Olivia Newton-Johnová ako neodolateľná múza umelca v romantickom muzikáli si získala srdcia miliónov mužov na celom svete. Príbeh lásky medzi nebeskou krásavicou a mladým pozemšťanom dokáže vyčarovať z opustenej stavby na periférii, za pomoci starého tanečného majstra, v podaní Gena Kellyho, najúžasnejšie miesto zábavy, spevu a tanca na kolieskových korčuliach. Sonny Malone (Michael Beck), nadaný maliar, sa snaží osamostatniť a konečne túži po práci, ktorá by ho napĺňala. Napriek tomu, že sa takmer celú svoju profesionálnu kariéru musel iba niekomu pripôsobovať a maľovať, čo si iní priali, je nútený opäť zvážiť ponuku svojho bývalého zamestnávateľa, pretože má priveľké finančné výdavky. Majiteľ propagačnej firmy ho okamžite prijme, pretože pracuje rýchlo a kvalitne. Sonny jedného dňa stretne neznámu blondínku na kolieskových korčuliach a tá ho pobozká. Od tej chvíle na ňu nevie zabudnúť. Očarujúcu krásku by veľmi rád spoznal, ale neprezradila mu ani svoje meno. Mladík sa ju snaží nájsť prostredníctvom bilboardu, na ktorom je zvečnená, ale nikto si na ňu nedokáže spomenúť. Od toho dňa sa mu Kira (Olivia Newton-Johnová) ešte niekoľkokrát zjaví, ale vzápätí zmizne. Sonny sa náhodne zoznámi s Dannym McGureom (Gene Kelly), známym hudobníkom na dôchodku. Obaja muži sa čoskoro spriatelia a Danny mu navrhne realizáciu spoločného projektu. Rozhodnú sa otvoriť si vlastný hudobný klub. Sonny sa hľadaním priestorov dlho netrápi, pretože jeho múza Kira ho vyláka na miesto, ktoré bude ideálne pre ich zámer... (oficiálny text distribútora)

Han22

Těžko hodnotit - chvílemi jsem žasnul jakou sleduju blbost, chvílemi jsem se přistihl, že fandím hlavnímu hrdinovi. A to je s celým filmem - na jedné straně fajn písničky, na druhé straně šílené barevné efekty a kostýmy, na jedné straně stárnoucí Olivia Newton John a nepříliš dobře hrající Beck, na druhou stranu frajer Gene Kelly, který na to pořád má. Vidět to mladší, možná by fungovala nostalgie, ale takhle je to tak na dvě hvězdy. Ale jednu přidám za geniální osmdesátkový song Xanadu. EDIT 2024: Mladík hledající mizející dívku a toužící malovat umění nikoliv komerci, starý swingař který by rád otevřel po 35 letech klub. Všudypřítomné kolečkové brusle, nadpřirozeno (kdo je dívka jsem si nepamatoval), echt 80s lokace a kostýmy, kreslená pasáž, světelné efekty. Kellyho swing se bije se synthrockem E.L.O. k tomu ploužáky, country i disco Olivie Newton John. Zkrátka šílený mišmaš... který mě ovšem napodruhé dokonale zvedl náladu, bylo to prostě pitomě hezký. 3* nechám, na víc to kvalitou není, ale líbilo se mi to. Po letech jsem z písniček znal i menší hit I´m Alive, solidní Magic. A samozřejmě titulní Xanadu patří k těm úplně největším peckám za rok 1980, ještě větším než oskarová Fame. Aspoň nominaci na Oskara si zasloužila. ()

Dacsus

Jeden z najnudnejších filmov (ak nie vôbec najnudnejší), čo som videl. Fakt - absurdný, ale nudne absurdný dej, nudné piesne, nudné charaktery (vrátane Gene Kellyho), a strašný, ale naozaj strašný scénar. Prvýkrát videné nejak začiatkom 90tych, požičané z nejakej videopožičovne. Teraz videné znova, a veru, sklamalo ma, že som si to pamätal dobre. ()

Tomulka

Není to zrovna muzikál patřící k těm nej, nej z té doby, ale vynikající Gene Kelly a nádherná Olivia Newton - John se svým zlatým hlasem film hodně pomohli. Bez nich by byl filmjen totální brak. Bohůžel to nestačilo. Jen ti dva a jediná chytlavá melodie na závěr filmu v klubu, kde má největší prostor Olivia, nestačí pro dobrý filmový muzikál. ()

LeoH

Pokus spojit dvě éry populární hudby vzdálené od sebe čtyři dekády a přihodit asi osm filmových žánrů od variací na řeckou mytologii po disneyovskou animaci. Z dětství jsem si pamatoval jenom, že tam hlavního hrdinu zničehonic políbí neznámá holka, jezdí se tam na kolečkových bruslích (pro dovršení pocitu neskutečna na těch klasických, inliny měly teprve přijít) a je to trochu sci-fi, takže když jsem dostal chuť se po letech podívat, co to vlastně bylo zač, vůbec jsem nevěděl, co čekat. Inu, neutekl jsem, přelom sedmdesátek a osmdesátek byl totiž úlet největší a ta bizarnost (plus pomyšlení na to, co všechno v roce osmdesát ještě neexistovalo) drží Xanadu jakž takž pohromadě. Tři se shovívavým úsměvem, neb jako kluk jsem z kina Družba odcházel se zamotanou hlavou a hvězdami v očích. ()

Elleannie

Pro tenhle muzikál mám slabost, možná to bude tak trochu i tím, že jsem ho viděla jako malá (hrozně moc se mi líbil) a podruhé jsem ho viděla o spoustu let později a některé scény jsem si detailně pamatovala. Líbí se mi námět, líbí se mi snění, celý film je takový.. až přijdu na slovo, které ho vystihuje, tak ho sem připíšu (pokud takové slovo existuje:-) ()

• Vůbec první Zlatou malinu pro nejhoršího režiséra si v roce 1981 za tento snímek odnesl Robert Greenwald. (Terva)