z prostředí praktického školství bez povrchností, klišé a přetvářek. Film je založen na reálném základě a ukazuje, jak to dopadne, když selže systém. Děj se odehrává v drsném prostředí základní školy. Skupina zdejších žáků - mladých násilníků je obviněna ze znásilnění a vraždy mladé praktikantky. Přesto nebyli zatím odsouzeni a stále navštěvují školu. Do ní nastupuje mladý učitel, jenž si svým neortodoxním přístupem získává sympatie ostatních kantorů i žáků. Za jakým účelem však do školy opravdu přišel, zjistíme až v závěru celého příběhu. (oficiálny text distribútora)

DJ Obelix odpad!

Tak takhle tedy ne. Ač jsem od Bastardů žádné zázraky neočekával, pan Magnusek a spol. "předčili" i mé nejšílenější představy. Vezmeme to popořádku. Technicky nezvládnutý film hlavně po zvukové stránce, kdy kolikrát není rozumět polovině dialogů. Herecké osazenstvo vypadá na první pohled slušně, ale zůstává záhadou, na copak je páni tvůrci nalákali, aby hráli v tak nebetyčné konině. Zkušeným hercům ovšem bohužel "vévodí" Tomáš Magnusek, kterého herecká múza tedy rozhodně nepolíbila, ale spíše nakopla do míst, kde záda ztrácejí dobré jméno a každá jeho replika zavání středověkým právem útrpným pro diváka. A teď k samotnému příběhu. Vezmu to krátce - ostatně ani pan scénárista si s tím o moc větší práci nedal. Jestli bylo smyslem ukázat nepřizpůsobivost jisté menšiny, tak BRAVO! Našli jste svatý grál a jistě to nikdo netušil, že se něco podobného děje. Ale dál? Chvilku se film tváří jako podivná verze Nebezpečných myšlenek, aby se záhy změnila v nechtěnou parodii sebe sama. Postavy přicházejí a odcházejí (vrcholem je naprosto zbytečný Hemala a jeho inspektor, stejně jako vousatý perverzák prznící školačky), jednají iracionálně a závěr filmu je tak směšný, až se mi to ani popisovat nechce. Prostě naprostý, odpudivý odpad. Nikdy více... ()

Radek99

Ale no tak, ale no tak, co se nám to tady snaží tvůrci namluvit?! Že Česko je někde v Latinské Americe? Tak otřesné to rozhodně zdaleka není. Bastardi jsou naprosto tendenčním filmem, natáčeným především pro čtenáře Blesku a jiného bulváru. Bohužel jsem také učitel, takže mohu porovnávat realitu s ,,filmem založeným na reálném základě" a zjištění je to prosté - Tomáš Magnusek coby scénárista jednoduše lže a režisér Petr Šícha je v lepším případě jeho bílý kůň, v tom horším lže spolu s ním. Chápu, že oba tvůrci reagují na nějakou celospolečenskou poptávku, neboť minimálně starší ročníky chtějí vidět takovýto obraz světa. Ale takhle to vypadá možná v nějaké jihoamerické favele, rozhodně ne v české škole. Ano, je tu mnoho s realitou styčných bodů, minimálně slovník a míra vulgarismů dnešních náctiletých i plno dalších věcí. Popisované jevy v nějaké míře v českém školství určitě existují (vyjma vražd tedy), ale scénář je koncentruje v tak nepravděpodobném množství a navíc daný stav strašlivě nadsazuje a exponuje do extrému. A v ostatních směrech už najdeme jen onu výše zmiňovanou tendenčnost. Tak třeba obraz policie - Magnusek s Šíchou ji prezentují jako sbor unavených důchodců, mladí vyšetřovatelé asi u policie neslouží, nemluvě o tom, že výsledky vyšetřování jsou hrubě přitažené za vlasy. Ve škole zase z nějakého neznámého důvodu je v každé třídě cca 5 žáků a učitelský sbor čítá (pro oba dva stupně!) asi sedm pedagogů. Z nějakého neznámého důvodu v jejich škole neexistují osnovy ani rámcově vzdělávací plány, všichni si tam jen vesele kreslí a hrají divadlo. Inspekce (z neznámého důvodu přišedší z ministerstva) nerespektuje ani ten nejzákladnější protokol. Míra vulgarity je extrémní, pejorativní přístup k pedagogům je ale daleko za reálnou hranicí, že ale sedmák lehce přepere mladého učitele tělocviku je pak už jen třešnička na dortu absurdity. Nikoho asi ani nezaráží absurdní počet mrtvých, Bastardi tak v této statistice s přehledem strčí do kapsy téměř i běžný válečný film. Fakt, že se v parku za školou vesele znásilňuje a nenajde se jediný svědek, také asi nikoho nepřekvapuje. Jestli je dnes v českém školství nějaké hodně bolavé místo, je to existence a tolerance šikany mezi žáky, kteroužto tu tvůrci bagatelizují jen projevy šikany verbální a zabavování svačin. A takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Problematický je také ,,seriálový" casting, neboť ten zaručil sice tvůrcům návštěvnost v kinech a komerční zisk, nějaké hlubší herecké výkony a psychologické proměny hrdinů ale nelze od pánů Potměšila či Šťastného čekat. Nemluvě o skutečně slabém scénáři plném sporných míst a neautentických scén (postava ředitele, chování uklízeček, osobnostní profil chemikáře, scéna s orálním sexem v kabinetu, chování dětí během pohřbu atd. atd.). Snad jediným zcela funkčním prvkem byla pak hudební složka, neboť použitý hip-hop byl zřejmě jediným autentickým rozměrem daného díla. Bastardi jsou pro mne tím největším zklamáním, reálně natočený film by naše české školství i společnost coby kritické zrcadlo potřebovala jako sůl, jelikož situace je skutečně neudržitelná a vpravdě krizová. Magnusek s Šíchou ale dělají této reflexi pravé podstaty krize svým bulvarizujícím přístupem medvědí službu... PS: Jestli má někdo potřebu poznat realitu českého školství, musí sáhnout paradoxně mezi filmy zahraniční, konkrétně třeba fenomenální Mezi zdmi či Zkaženou mládež...problémy současného školství a generace Y jsou totiž univerzální a souvisí s tím, v jakém je současná Evropa sociálním pohybu... () (menej) (viac)

