Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Réžia:

Petr Nikolaev

Predloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (viac)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

Cocacolix

Ten seriál byl vtipný často tím, jak se herci snažili hrát přirozeně neskutečně křečovitý repliky z ještě křečovitějšího scénáře... Vnímal jsem ale atmosféru - lodě, jezy a šlajsny, tábořiště a zvuky s tím vším spojené. To všechno by se skoro obešlo bez herců, kteří zde fungují dost často spíše na obtíž. Ale hostující Vetchý potěšil :) ()

castor

Další seriálová křeč.. chvílemi jsem jen hleděl s otevřenou pusou.. Herecky odfláknuté, dramaturgicky nezvládnuté, scénáristicky plytké.. Už jenom herecké výkony odpovídají charakteru ztvárňovaných postav i (ne)pevnosti jejich ukotvení v příběhu. Vtipu je pomálu, samotné dialogy znějí nepravděpodobně, leckdy na hranici parodie a karikatury. Ona zoufalá snaha o humor musí vyvolávat úsměv na rtech. Ostatně samotné chování postav působí dosti záhadně a nejasně. Mám opodstatněný strach z toho, že je seriál Petra Nikolaeva odsouzen k zániku ještě před startovním výstřelem. Vody je málo, tohle bude hóóódně drhnout.. ()

gombarix

jeden z nejlepších českých seriálů poslední doby :P ... což ovšem stále neznamená, že to není zbytečná slátanina. Pusťte ji z hlavy a přečtěte si knížky, které mistr Šmíd napsal v lepší formě. (Abych ale jen nekritizoval - motiv setkání dvou vodáků s vodáckým bohem Melounkem byl zpracován docela nápaditě.) - Ale mám sto chutí dát odpad za to, jak ta vlezlá krajčovina penetrovala naši letošní vodu. Ble! ()

Joll

Tak původně jsem dával za 3 hvězdy kvůli prvním 4 dílům, které ušly a seriál byl po delší době ze zábavnějšího prostředí než jen z nemocnic či bytů. Potom, ale škaredě zabředl a vytratilo se z něj i to málo co mi u televize drželo, nastalo děsivé opakování některých hlášek a chování většiny protagonistů, bylo do očí i otrlého diváka novodobých čekých seriálů. Takže 2 hvězdy a to ještě z lítosti. Když si člověk pomyslí jaké pěkné seriály jsme i za dob totality dokázali vyprodukovat a jaké hrůzy se na nás z obrazovek valí teď je člověku ouzsko. ()

jamalka

Tak tohle napsal opravdu někdo, kdo na vodě nikdy nebyl- trapné příběhy a rádobyvtipné fráze, o hereckých výkonech raději nemluvím- prostě hrůza. Pán Šmíd asi není moc nadšeny, že dal svolení k zfilmování své knihy, s kterou seriál navíc nemá moc společného. Navíc dialogy zní , jako by se spolu bavili lidé před sto lety. No ale jestli chtěli autoři pobavit vodáky svými znalostmi prostředí a mladých lidí, tak se jim to opravdu podařilo. ()

• O postavu vodáckého vůdce Křižáka stála řada herců. Rozsáhlým castingem nakonec prošel Lukáš Vaculík. Pomohlo mu k tomu také to, že hodně trénoval v posilovně. (cariada)
  • Vodácké muzikanty si v 7. a 9. díle zahrála frýdecko-místecká kapela Kajkery. [Zdroj: kajkery.cz] (M-arta)
  • Natáčelo se i v Horousicích, Dvorech nad Lužnicí, Boleraticích a jezu Jemčina na řece Nežárka. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)