Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Tento kontroverzný dokument idem hodnotiť po tom ako som ho videl a predtým videl a ohodnotil film Air Force One a udelil som mu odpad nielen kvôli klišé a hlúpostiam, ale najmä kvôli propagande. Taktiež som sa k nemu dostal aj preto, lebo ho môj bývalý spolužiak zo strednej školy, s ktorým sa v mnohom odlišujeme ohodnotil ako odpad. Bol som teda zvedavý, či už konečne zistím niečo normálne a opodstatnené v kritike okrem hlúpych urážok na M.M., ktorého tu mnohí častujú slovami ako tlsté prasa, ktoré manipuluje, je jednostranný a je ľavičiar. No paradoxne som mu ani v štvrtom dokumente od neho, ktorý som videl neudelil menej ako štyri hviezdy. Na rozdiel od Air Force One toto bolo okaté v manipulácii, tá bola robená za dobrým účelom a tak, aby sa ľudia zamysleli, nie ako v tamtom prípade. Bolo to jednostranné, ale on sa svojou jednostrannosťou a účelovosťou ani netají. Má v tom aj ľahkú prácu, lebo nie je investigatívec, len popisuje nefunčné svojským a do očí bijúcim spôsobom. Celé to bolo opäť podfarbené okatým špecifickým ironickým, cynickým a jeho osobitým humorom, naozaj som sa niekde pobavil, to je jeho štýl vo vážnych veciach, aby ľudí nabudil. Áno tento dokument využíva polopravdy, nevenuje sa veciam do hĺbky, prekrúca k svojim potrebám, ale čo je na tom najzávažnejšie je, že má úplnú pravdu. V USA mi žije rodina, žije mi aj v Kanade, blízky mi žijú aj Británii a čo to viem aj o inom svete, narozdiel od toho kamaráta teda viem posúdiť niečo ohľadom týchto vecí a čo je šokujúce je, že americké kapitalistické zdravotníctvo je jedna veľká žumpa. Nie zo srandy robí Obama tú reformu. Tie emócie, ktoré sú v tomto dokumente berte s nadhľadom, ale nezabudnite, že sú to dôležité skutočnosti, ozajstní ľudia, ktorí sa s tými problémami denne stretávajú a trpia tým. Moorove otázky berte s nadhľadom a s istou dávkou uštipačného a v skrytosti rozumného humoru. Jasné, poviete si, socializmus nefunguje a naše zdravotníctvo sa rozpadáva, nemocnice sú v zlom stave, no riešenie nie je prejsť na toto. Tie naše problémy sú iného charakteru a v istom zmysle máme systém lepší, problém u nás je v štátnom aparáte a toto by nám iba prinieslo viac korupcie pod rúškom lobby, viac hnania za ziskom ako prihliadanie na život a zdravie jedincov. Keď vidím všetky tie farmaceutické spoločnosti ako liek na všetko, spoplatnenie všetkého, tak mi je zle. Socializmus o ktorom tu tak hovoria, vám síce prináša odklad zdravotných zákrokov, ale nie je to systémom ako celkom, je to jednou z častí nášho systému, ktorí nefunguje, ktorí treba ešte vylepšiť. V tom kapitalistickom sa však nedoplatíte a chudobný nemá rovnaké práva s bohatým. Socialistický systém, všetko bezplatné, v týchto verejných statkoch, ako ich kapitalistické ekonomické teórie pomenúvajú, to by bol ideál a treba to dosiahnuť však správnou funkciou štátu, inak by to mohlo dopadnúť ako v KĽDR. Treba sa však najprv zbaviť zmýšľania o červených a modrých, o komunistoch a kapitalistoch, o politickej príslušnosti, vo všetkom, treba hľadať skutočné riešenia, tak ako sa nimi v politike ukazuje priama demokracia, iných veciach zas zdrojová ekonomika, lebo školstvo, zdravotníctvo by mali byť ozaj pre všetkých bez ohľadu na všetko, či drogujú, či majú iní obnos peňazí, či sú hlupáci, pretože sme ľudia, tieto veci sa dajú zariadiť aj inak. Nevylúčite predsa narkomana zo školy a tým mu nedáte možnosť vzdelať sa a zistiť, kde robí chybu, proste nie na všetko sú odpoveď peniaze a zisk. Chápem potrebu Američanov byť jednotlivcami, byť slobodní, ale toto to predsa nevylučuje, treba to urobiť tak, že keď niekto nechce byť poistený, tak mu to treba dovoliť, ale odmietnuť mu akúkoľvek starostlivosť je protiľudské. Nie som za kontrolu ľudí štátom, som za slobody v mnohých veciach, som jasný demokrat až anarchista v právach, ktoré by mali ľudia mať, ale solidarita a sociálne potreby sú dôležité, tak ako vidím šancu v všeobecnom základnom príjme, no všetky tieto veci sú zatiaľ vo vývoji a preto dochádza k rozporom a ľudia sa tu hádajú. Nehľadajte za týmto dokumentom faktické porovnávanie systémov, to by bolo nad sily tohto špecifického režiséra, ktorý to má na svedomí, skúste to zobrať ako svojský pohľad na problémy v zdravotníctve USA. Môj záver je, zdravotníctvo má byť bezplatné, pre všetkých, bez podmienok, napr. peňažných, pretože podporuje výkonnosť štátu a ľudí v ňom, treba však urobiť zmeny v celkovom systéme, aby bolo funkčné a nie ako v KĽDR. Ak niekto nebude niečo chcieť, nútiť ho nemožno a s tými, čo to zneužívajú sa porátať inak, dokázať im to a udeliť im povinnosti, aby si to odpracovali, s prísnou kontrolou, ale zdravotnú starostlivosť im poskytnúť treba. () (menej) (viac)

