Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

Inozuka

Parádní televizní film. Lehce natočený příběh o vážných věcech a navíc demýtizace toho "skvělého komunitního vesnického života". Tedy jednoho velkého intelektuálského omylu z devadesátých let, kdy spoustu lidí utíkalo do vesnic právě za přízrakem milého lidského soužití, aby se o deset let v deziluzi vraceli zpátky do měst. Hvězdné herecké obsazení: oba Trojanové, Dulava, Bareš, Doležalová, Pleštilová ... dokonce i ten Klus ve filmu sedí. ()

Mylouch

Náš "Pražák" a naši furianti na prahu máje. Celebritní návštěvník katalyzátorem dění ve vísce svého mládí, s kterou ho minulost pojí víc, než si přiznával. Slušné režijní zvládnutí málo vídaných a velmi vyrovnaných hereckých výkonů plejády především seriálových herců ("Tady nejsi na divadle, žádný teploušský markýrování"), občas otravné jízdy kamery, nápadité stylotvorné vložky homevidea a kreslených animací, náladové černobílé retro-scény a příhodná většina ♫ kytarové části hudby. Tradice, láska a demence. 3-4* ()

pakobylka

Ta naše povaha česká ... Nejenom májka, MY si občas stojíme tak trochu "šejdrem", jenomže si to nechceme přiznat - a tudíž nejsme ochotni nést jakoukoli míru viny. Ani čas na našich postojích většinou nic podstatného nezmění - přitom oběť, kterou se nám kdysi zachtělo uštvat a uklovat, nám tehdy chtěla utrpěná příkoří jen oplatit, nic víc ... Hořký i úsměvný příběh o nelehkém návratu, který se stal vítězstvím i prohrou. Příběh s dobrým scénářem a režií, která velice věrohodně vykreslila prostředí i charaktery jednotlivých postav. Ivan Trojan byl skvělý jako vždycky - a vlastně jsem nenašla nikoho, kdo by ve své roli nebyl přesvědčivý. ()

rakovnik

Tento televizní film je komediální opravdu jen lehce, protože náznaky vtipu a humoru přehlušují konflikty, které vzešly ze starých křivd a na které na vesnici nikdo nezapomněl. Myslím si, že kdyby scénář neměl až tak dramatický náboj, mohl tento film být vtipným pohledem na radosti i strasti dnešního venkova. Mnohé dialogy byly velmi lehké (především mezi teenagery), ale celkové vyznění filmu bylo poněkud rozpačité. ()

DJ Obelix

Na to, jak už se mi zdá všude "přetrojanováno," tak v kombinaci s nejlepším současným scénáristou Markem Epsteinem se mi na něj opět dobře koukalo. Taková velmi příjemná nedělní jednohubka. Ovšem více mi toto spojení vyhovovalo v Brainstormu... A Klus by měl skutečně raději hrát, než zpívat. Jeho "debílka" jsem mu věřil... ()

• Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)
  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)