Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

Ve světě humanitárního bombardování civilního obyvatelstva je všechno možné a objímání amerických politiků s drogově teroristickými staviteli mešit do toho tak nějak patří. Své o tom ví ryšavý Václav i hodná babička Madlenka alias Balkánská řeznice. Mně rozhodně nevadí, že dokument je jednostranný stejně jako vysílání naší veřejnoprávní televize, neboť se na problém podíval z druhé strany a to té, jejímž jsem fanouškem. Stejně tak si myslím, že zasahování do občanské války za účelem zisku je zhovadilost a vybrat si tu správnou stranu konfliktu podle toho, kdo odebere větší množství zbraní považuji minimálně za svinstvo. Od této chvíle navrhuji vést všechny války na neutrálním území - tedy v USA, aby konečně taky ochutnali svou vlastní mírovou medicínu a pochopili, že lidské životy jsou víc než Dow Jonesův index. ()

Marci

Dokument naprosto v rozporu s oficiální propagandou. Nebudu hodnotit objektivitu, ale vůbec možnost, že mohlo vzniknout i něco, co boří názory mainstreamu a šablonkovitého uvažování. Druhá věc, kterou my bychom si měli uvědomit a která už v komentářích zazněla je ta, že Srbové byli v minulosti našim dvěma národům ochotni pomoci (naposledy v roce 1968). Za odměnu se jim ze strany tehdejšího prezidenta Česka dostalo podpory "humanitárního" bombardování a naposledy naše vláda uznala Kosovo. Slováci tak zatím neučinili. Opravdu smutná bilance tzv. "suverénního státu". ()

Aljak

Je síce pekné, že tvorcovia tohto dokumentu poskytli toľko historických faktov a autentických záberov (zato tá jedna hviezdička), ALE tá subjektívnosť a jednostranná kritika Albánska a etno-politického vývoja Kosova - tak to už na mňa fakt moc! Zo Srbska spravili totálne obete a neviniatka, naopak z Albáncov bezohľadných teroristov. Celé to, čo sa dialo posledné desaťročia v tomto regióne je veľmi smutné - hlavne preto, že na celý priebeh politických cieľov doplatili zas a znovu hlavne nevinní civilisti (ale to už je vizitka každej vojny). No ani Srbsko nemá ruky čisté, takže darmo hodinu hádzať špinu na Albáncov, keď aj Srbi mali počas 20.storočia ruky od krvi - a to poriadne! Je mi jasné, že univerzálna pravda neexistuje - a to ani v nezávislých dokumentoch. Ale tento bol dokonale tendenčný a prosrbský. ()

Moogwi

"Bohužel" moc jednostranné, což nahrává pro-albánským přicmrndům do karet. Ti, jejichž oko dohlédne dál než na televizní obrazovku a mainstream sdělovací prostředky, podobný dokument nepotřebují, a ti, kteří doteď žijí s myšlenkou že tam NATO šlo utlačované albánce zachraňovat, těm tento dokument v ničem nepomůže, ba naopak, díky své jednostranosti je v tomto pouze utvrdí a nazvou jej propagandou a nikdy jej nevezmou vážně. Nicméně pravda zůstane pravdou, i bez nutnosti konfrontace názorů, je jenom na lidech zda ji dokáží poznat a rozlišit. Vysílací čas věnovaný albáncům - stovky hodin na TV, stovky článků v novinách, čas věnovaný srbům - jeden hodinový dokument, který původně ani nechtěli odvysílat. A teď něco povídejte o jednostranosti. P.S. nechci se dožít toho, až nás někdo bude bombardovat za to že utlačujem.. taky jistou menšinu. Však ony nějaké ty masové hroby by se u nás taky našly, a média se už postarají o zbytek. ()

Arsenal83

Pohľad na krajinu ako je Kosovo, rozumej Drogovo, z iného uhla, ako nám núkajú mainstreamové média. Humanitárne bombardovanie USA ukázané v plnej kráse zo zeme, z pohľadu ľudí, ktorí ho prežili. Pohľad do zákulisia celého etnického konfliktu, korektné naznačenie, že sa isté etnikum množí ako ploštice. Srbi sú iste známi aj svojimi prehreškami, je to komplexný problém na Balkáne, ale dokumentu nemožno vyčítať chýbajúcu nestrannosť, pretože doteraz boli všetky propagované pravdy práve tými, ktoré tlačili ľuďom len jednu a nemennú pravdu o zlých Srboch a chudákoch utlačovaných kosovských Albáncoch. ()

• Václav Dvořák byl předsedou občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Předsedou byl až do 2. 2. 2014, kdy požádal o zproštění funkce, protože se ucházel o členství v Radě České televize. (Maulincio)
  • Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)