Eddard

Otázka zůstává stále stejná - je Moore novodobý komunista, demagogická svině, potažmo obchodník, nabízející davům to, co chtějí vidět (zejména neamerickému publiku hřejivé poplácání po zádech - jak samolibě se po zkouknutí Sicka asi musí cítit takoví Francouzi) nebo jde o upřímného, řadového Amíka, schopného filmaře, který svéráznou interpretací faktů bojuje za lepší budoucnost? Jisté je, že idealogická vyhraněnost Moorových filmů začíná bít do očí čím dál silněji, až se mi v některých momentech zdá, že to Michael tu a tam přetahuje do sebeparodie (například společné pózování s bustou Karla Marxe). Za podívání Sicko stojí, ale až ho budete konzumovat, nezapomeňte na starou dobrou popperovštinu: question everything. ()

Mononoke.

Film je určen zejména pro američana než českého diváka. Místy jsem se bavila, musim uznat že, Moore dokáže vhodně vybrat dobrou a hodící se hudbu, která podtrhne nebo zkarikuje danou situaci. Ale nesnášim jeho manipulativní sestřihy a polovičatí informace, jako u večerních zpráv TV Nova. Zajímalo by mě, jak dlouho mu trvalo, než našel vhodné adepty do svého filmu, z kterého tak trochu vyplívá, jakoby americké zdravotnictví nikdy nikoho nevyléčilo. Jaktože se tedy lidi v US stále nechávají pojistit, když je to jen černá díra do které se vhazujou peníze? Vylíčení výhod ve Francii a británii bylo jakoby to byla země zaslíbená, ale opět jen jeho jednostranný pohled. Moore si prostě točí filmy, tak jak je on sám chce vidět, nemyslím že by to mělo se serioznim dokumentem něco společného. ()

HAL

Věčná škoda že si Moore tak dlouho a pečlivě budoval pověst dokumentaristy který hlásá levičáckou propagandu... protože tím značně nabourává dopad argumentů předkládaných v Sicko, protože tady má prostě pravdu. Pořád nabízí svůj subjektivní pohled, ale na tak jednostranný problém a s tak silnou argumentací, že jeho "nedokumentární zaujatost" působí spíš jako šibalský trolling. A troll, to on je výtečný, obzvlášť v geniálně promyšlené pointě... a ještě více pak v osobní tečce na závěr. Hlavně ovšem nezapomněl nic ze své snahy v prvé řadě pobavit, a na hraně nestravitelné bulvarizace ve svých režijních skopičinách a snaze zesměšnit kritizované bruslí podle mě (tentokrát) bez problémů a se ctí. Bez problémů se tak Sicko dá označit za nejlepší z jeho dokumentů. 8/10 ()

Ridick

je jasne, ze michael moore je vacsi demagog ako sam kral fico, ale dokaze hravou formou presvedcit, aj ked na iba zriedkavych pripadoch a to tak, ze tukne presne na tu strunu, kt. vo vas vyvola pocit, ze tu nieco nesedi, system je zly a treba ho zmenit...po tomto filme mam velku radost, ze zijem na slovensku a amerika je banda lobbistickych svin (oligarchia), kt. vlastne serie na vlastnych ludi....90% ()

• Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)
  • První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)
  • Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (viac)