Peytl

Morgoši ukázaní v tomto pokusu o film, jsou ve skutečnosti stokrát horší, přesto už tenhle cikánský, třikrát vyždímaný pytlíkový čajíček v lidech vzbuzoval hysterii a tak šílené reakce, že jsem neměl odvahu se na něj dobrovolně podívat střízlivý... no, včera jsem kupodivu zjistil, že ani ožralý, ale někam jsem si při veselém pogu a závěrečném skoku na gauč zakopl ovladač, a tak jsem byl nucen vidět většinu téměř vychrtlé Mangusty a té nechutné verbeže, která by zasloužila cyklon B. Takže, co k tomu veledílu napsat, snad jen to, že byl evidentně vydán rozkaz, aby herci, kteří hrát umí na to srali a byli tedy horší než uzoufaní ochotníci z Dolní Kyselé Prdele. Vše, co bych měl chuť napsat by bylo vymazáno, proto nevidím důvod se jakkoliv exponovat, navíc se oteplilo a černý držky mi pod oknem ladí ukradený kytáry, takže se nemám možnost soustředit a raději si půjdu odpočinout, abych nabral sil do rachoty, odvedl daně, aby tenhle hmyz mohl dál nerušeně šukat a množit se. A málem bych zapomněl, Radku99, ty jsi opravdu případ pro ředitelování na zvláštní, bože, ty jsi vůl. ()

Zeck

Je to film pro děti. Co říct více? Tento film má skvělé okamžiky, skvěle se strefuje do citlivých témat, dělá si legraci z věcí, z kterých se v liberální společnosti legrace nedělá, sprostou mluvu dokáže povznést na perfektní hlášky, skvěle vybral dětské herce, OVŠEM! Naprosto posral výběr herců pro dospělé postavy, tak amatérské výkony skrze hlavní postavu jsem snad ještě neviděl, byla to plejáda trapnosti a každé slovo, které bylo vysloveno znělo jak recitovaná básnička před školní tabulí. Nejhorší na celé věci je fakt, že amatérsky zde působil i Poloczek což ukazuje hlavního vyníka celé posranosti filmu - režiséra. Pokud by se tento film držel striktně vtipu a pokusil se tak navázat na Gympl, pak bych s ním neměl problém, bohužel žijeme v Česku a všechny filmy musí být v rovině - drama, drama s hořkostí, drama s vtipem, drama s nudností. 60% 31.01. 2011 ()

Smok

Pán učiteľ Majer si dosť neštandardne vyrieši jeden osobný problém a popritom ešte zvládne aj raketový kariérny rast. To všetko za asistencie silene dementných žiakov v triedach (v počte kusov šesť v každej). Ak je film založený na "real" základe a bez "klišé", tak pre mňa je uveriteľný asi ako adidasy od číňana. Mr. Magnu(m)sek sa hodí skôr do reklamy na mäsové konzervy, ako do celovečerného filmu. BTW je ešte niekto zvedavý aj na dvojku? ()

• Ve filmu učinkují i skuteční žáci Tomaše Magnuska, se kterými se režisér setkal během svého působení na základní škole, odkud námět na tento snímek čerpal. (jurama525)
  • Scéna, ve které žáci běží za autem, se zakládá na skutečné události, kdy Tomáš Magnusek nevěděl, jak donutit své žáky běhat, tak koupil krabičku cigaret, uvázal ji za anténu svého auta a kdo doběhl první, tomu tu krabičku dal. V krabičce však žádné cigarety nebyly. Když to zkoušel podruhé a místo cigaret dal do krabičky žvýkačkové atrapy, děti mu za to z auta urvaly registrační značku. (rublik05)
  • Film se natáčel především na základní škole v České Skalici. Skatepark, ve kterém si mladý Dostál (David Dolanský) kupuje marihuanu, se nachází v Králově Dvoře. Dům rodiny Dostálů se pak nachází v Zahořanech na Berounsku. (skudiblik)

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (viac)