O poklad Anežky České

(relácia)
Súťažný / Historický
Česko, 1993, 129 x 34-50 min

Účinkujú:

Marek Eben (moderátor), Klára Kovaříková, Klára Doležalová, Miroslav Fantyš, Luděk Munzar, Karel Augusta, Pavel Nový, Dana Morávková, Jiří Zahajský, Dana Hlaváčová, Markéta Hrubešová (viac)

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. (Česká televize)

berg.12

Samotné soutěžení za moc nestálo (neatraktivní systém soutěže, mizivé výhry, vágní pravidla), ale v podstatě bylo jen přívěškem ke druhé části, kterou soutěž naopak plnila dokonale. Její nákladnost byla pro soutěž osudná, ale díky ní ji vlastně může plnit i dnes. Vždyť která ze soutěží neztratí příliš ze svého kouzla ani při reprízování. ()

duklak2

Velice povedená soutěž, která mě v 90. letech minulého století velmi bavila. Díky každému dílu jsem poznával české hrady a zámky. Byly zde velmi zajímavě zpracované otázky, které ale nebyly nikterak složité a to se mi líbilo. Dokonce jsem jich hodně věděl:-). Marek Eben v roli moderátora byl dokonalý a nedovedu si představit na jeho místě někoho jiného. O historii jsem se nikdy moc nezajímal, ale po shlédnutí několika dílů tohoto pořadu u mě nastala změna a já se rozhodl, že to musím napravit. Výsledky se hned dostavily. V dějepise jsem na ZŠ patřil mezi nejlepší žáky ve třídě. Hodnotit nemohu jinak, než velice dobrými čtyřmi hvězdami. Doufám, že ji budou v brzké době reprízovat. Později byl tento pořad nahrazen jiným, který se jmenoval O korunu krále Karla a moderátorem byl Jan Čenský. Bylo to nudné a ztrácelo to atmosféru. Na Anežku to nemělo ani omylem. ()

Joe16210

Pořad, který si ze svého dětství pamatuji jen matně, si nyní díky repríze na kanálu ČT3 mohu vychutnat naplno. Skvělou a zábavnou formou nahlížíme do historie různých období a panovníků a může sloužit jako ochutnávka z českých památek. Rozhodně pomůže při výběru míst, která navštívit. A taková plejáda zvučných jmen, která se objevila v rolích mnohých panovníků či umělců, to se dnes již nevidí. ()

Tylos

O poklad Anežky České - soutěžní série s Markem Ebenem ukazující nám hrady a zámky naší vlasti mne celkem zaujala - nejen zajímavými místy, ale i osobitým projevem pana Ebena. Tento inteligentní pán se ukázal jako velice vtipný průvodce a jako doplněk má u sebe krásnou Kláru Doležalovou. Ani scénky sehrané v přepychových interiérech a exteriérech po letech nepůsobí hloupě. Technika a oblečení soutěžících po letech působí velice úsměvně. Pro tohle vše doporučuji před návštěvou nějakého z našich klenotů daný díl shlédnout. ()

• Miroslav Fantyš hraje v cyklu roli takzvaného pregéře. Pregéř je název mincovní lavice pro výrobu mincí a později byl takto označován dělník razící mince. (sator)