Nebezpečná známost

• Nórsko Naboer (viac)

Některé dveře by měly zůstat zavřené
Johna právě opustila přítelkyně Ingrid. Ten den se nechá svést do mystického a děsivého světa, ve kterém není možné rozpoznat lež od pravdy. Krátce poté co se Ingrid od Johna nadobro odstěhuje, potká John dvě sousedky, které se chovají velmi zvláštně a svůdně. Vypadá to, že o Johnu a Ingrid hodně vědí. Dokáže John odolat jejich uhrančivosti nebo jde v tomto neobyčejném erotickém thrilleru o něco více? (oficiálny text distribútora)

misterz

Nečakane výborný, miniatúrny psychothriller, v ktorom sa na začiatku veci trocha zamotajú, o to viac je však na konci zaujímavejšie ich rozmotanie. Pomerne nízkemu hodnoteniu určite neprospieva nálepka horor (ešte k tomu na prvom mieste). Pár drsnejších záberov sa tu síce nájde, ale za horor by som snímok nepovažoval, skôr ide o thrillerovú úroveň. Trocha iné vnímanie sveta hlavného hrdinu, odtrhnuté od reality, je tu po psychologickej stránke aj na tak malom priestore vykreslené veľmi dobre. Možno tak nejde priamo o mindfuck, ale pointa s hlbším významom sa tu určite dá nájsť. Veľká spokojnosť. 80/100 Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

akisha

Že to bude psycho jsem věděla dopředu. Ale počítala jsem s tím, že spousta věcí zůstane nevysvětlena, nebo mnou nepochopena, proto mě překvapilo, jak to na konci krásně všechno zapadlo do sebe a zase jednou po dlouhé době mi konec filmu přímo nebo nepřímo odpověděl na všechny důležité otázky. Opravdu dobře se podařilo zkoubit psychologický film s erotickým, s dramatem a dokonce hororem. Mimořádně se povedla i hudba a co udiví je krátká stopáž, snad proto je zážitek tak intenzivní. V několika scénách hodně dráždivé, někde až nechutné, k tomu stísněnost pramenící z interiérů tajemného bytu. Hádáte dobře, že to není film, který "pohladí". Rozhodně ale zaujme a vtáhne. Navrch bezchybné výkony ústředních tří herců. Tentokrát nemám co vytknout. ()

cubajz

suprová psychařina, která mi svou tísnivou atmosférou připomněla knihy Franze Kafky - nejistý hrdina, neustále pokoušen dvěma nymfami, bloudící v úzkých chodbičkách své hlavy, v níž jsou před ním samým některé dveře raději uzamčeny. Tento komorní film je hlavně o detailech a pokud si jich budete pečlivě všímat, odhadnete vyústění celého příběhu dříve než přijde - finále filmu je krásně morbidní a po druhém zkouknutí nemůžu jinak než za 5. ()

Autogram

Zo začiatku sa zdalo, že pôjde len o psycho-týranie hercov aj divákov a ono sa to trošku zvrtlo tak, že by som to od chladných severanov určite nečakal. Ešteže som to nepozeral v noci, nemáme taký veľký byt a tak som nevyšiel na chodbu skontrolovať susedky. Erotika bola nadávkovaná úchylným spôsobom, že to uspokojí asi len malé percento a o erotickom thrilleri sa asi nedá hovoriť. Tvorcovia poskytnú jasné a zrozumiteľné objasnenie pekne po dávkach už od polovice, len dve veci zostanú nevyjasnené: Určite by som si nevedel predstaviť, že dve ženy môžu mať v byte taký bordeľ a ako sa dá nechať na tanieri s kosťami jeden plátok paradajky a za hrsť hrášku. To si už mohli zvoliť naozaj niečo iné. ()

StarsFan

Na jednu stranu velmi povedené psycho s výborným obsazením a znepokojující atmosférou jednoho bytu, na druhou stranu také film, který mě nedokázal úplně strhnout a jehož pointu jsem odhalila kdesi v polovině. Pokud máte rádi Davida Finchera a chcete něco podobného po evropsku, dá se Naboer vřele doporučit; všech pět postav (hlavní hrdina, jeho bývalá přítelkyně, její nový přítel a dvě sousedky) se vám zaryje pod kůži. Jen se připravte na to, že Naboer není jeden z těch filmů, který se dá sledovat během dne, ať jako já neuděláte tu chybu, že si toto lehce hororové drama pustíte, zatímco vám za okny vesele svítí slunce. ()

• Kristoffer Joner získal v roce 2005 Amanda Award v kategorii nejlepší herec. (Cheeker)
  • Jak režisér Pål Sletaune později uvedl, měl po dobu zhotovování filmových inscenací puštěnou hudbu k filmu Alfreda Hitchcocka Psycho (1960), který byl jeho největší inspirací. (Conspi)
  • První norský (v koprodukci) film, který dostal rating 18+ za posledních 17 let. Předtim to byl film Hotel St. Pauli (1988). (ČSFD)