Pobrežie Kóreje v novembri 1952, v tomto teritóriu operuje 77 operačná skupina námorníctva USA a jej lietadlové lode Hornet, Essex a Savo. Sledujeme životy pilota Harryho Brubakera, osádku záchranného vrtuľníku a veliteľa skupiny tesne pred útokom na štyri mosti na rieke Toko-Ri, ktoré sú bránené obrovským množstvom protilietadlových diel. Američania chcú týmto spôsobom dokázať Južnej Kóreii, že budú útočiť i pod rizikom veľkých strát a donútia ich k zastaveniu bojov. (andykovac)

Thomassi

Výborné válečné drama odehrávající se v období korejské války. William Holden vede skupinu letadel na svůj cíl, mosty na Toko-Ri hluboko v týlu nepřítele. Velkým plusem je, že snímek byl natočen pouhé 3 roky po události, tudíž vše bylo ještě v paměti a použitá technika tedy odpovídala skutečnosti. Na tu dobu výborně natočený nálet na mosty. No a William Holden znovu exceluje. 75%. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Válečně psychologický americký film z korejské války s výtečně zahraným pilotem bombardéru v podání Williama Holdena, s perfektními válečnými scénami a pár zapamamatovatelnými okamžiky z života vojáků, např. s vojákem - pilotem záchranné helikoptéry v irském zeleném klobouku a šále. Mínusem je, že válečných scén není dost a že velkou část filmu zabírají vcelku stupidní diskuse hrdiny s manželkou i s admirálem o nutnosti a nebezpečnosti války. I scénář je dosti plytký a plyne bez překvapení až k očekávanému závěru. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=vLM29YYhoM0 ()

kinderman

Válečný film, na jehož hlavní postavu pilota je W. Holden už trochu přezrálý, nezastaral rozhodně po technické stránce- všechny scény točené v reálu na palubě letadlové lodi včetně titulního bombardování strategických korejských mostů jsou řemeslně perfektní. G. Kellyová se objeví jen v úvodu (dovolená v Tokiu), zřejmě proto, aby bylo jasné, ztrátu čeho (kromě svého života) hrdina v kokpitu stíhačky riskuje. ()

Jara.Cimrman.jr

"Chci je jenom vyfotit, ale podívejte, jak je to naštve." Tak nám statečná US Army přijela zachraňovat demokracii do Korey a mně to moc nevoní. Nicméně boje o mosty na řece Toko-Ri se mi líbily a to, že nejeden z amerických bombardérů při nich bolestivě poznal záludnost Newtonova gravitačního zákona, mne vyloženě potěšilo. Jenže je to propagandistický film, takže vítěz je jasný, naivita se přitom mísí s patosem a vrcholem je závěrečný obdivný admirálův monolog na téma "Odkud se berou takoví chlapi?". Zkrátka to pro můj žaludek nebylo jednoduché dokoukat, takže při hodnocení jsem byl donucen z americké zástavy vymazat nějaké ty hvězdy, ale počet pruhů zůstal zachován. ()

corpsy

Oscarové špeciálne efekty si užijeme len na pár minút, zhruba 20 minút pred koncom, takže je jasné, že nepôjde o vojnový spektákel plný výbuchov a masových scén. Ide skôr o psychologický profil ľudí, ktorý zrejme ani netušili za čo bojovali - ,,Zlá vojna na zlom mieste, ale prečo práve ja,, - a ktorý by si svoj čas tam strávený vedeli predstaviť ináč. ()

• Brubaker (William Holden) a ostatní piloti jeho letky létají na stíhacích bombardérech Grumman F9F-2 Panter. (Coldrex)
  • Román Jamese Michenera, který sloužil jako předloha, je inspirován skutečnou misí pilotů amerického námořnictva z letadlových lodí Essex a Valley Forge, kteří měli v zimě na přelomu let 1951 a 1952 zničit strategicky významné severokorejské mosty na Majon-ni a Changnim-ni. Několik pilotů bylo tehdy opravdu sestřeleno a 8. února 1951 byly uskutečněny mise na jejich záchranu. Většina z nich byla zachráněna, přesto dva z nich jsou stále pohřešováni a v databázi námořnictva vedeni jako „zajati, pravděpodobně mrtvi”. (Coldrex)
  • Americkým námořnictvem bylo pro potřeby natáčení vyčleněno 19 lodí, včetně letadlových lodí Oriskany a Kearsarge, křižníku, několika torpédoborců a korvet. (Coldrex)