Podle osobních vzpomínek Augustena Burroughse HLAVA NEHLAVA vznikl nestoudně legrační, odvážný i dojemný film o tom, jak přežít jedno hodně zvláštní dětství. Augustenova matka (Annette Bening) je bláhová ctižádostivá básnířka, která trpí duševní poruchou. Její manželství s Augustenovým otcem (Alec Baldwin) je v troskách. Časem se tedy začne scházet s velmi potřeštěným psychiatrem Dr. Finchem (Brian Cox) a Augustena (Joseph Cross) odkládá do péče Finchovy potrhlé rodiny v čele s jejich neurotickou dcerou (Gwyneth Paltrow). V nové rodině nachází spřízněnou duši v nejmladší dceři Natalii (Evan Rachel Wood) a mateřské lásky se mu dostává od Finchovy trpělivé ženy Agnes (Jill Clayburgh). S novou situací se Augusten vyrovnává po svém a své zážitky si zapisuje do deníčku. Postupně se začíná vyhýbat škole, do tajů lásky ho zasvěcuje starší muž (Joseph Fiennes) a pak – ve svých sladkých 15 letech - učiní jedno velké rozhodnutí. (oficiálny text distribútora)

mm13

S tunajším hodnotením nesúhlasím, ale rozumiem. Až na herecké výkony (vrátane Baldwinovho takmer len šteku) je to krajne nedivácke, nepríjemné, chvíľami vyslovene odpudzujúce. Je ťažké vytvoriť si k niektorej z postáv čo i len trochu pozitívnejší vzťah, napriek absurdnosti mnohých scén je takmer nemožné sa pri sledovaní zabávať, uvoľniť. Ešte aj rozhodnutia a postoje, s ktorými by sa samými o sebe dalo stotožniť, sú v kontexte vývoja postáv a ich prostredia prinajmenšom kontroverzné. Ale zároveň to nie je hlúpe ani do seba prepadnuté a určite originálne... vlastne až bizarné a bez vyslovene pozitívnej čo i len sekundy. Nebolo by zlé dať si to znova a pre tentokrát sústrediť pozornosť už len na hlavného hrdinu, na tú JEHO cestu, pretože v tejto rovine by snáď šlo zo seba vydolovať aspoň záchvevy empatie. ()

Zevon

Hodnocení vyzrálých pubescentů mě na csfd vždy uklidní. Je to lepší než kompas, stačí sem juknout a hned vím, na co se mám v bedně kouknout. Skvosty jsou zvláště škatulkáři, snažící se svým upoceným slangem lajnovat mantinely, kam až co může a kde začíná něco jiného. Synáčkům a dívenkám ze spořádaných rodin třikrát nazdar !!! ()

Janek

Mezi herci není slabého článku, natočeno je to dobře, hudba je na svém místě, ale něco je zkrátka špatně. Je to taková WesAndersonovská látka - ten by nejspíše tu úchylnost vs drama ukočíroval. Film funguje po jednotlivých částech - ale jako celek prohrává. Ze začátku je to vtipné a správně ujeté, bohužel s přibývající délkou snímek evoluje v ubrečené drama, které se tváří až moc vážně. Jde sice o autobiografii skutečného Burroughse, ale ke konci se prostě příliš tlačí na pilu a film zapomněl čím vlastně ze začátku chtěl být a tak nějak se to všechno rozpadne. Nicméně určitě sympatie k filmu mám - na herce je radost pohledět a první třetina filmu je opravdu dobrá. ()

nunka

V tomto filme nikto nie je normálny, každého lízla dáka odchylka či úchylka. Augusten Burrough mi osobne nič nevraví, no ak sa zmietal v takomto životnom príbehu, rada by som si o ňom niečo zistila ako sa z toho všetkého vylízal..Nech už je knižná predloha akákoľvek, Ryan Murphy prostredníctvom Running with Scissors podáva zaujímavú osobnú anamnézu, no ide na to trochu manipulatívne...miestami až do sileného extrému...napr. v prípade Annette Bening...nebyť zbytočne hysterického pátosu, tento originálny snímok si u mňa získa aj vyššie sympatie... ()

anderson odpad!

Tvorca kontroverznej (a to je ešte slabý výraz) série NIP/TUCK vo mne vzbudzoval nádeje, že nudiť sa nebudem, nanajvýš sa opäť morálne znechutím. Nuž a podľa tunajšieho "výcucu" bizarností v jednotlivých komentároch by človek nadobudol dojem, že sa objavil nový GREGG ARAKI. Lenže chyba lávky ! RUNNING WITH SCISSORS je čosi ako GARDEN STATE 2. Bohapustá nuda, ktorá ma skoro odrovnala a neveriacky som sa sám seba pýtal čo tým autor vlastne chcel povedať. Ak by som teda mal jedným slovom zhrnúť podstatu tohto veľdiela, napadá ma jediný výraz: "BLÁBOL". (14.5.2007) ()

• Julianne Moore měla původně hrát Deirdru Burroughsovou. (formelin)
  • Scénář k filmu vznikl podle knihy napsané samotným Augustem Burroughsem. U nás vyšla pod stejným názvem, který nese film, tedy Hlava nehlava. (formelin)