Vrah ve mně

• USA The Killer Inside Me (viac)

Kontroverzní kriminálka Vrah ve mně režiséra Michaela Winterbottoma, natočená na motivy knihy Jima Thompsona z 50. let, vypráví příběh dvojího života šerifova zástupce Lou Forda z malého texaského města. Charismatický, skromný mladík má temnou stránku – nenávist vůči ženám. Tak postupně odhalujeme, že se jedná o nebezpečného psychopatického sériového vraha. Ve filmu černějším než film noir se ukáže, že temné tajemství nemá pouze Lou... Podle režiséra jde o napínavý příběh, jenž vybízí k zamyšlení nad formami lidského násilí. (oficiálny text distribútora)

bartias

Nebýt řady schopných herců včetně přesvědčivě slušňáckého ale postupem času stále více slizského Caseyho Afflecka v hlavní roli, byl by to jen další nepovedený pokus napodobit specifický styl bratří Coenů. Ani dobré herecké výkony ale Vraha ve mně neuchránily před tím, aby se stal čistě průměrným dobovým noirovým dramatem s hlavním hrdinou sériovým vrahem. 7/10 ()

aluna

Nedotažený, většinu času jsem nechápala proč Lou Ford dělá to, co dělá. Možná to bylo mnou (bez titulků jsem z tý angličtiny chytala, co se dalo a u Caseyho se to právě moc nedalo...), možná ale taky tím, že zpověď duše sadisticky narušenýho vraha tady prostě nebyla rozehrána tak, jak se slibovalo. Takže je film omezenej na pár nechutnejch scén masakrování krásnýho obličejíku Alby, či chuděry Kate a na pár mrazivejch upocenejch pohledů psychopatickýho Afflecka, kterej sice hraje dobře, ale tohle jeho umírněný, jednopolohový herectví, už jsme taky několikrát viděli. ()

rowdys

Killer Inside Me je film, ktorý bez znalosti predlohy vôbec nefunguje, aspoň teda nie v podobe, ktorú dal dokopy Winterbottom. Bavilo ma sa na to pozerať od začiatku do konca, pretože som naivne veril, že príde moment, ktorý vysvetlí Affeckovu motiváciu, lebo hoci flashbacky všeličo naznačili, ani v jednom prípade samotné pohnútky nejustifikovali. Aký-taký šmrnc tomu dávala aspoň dobová atmosféra a keď sa zamyslím, tak noir bol to jediné, prečo som si film vlastne chcel pozrieť. Aspoň v tomto smere vôbec nesklamal. ()

Krosmen

Atmosféra ve chvílích, kdy Casey dává průchod svému temnému já, by se dala krájet. Chvílemi člověk uvažuje jestli se dál koukat. A to pro mě není problém koukat na filmy jako je pila, ale tam to člověk tak nějak očekává. Tohle působilo až moc reálně. Paradoxně Caseyho teda moc nemusím. Jinak jde však spíš o průměr, děj se dá při troše fantazie předvídat a pak je třeba si chvíli počkat, jestli to skutečně skončí, jak si myslíte. Navíc mi moc nepřijde, že hlavní "hrdina" se svými sklony bojuje a spíš to vypadá, že čekal na startér, který se mu v žádném případě nechce zastavovat a vyloženě si jej užívá. ()

3497299

Vrah ve mně je sedmnáctý celovečerní snímek Michaela Winterbottoma. Svým ztvárněním se jasně hlásí k filmu noir, který je ovšem díky explicitním násilným scénám nebývale ponurý. Tématika psychopatických zabijáků a masových vrahů má tradici jak v exploatační “brakové”, tak v kriticky víceméně kladně přijímané části kinematografie. Vrah ve mně si je ovšem svých vyprávěcích strategií a tematické tradice dobře vědom, nelze se tedy ubránit pocitu, že spíš než “upřímnou výpovědí” upoutává cynicky chladným pomrkáváním na poučeného diváka. Recenze na indiefilm: http://www.indiefilm.cz/2011/06/27/dvd-vrah-ve-mne/ ()