Přitažlivý profesor řečtiny a latiny David Pollock se nedobrovolně zaplete do nebezpečných machinací jisté zpravodajské služby. Podstatu jeho dobrodružství tvoří hieroglyfy, které má rozluštit s pomocí krásné Arabky Yasmin Azirové, která však hraje neprůhlednou hru... (oficiálny text distribútora)

Mirokukii

Velmi svižný, NEnapínavý, avšak o to více zábavný špionážní thriller, plný zvratů, hlášek a překvapení. Krásně půvabná a záhadná Sophia Loren, jako nejdůležitější prvek skládanky, motající hlavu zmatenému Gregory Peckovi, snažící se rozluštit nebezpečnou hru. Velmi zajímavá kamera (režisér a kameraman si pohráli), výborná hudba. ()

dopitak

Sympaťák Peck, kráska Loren, napětí, akce, dobové prostředí, špióni, Manciniho hudba, a stejně to nefunguje naplno. Proč, to se asi přesně nedozvíme, někdy i skvělé suroviny jednotlivě nechutnají uvařené dohromady. Je to jenom náhoda, nebo Alan Badel v brýlích nápadně připomíná Petera Sellerse (jsem si celej film myslel, že to je on). Neměl v tom původně hrát? Pochválit musím i brněnský dabing, v roce 2002 už se takhle kvalitní práce jen tak nevidí (Daniel Dítě, Radka Přibyslavská). Neoposlouchané hlasy, Dítě na Pecka = pecka. ()

Han22

Arabeska je dost podivný film. Předně to není thriler, ale romantická krimi-komedie. Gregory Peck zde hraje profesora, který má přeložit šifru pro jisté Araby a záhy se zaplete do do politického boje několika skupin. Celý film mě připadalo, že hraje na půl plynu a je vláčen okolnostmi. Sophia Loren zase hraje prolhanou mrchu u které celý film nevíte na čí je straně a leze to na nervy. Na nervy mi lezli i ti všichni Arabi (hraní bílými herci...) a to do té míry, že jsem nechápal hrdinu, proč nejde na policii (a imigrační) a nenechá je vypakovat odkud přišly. Nelogický scénář s dementními zvraty, spád ale bez napětí, bez zajímavého humoru. Prostě šestáková slátanina, která ale kupodivu nabízí výborné akční scény - ať už útěk před demoličním strojem, útěk před kombajny nebo finální honičků na koních s vrtulníkem. Za ty a krásnou Loren přimhuřuji oči na slabé 3*. ()

Autogram

Vtipný triler so Sofiou Loren na štýl Bonda v sukni (alebo aj bez sukne) som neočakával, s touto sexicou minulého storočia sa mi spájajú skôr osudové úlohy. Nakoniec veľa neukázala, no bolo to aj zábavné aj vtipné, len nie príliš chytré a občas neprehľadné. Očíslované cukríky pôjdem hľadať do obchodu a arabská šifra v hieroglyfoch má svoje dni už za sebou. ()

Vančura

Označovat tuto nevtipnou slátaninu za thriller je neslýchaná drzost - ten film je protivně scenáristicky překombinovaný, únavně dlouhý a nudný, místy až dementní, a především, ó ano, strašlivě zbytečný. Jeho jedinou kvalitou je - kromě překvapivě výtečné kamery - úchvatný zjev Sophie Loren, která se mi snad v žádném filmu nelíbila víc a která je zde skutečně naprosto fantastická. Takto výjimečně krásné ženy - a k tomu báječné herečky - se rodí jednou za sto let v počtu, který by šel spočítat na prstech jedné ruky - po zhlédnutí této stupidní podívané jsem si paradoxně jen upevnil respekt k výjimečným hereckým kvalitám té mimořádné dámy, kterou nyní osobně řadím k tomu herecky nejlepšímu, co světu dalo 20. století. Sophia Loren je tomto filmu tak okouzlující, že člověk zapomene i na ten příšerný český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala, a jenom se tetelí blahem z každičkého záběru na její italské půvaby. Gregory Peck v roli profesůrka, který má hluboko do kapsy a který se náhodou připlete mezi kriminální struktury, jí zde tvoří pouze nedůstojnou stafáž, kterou byste si z celého filmu ochotně odmyslili - ten chlapík nemá elementární šanci získat si divákovy sympatie, protože nemá charismatu či osobní zajímavosti, ani co by se za nehet vešlo, a dívám-li se na jeho hereckou filmografii, s níž jsem vcelku slušně obeznámen, ujišťuji se pouze, že jsem toho herce vlastně nikdy neměl zrovna dvakrát v oblibě. Film, jemuž zde tato mimořádně nesourodá dvojice nechala vzniknout, jsem shledal téměř nekoukatelným, protože je dějově komplikovaný do té míry, že vás to ponouká k domněnce, jaký amatér si to proboha zkoušel tenkrát zaexperimentovat, co všechno jeho scénář ještě snese - v tom filmu je snad vše, od špionů, automobilových honiček, kaskadérských kousků, romantiky, politiky až po (zcela marné) pokusy o vtipné repliky - žel celá ta zběsilost je zoufale dysfunkční a tříští se v chaotickou změť dojmů, které se spolehlivě za chvíli vykouří z hlavy. Aby v ní po čase jako zářící maják zůstala pouze blahá vzpomínka - na úchvatnou Sophii Loren. Jednu hvězdu za ni a druhou za výtečnou kameru. ()

• Ve filmu se také objevuje vůz Rolls-Royce Phantom IV, jichž se celkově vyrobilo pouhých 18. Ten filmový byl původně majetkem Prince Henryho, vévody z Gloucesteru. (Cucina_Rc)
  • Arabeska je označení pro literární žánr, má jednoduchou stavbu a nekomplikovaný děj a jejím charakteristickým znakem je lehce ironizující pohled. (sator)
  • Sekvence na železničním viaduktu byla natočena na Crumlinském viaduktu v jižním Walesu. Byla postavena v letech 1853–1957 a s výškou 200 stop byla nejvyšší na Britských ostrovech a třetí nejvyšší na světě. V době natáčení už byla v plánované demolici. (sator)