Obete vojny

• Česko Oběti války (viac)

Příběh je založený na skutečné události. Bojová četa v něm propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Vize a intenzita tohoto příběhu pevného postoje jediného muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla postavil na stranu zdravého rozumu, je zcela bez konkurence a zůstává nepochybně tím nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud na stříbrném plátně vykreslen. (oficiálny text distribútora)

Dale

Film mal zrejme šokovať zverstvami, ktoré páchali vojaci na civilistoch, no na rozdiel od takej Čaty to tu nefunguje. Správanie vojakov pôsobí dosť umelo, akoby robili tie zlé veci nie z vlastnej vôle, ale preto, že sa to vo filme z Vietnamu očakáva, nasilu. Preto som nepocítil žiadnu ľútosť nad mladou Vietnamkou, keď ju... (spoiler). Dokonca som sa nad tým pousmial. A to som veľmi citlivý divák, čo sa rozplače nad každým druhým filmom. Proste to bolo také nerealistické, že to išlo mimo mňa. Na to, že to je vojnový film tam bolo príliš málo bojov a tie sú hlavne v prvej polhodine. Herci podali v rámci možností slušné výkony, no M.J. Fox mi do takého typu filmu nesedí. V konečnom dôsledku je tento film len priemerom, neprináša nič nové, no nie je ani nudný, či dokonca trápny (až na pár miest). Je to škoda, lebo začiatok sľuboval viac. ()

Rocky62

Netradičně pojaté, ale velmi sugestivní dílo, se kterým si De Palma poradil obdivuhodně. Srdcervoucí příběh o unesené a brutálně zavražděné dívce, ze kterého vyzařuje taková dávka syrovosti a naturalismu, až z toho běhá mráz po zádech. Válečných sekvencí je tu sice poskrovnu, ale jsou dle mého názoru zrežírovány znamenitě. Fox, ke kterému moc netíhnu hraje ukázkově, přesto je však třešničkou na dortu sám Sean Penn, který zde předvádí něco fantastického... styl řeči, gestikulace a mimiky. Bez váhání prohlašuji, že Sean Penn je dokonalý herec. Takže velká spokojenost. 80% ()

gogo76

Kvalitný vojnový film z obdobia vojny vo Vietname. Nejedná sa ale o žiadny veľkofilm, čiže žiadne veľké bojové scény s Vietnamcami sa nekonajú. Zato je tu rozpracovaný dosť krutý príbeh a stojí za to mu naslúchať. Veľmi dobre do filmu zapadla dojímavá Moriconneho hudba(fakt nádherná melódia). Veľa sa popísalo ako filmu ublížilo obsadenie hlavnej úlohy M.J.Foxom. Keď som to videl pred 15 rokmi prvý krát, tak mi to tak nepripadalo. Teraz to vidím trošku ináč. Naozaj M.J. Fox nebol najšťastnejšia voľba, kto vie, aký názor na to má B.DePalma dnes. Napriek tomu film stojí za pozornosť.80%. ()

Renton

Scénář: David Rabe .. Za velikány Vietnamské problematiky spíše jen průměrný stín. Tendenční vyprávění si vzalo na mušku jednu menší, přesto pořád důležitou událost. Příběh jedné čety, která dojde o parťáka a pod emocionálním nátlakem se rozhodne pomstít domnělé člence Vietkongu, kterou znásilní a nakonec zavraždí. V jednotce je však nesouhlasný člen a tím se rozjíždí kolotoč morálních rozepří, který přes všechny úskalí a výhružky dojde až před soud. Povedené je bojové seznámení s četou, pozdějším pasáže drží hudební doprovod, ale naléhavost trochu tříští umělkovaná černobílost postav, která stahuje snímek do průměrných vod. Ještěže Sean Penn je povětšinou přesvědčivý a M.J. Fox v ojedinělé vážnější roli také svou šanci nezahodil. 65%. (prozatím - ještě bych chtěl film vidět bez dabingu a toho podělaného začátku, kdy nám TV Nova pustila film na pár minut s originálním zvukem a dabingem dohromady - fakt nedívatelný chaos) ____ PS: Roji, vražda jedné dívky je malicherná? OMG! Vražda je pořád vražda a už je úplně jedno, zda jen jedné dívky nebo celých vesnic - už Stalin přeneseně řekl: "Smrt jednoho je tragedie, smrt tisíců je statistika." ()

Falko

V porovnani s vietnamskymi dramami od Olivera Stonea, napriklad s CATOU (1986) alebo NARODENY 04. JULA (1989) s Tomom Cruisom sa mi tento pozdaval omnoho viac. Ale nie preto, ako v nom boli zobrazeni americki vojaci, ale kvoli pribehu, ktory ma z tych spominanych filmov zaujal jednoducho najviac. Nevadila mi ani pritomnost komika Michaela J. Foxa, ktoreho mam zaskatulkovaneho ako Martyho McFlya z trilogie NAVRAT DO BUDUCNOSTI, pretoze sa mi do tejto ulohy hodil a vobec ma to neiritovalo. Myslim si, ze reziser Brian De Palma ma talent, z jeho filmografie by som rad spomenul filmy: CARRIE (1976), OBLECEN NA ZABIJENI (1980), ZJIZVENA TVAR (1983), NEUPLATNI (1987), CARLITOVA CESTA (1993) alebo MISSION: IMPOSSIBLE (1996)... 14.10.2010 _______ Michael J. Fox - (Eriksson) +++ Sean Penn - (Tony Meserve) +++ John C. Reilly - (Herbert Hatcher) +++ John Leguizamo - (Antonio Diaz) +++ Don Harvey - (Thomas E. Clark) +++ Ving Rhames - (Reilly) +++ Stephen Baldwin - (Vojak) +++ Hudba: Ennio Morricone +++ Nemecka Cinema - 100% ()

• Film vyhrál v roce 1990 Cenu míru v kategorii politické společnosti. (Monco)
  • Ve Finsku tento film uvádí pod názvem "Sodat Arvet", což znamená jizvy války. (rafix)