Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiálny text distribútora)

zdenny

V obsahu se píše, že "...přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho". No a právě ve druhé polovině, kdy B. Kingsley nastoupil na scénu, zabředl film do průměru. První půle, kdy se dva páry navzájem seznamují a poznávají, byla opravdu taková tajemná. Člověk nevěděl, kdy a co přijde, co se stane. Působivá atmosféra především díky charismatickému Eduardu Noriegovi. Jako protipól mu stála skvělá Emily Mortimer se svým milým, bezstarostným (Američanem) Woodym Harrelsonem. Tato pasáž mě opravdu bavila určitě na čtyři hvězdy. Uvážíme-li, kde se děj odehrával... A nemyslím tím vlak, nýbrž zeměpisné zasazení. Ve druhé polovině má film už rychlý a klasický spád. Takže jediné, co stálo za to byla nemožnost zbavení se matrjošek. Dle mého soudu totiž v Rusku a dalších pro turisty kritických zemích má soudný člověk neustále oprávněný strach z velké kriminality a řekl bych i paranoidní pocit, že ho neustále někdo sleduje. Navíc, když před nedávnem mluvil se zarputilým, komunistickým kriminalistou, kterého nejprimárnější úkol je dopadnout pašeráky drog. Taky bych se bál ten batoh jen tak nazdařbůh vyhodit. Z jedoucího vlaku asi jo, ale to by musela jít otevřít okna, že? Ten závěr s tím mučením byl celkem trapný. Ikdyž dokážu si představit, že spravedlnost, jak ji známe ze západních zemí, není doménou Ruska a jiných divokých zemí. Stejně jako práva lidí proti policejnímu systému. Co se týče mě, já bych do toho vlaku nikdy nenasedl. V Číně (když už bych tam musel) na letiště a co nejdříve směr USA. Shrnuto: Herecké výkony velmi dobré, druhá část filmu mě zklamala. Myslel jsem totiž, že půjde skutečně o ryzí psychický teror. ()

H34D

Zručná režie zde umí i na ploše přespříliš dlouhého úvodu udržet divácká očekávání a budovat napětí. Zápletka je vymyšlena vlastně perfektně, postavy se dostanou do přesně tak úzkostné situace, jakou potřebujeme, abychom rozehráli trýznivé, depresivní drama, popř. boj o přežití... Jenže ten je navzdory všem předpokladům poněkud odbyt a hlavně zkrácen. Rozuzlení filmu je vyloženě absurdní, jakási deus ex machina udeřila jako na lokomotivě zvonec a pohádky byl trapný konec. 6/10 ()

Lukoboss

Nakonec dávám 3*, protože přece jenom ta první půlka filmu byla fakt dobrá. Vůbec ten zajímavej nápad o cestování Transsibiřškou magistrálou má něco do sebe a je neotřelej. Jenže od chvíle, resp. scény u rozbořenýho kostela se začne postava E. Mortimer chovat jako totální ultrapiča, což jsem vůbec nepochopil - krom toho, že jí vlastně celá ta cesta přišla nudná a nezáživná. Tam mně naskakovaly otázky jako: "Proč ho praštila tolikrát? Najednou jí hráblo?" A následně: "To není schopná zahodit batoh, aby se toho zbavila? Proč lhala, že ti dva jeli dál? Mohla přece říct, že vystoupili, pobyli tam s nima a pak tam ti druzí zůstali, zatímco oni odjeli." Toto byly momenty, který jsem fakt nedokázal pobrat a jakýmsi vrcholem pak byla scéna se "zkráceným" vlakem a útěk z bývalýho hangáru. To jako chtělo velký koule něco takovýho vymyslet a natočit ("Podej mi tu trubku, ať to můžu urazit!" A ona mu podá takovej pidikamínek, kterým on zámek urazí na první pokus. :D fuuuuuck. No, ehm, nebýt silnější první poloviny, šel bych nekompromisně na dvě hvězdy. ()

dr.fish

Když se pár naivních Američanů na výletě ve vlaku zaplete do pašování drog, může to být buď komedie anebo tragédie. Tady se pokusili o střední cestu a díky poměrně slušným hereckým výkonům to skoro vyšlo. Woody hraje velmi dobře a velmi nečekaně dobráckého mamlase a Ben Kingsley si roli zkorumpovaného ruského policajta moc dobře připravil. Jen průběh filmu je místy dosti naivní až k smíchu. To asi proto, že jak to skutečně v Rusku chodí, by žádný zápaďácký divák nepochopil. Bylo to tedy třeba zjednodušit na hamburgrové mozkové závity. My Slované se můžeme asi jen tak zlehka usmívat a buď to tolerovat, nebo ne. Ale v podstatě to nebyl špatný film...65% ()

maverick10

Velice pozvolne se rozjizdejici vlak nam hned v pulce zacne pribrzdovat. Z pocatecniho seznameni s postavami, se nam vylouplo hodinove sezeni v krouzku anonymnich alkoholiku. Vzdy kdyz divak uz tusi nejaky zavratny zvrat v deji, nam reziser zase vypaly rybnik planym poplachem. Cele to bylo spatne natocene, spoustu zaberu si mohl pan reziser odpustit a mnoho zaberu nam zustal dluzen. Cele to potom pripomina sen, ktery se vam zdal, ale vy si rano pamatujete jen kousky a nektere momenty si proste nevybavite. ()

• Okrem Ruska a Číny prebiehala veľká časť natáčania aj v Litve. (MikaelSVK)
  • Režisér sa z časti inšpiroval svojím životom, keďže ako mladík naozaj Transsibírskou magistrálou cestoval. (U_S_O)
  • Vo filme možno počuť okrem španielskeho a anglického jazyka aj ruštinu, čínštinu či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)