Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

(viac)

Recenzie (53)

Martinius 

všetky recenzie používateľa

po prezreti tohto vytvoru sa mi natiskala otazka: je to este stupidnejsie ako knizna predloha alebo nie je? rivers of babylon totiz nie je ani komedia (vtipna bola jedine scenka, kedy gogal autom strhol koberec pred hotelom), ani drama, ani (akoze)mafiansky thriller. vzhladom na tvorivu neschopnost rezisera i predlohy by sa to cele dalo alibisticky klasifilovat ako akysi poloromanticky postsocialisticky umelo pozliepany gyc. maglajzovy gyc s pasakom s dusou basnika, s mafianom, ktory posobi skor dementne ako hrozivo (kam sa hrabe hryc na romana fratrica), so zbytocnym komparzom (noga), s estebakom trapnostnej kategorie kamenaku (danciak) a onaniou pseudofilozofickych myslienok, ktore sa reziser snazi do filmu natlacit na ukor deja. trapny je vztah mafiana s ezoterickou, trapne su aj rozne detaily vyplyvajuce z filmarskej povrchnosti (napriklad v 1989-tom este nebola policia ale "VB", pred revoluciou neexistovala firma mediaprint kapa a budovu VUB na nivach postavili az v 1997-om...). ako parodia na meciarizmus film zlyhal obsahovo naplno. rivers of babylon vo mne vyvolal depku. depku z toho, ze na slovensku sotva existuje nieco lepsie. alebo ak existuje, nedostane sancu, lebo tu vladnu kadejaki pistankovia, matkinovia, desmod ci taslerovia... ()

ancientone 

všetky recenzie používateľa

Adaptácia Pišťankovho literárneho literárneho surovo-humorného podsvetia situovaného do okolia hotela Ambassador sa na obrazovke mení v kalnú stojatú vodu, kde sa ako poloskapaté ryby pohybujú postavy a ich činy v literárnej forme tak sympatické a nákazlivo vykreslené. Po čítaní knihy celá filmová verzia pôsobí ako anorektička ochudobnená takmer o všetko čo robí jej pôvodnú figúru tak podmanivú a sexy. "Piča z národného výboru" nefunguje - základný vzorec pre moje ohodnotenie filmu. Audiovizuálna forma RIVERS OF BABYLON je hádam ešte suchšia ako samotná "suchá kurva Lenka". ()

Reklama

SeanLSD 

všetky recenzie používateľa

Povedzme to tak, že sa snažili... - a na pomery mŕtvej slovenskej kinematografie 90. rokov aj celkom so cťou obstáli. Kniha je samozrejme úplne iná liga, a to aj v rámci svetových merítok. Z drsnej a pritom nesmierne zábavnej grotesky metaforujúcej slovenskú (a širšie východoeurópsku) realitu 90. rokov o vzostupe nových mocipánov sa do filmovej adaptácie v porovnateľnej kvalite prerodila iba hlavná postava - nie životná, ale nadživotná rola Andyho Hryca. ()

honajz2 

všetky recenzie používateľa

Z potenciálně slibného podobenství na devadesátá léta a neschopnost s naložením náhle nabyté svobody vypadla rádoby-bláznivá a rádoby-satirická fraška, ze které hlubší scéna sem tam vypadne, ale všechny jsou utopeny v tomhle nešťastně zvoleném stylu. A ten nezachrání ani dokonale slizký Andrej Hryc, kterému tahle role dokonale sedla (a to jsem se bál, že hrát neumí, ale nemůžu soudit jen z Dukátové skály :D) a ani úžasný úvod, který mě okamžitě upoutal, ale bohužel mě to ve stejném nadšení nedokázalo udržet dlouho. Jak píše Anderton, my máme Dědictví, Slováci Rivers of Babylon, ale Dědictví je pro mě poutavější i více vypovídající, byť zde zase nemusím vše chápat, když situaci devedasátek na Slovensku zas tak neznám. Mimo mi to přišlo i tak, už jen kvůli naprostému minimalizovaní všech krimi a thrillerových prvků, které by to mohly krásně obohatit. 2* ()

kebom 

všetky recenzie používateľa

Somarina. za všetky blbosti stojí len absolútne nezvládnutie stvárnenia obdobia okolo roku 1989 - stánky s reklamami Lucky Strike a West, Fiat Punto na ulici, moderné budovy, oblečenie. Nezvládnuté a zbytočné až na pár vtipných momentov. Koniec celkom dobrý a dramatický, len škoda že trval takých desať minút. ()

Zaujímavosti (12)

  • Bára Kodetová (Lenka) sa s režisérom Balcom stretla prvý krát na vyhlasovaní Českého leva, kde jej ponúkol jednu z postáv. (Raccoon.city)
  • Ešte v roku 1992 sedel na režisérskej stoličke Miloslav Luther. Po naštartovaní filmovania v roku 1994 už však pracoval na projekte Koniec veľkých prázdnin, a tak na jeho miesto zasadol Vladimír Balco. (Raccoon.city)
  • Diana Mórová (Silvia) bola počas natáčania dosť časovo aj fyzicky vyčerpaná, keďže súbežne hrala divadelnú Shakespearovskú hru "Ako sa vám páči". (Raccoon.city)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Reklama

Reklama