Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiálny text distribútora)

Viktooorka

Ať hledám, jak hledám, nikde nevidím „podle skutečných událostí“. Jsem hloupá nebo jen důvěřivá? …ale vůbec bych se nedivila, že takové a i mnohé další praktiky amící a jiné státy provozují, Česká republika do nich ale asi nepatří, díky bohu :o) Každopádně pozvolné gradující tempo, místy až mrazivá atmosféra a beznadějný strach, hlavně můj, mi na nedělní večer připravil příjemný zážitek. ()

Arsenal83

Keď človek počuje arabský jazyk, hneď sa cíti bezpečnejšie. Hlavne Alah akbar je božská hymna do uší, môj obľúbený song na Spotify. Toto mierumilovné posolstvo, ktoré šíria bratia z krajín, kde je povolené súložiť s ovcami a kameňovať ženu, pretože jej vykuklo oko spod kapucne, by sme si mali vziať za vzor. Ale ak si chcete pozrieť niečo s terorizmom a Američanmi, určite radšej seriál Homeland. V tomto filmíku totiž len pospájali super herecké tváre, primiešali pár pričmudencov a ideme na to. Namiesto akčnej drámy to je skôr politický pokec a to nemá nikto rád. ()

Pepinec

Film dávali pozdě večer a mně se pak v noci zdál sen, že jsem u nás na vesnici chtěl nastoupit do autobusu, když v tom mě dva nabušení revizoři zatáhli do zastávky a obvinili ze spoluúčasti na korupčních praktikách naší vlády, protože jsem měl na nohou boty stejného druhu a velikosti, jaké byly namalovány na krabici Davida Ratha. Řeknu vám, že se mi docela ulevilo, když jsem se před polednem probral ve svojí posteli. Co ale ti, kteří se probudí v tmavém sklepě svázaní v kozelci s roubíkem v hubě jen proto, že si nějaká blonďatá bába hraje na Columba? (Nic proti, Meryl, tebe pořád miluju!) ()

S.Quentin QUALE

Nechci spoilerovat, protože každá prozrazená maličkost podstatně desklasuje kvalitu tohoto filmu, takže jen uvedu, že se jedná a povedený teráčský thriller, který se odehrává po valnou většinu času v Egyptě. Plně zainteresovaná je také americká výzvědná služba a praktiky jako waterboarding. Na závěr si dovolím jeden citát - "Až ráno vstaneš, zmlať svou starou. Když nebudeš vědět za co, zeptej se jí. Ona bude vědět." Herci nejsou ve všech případech bez chyby, Vitrsůnku nemám rád, místy jsem si i říkal, že ten film strhám, ale po skončení si mě díky dějové nečitelnosti získal na svou stranu. Nic extra, ale nebál bych se toho. 70% ()

Greg

"In all the years you've been doing this, how often can you say that we've produced truly legitimate intelligence? Once? Twice? Ten times? Give me a statistic; give me a number. Give me a pie chart, I love pie charts. Anything, anything that outweighs the fact that if you torture one person you create ten, a hundred, a thousand new enemies." I přes pomalý a rozvláčný úvod, jde jednoznačně o jeden z nejlepších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. Jistě není v něm moc výbuchů, honiček ani jiné podobné akce, ale všechny filmy jich plné být prostě nemohou. Oscarový režisér Gavin Hood totiž diváka udržuje v neustálém napětí a neumožní mu ani na vteřinu doufat, že by mohl odhadnout zápletku, vývoj a už vůbec ne rozuzlení filmu. Vše pak korunuje famózním a opravdu neočekávaným závěrem, jehož malou vadou na kráse, je to, že se divák hned nemusí zorientovat v časové souslednosti... Kdo závěr nepochopí, může se na film určitě podívat ještě jednou. K pěti hvězdičkám pak filmu dopomohou skvělé herecké výkony v čele s Reese Witherspoon, Jakem Gyllenhaalem, Peterem Sarsgaardem nebo Meryl Streep a také nádherná hudba, absolutně vystihující tísnivou atmosféru celého filmu... Tento film mě naprosto pohltil a určitě se na něj podívám v budoucnu ještě několikrát. ()

• Citace „I fear you speak upon the rack where men enforced do speak anything,“ (Muž, který podstupuje mučení, řekne cokoli, jen aby bolest ustala,) je ze třetího jednání druhé scény hry „Kupec benátský“ od Williama Shakespeare. (jezurka42)
  • Film je natočen podle skutečného příběhu Khalida El-Masriho, německého občana, který byl zaměnen za Khalida al-Masriho, který se měl údajně podílet na teroristických útocích z 11. září 2001. V roce 2004 byl El-Masri zatčen a přemístěn na neznámé místo v Afghánistánu, kde byl vyslýchán, mučen a sexuálně zneužíván po dobu pěti měsíců, než ho CIA propustila. Později tajná služba přiznala, že jeho zajetí a mučení bylo velkou chybou. (jezurka42)
  • Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2007 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (viac)