Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Fascinujúca cesta do staroveku. Do času, kedy sa bohovia prechádzali po zemi spolu s ľuďmi a oddávali sa rovnako ako ľudia všetkým nerestiam. Tak ako medzi ľuďmi, aj medzi bohmi nebola núdza o hádky a tak aj my sa staneme svedkami vojny nezmieriteľného Dia a Héry o vodcovstvo. Alkméné v Thébach túžobne očakáva svojho milovaného manžela Amfytrióna a to je vhodná chvíľa pre Dia, aby zrealizoval intrigu, o akej už dlho sníval. Počas dionýzskych slávností sa Zeus premení na Amfytrióna. O deväť mesiacov Alkméné porodí dvojičky a zatiaľ čo prvý syn je skutočným synom Amfytrióna, druhý – Herkules – je Diovo dieťa. Amfytrión však nemá to srdce Herkula zabiť. O niekoľko rokov však malý Herkules v návale zlosti udrie lýrou svojho učiteľa tak silno, že učiteľ zomiera. Za trest je Herkules vykázaný z mesta a vyrastá v horách, kde sa z neho stáva pastier a neobyčajne silný muž. Zatiaľ má šťastie a s Megarou, dcérou kráľa Kreonta, splodí troch synov, ktorých však počas svadobnej noci pod vplyvom neznámej drogy zabije. Je jasné, že za touto intrigou stojí opäť niekto z hriešnych bohov. Pre Herkula prišiel čas kajať sa zo svojich hriechov... (STV)

(viac)

Recenzie (40)

MickeyStuma 

všetky recenzie používateľa

Dvojdílný příběh z produkce Hallmarku je dle očekávání poněkud jiný, než jak je všeobecně znám. Fantasy spojené s pohádkovou mytologií však nevyznívá nijak špatně. Kouzelné dobrodružství bájného Herkula od jeho narození až po dospělost plný intrik a různého nebezpečí potěší malé i velké. Z počátku se to sice krapet táhne, ale jinak to má své přirozené tempo, kterému hlavně malý diváci budou stačit. Ani děj není nijak složitý. Rodinná podívaná, která nemá čím urazit. ()

SeanLSD 

všetky recenzie používateľa

Vedomí si toho, že na Herkulove silácke kúsky nemá TV produkcia dosť silácke efekty ( a je pravdou, že lepšie vyzeral aj o 10 rokov starší, televízne prevarený predchodca ), stavili tvorcovia na umný scenár. Ten je postavený na súperení ( a zmierovaní ) ženského a mužského princípu, fatalizme pokrvného a rodového intrigovaniu a nevyhnutných tragédiách, presne v duchu antickej drámy a s najväčšou pravdepodobnosťou aj reálnej histórie starovekých a stredovekých spoločností. Vo svojich motívoch veľmi výstižný mytologicko-historický prepletenec a obraz, dostatočne verný tradičnému podaniu a súčasne ho reflektujúci. V postave Herkula sa vymaňuje z pradiva pevných pravidiel starého žánru i pravidiel archaického sveta povier, mágie, svojvôle panovníkov a rozmarov bohov, ich servílnosti i nepriateľstva. Oproti iným spracovaniam za posledných x rokov, ktoré si s Herkulom svojvoľne robia čo chcú, je zaujímavé sledovať, ako si s tradovaným podaním herkulovskej mytológie poradil scenárista Charles Edward Pogue. Zmeny, ktoré uskutočnil, sú v záujme príbehu ( a možno aj berú ohľad na reálny rozpočet ). Kým zachované starogrécke cykly sú na dnešok predsa len trochu príliš cyklické a lineárne ( Héra na Herkula pravidelne zosiela šialenstvo, on v jeho záchvate niekoho zabije a potom musí svoju vinu vykupovať ponižovaním sa a službou ), tu sú dobre zakomponované do celkovo sa vyvíjajúceho a k zaujímavému záveru dospievajúceho príbehu. Aj Herkulových úloh nie je 12, ale 6, no oboznámený divák objaví aj tie ostatné, predvedené v správnej chvíli k lepšej službe celému myšlienkovému konceptu na iných miestach príbehu.Večná škoda rutinérskeho, či ( lacného ) TV spracovania, ale obávam sa, že výborne poprepisovaný známy cyklus by zrejme aj v inom prípade dokázalo oceniť iba minimum divákov... ()

Reklama

ripo 

všetky recenzie používateľa

Snaha ukázať na Herkulovi aj niečo iné ako kopu svalov a testosterónu bola chvályhodná. Takisto poukázania na spletitosti starých gréckych bájí. No psychologizácia postavy ostala len na povrchu a nešla do hĺbky. Kvalitu, resp. nekvalitu digitálnych trikov pripočítam nižšiemu rozpočtu - veď sa jedná iba o TV film. Čo mi však najviac hýbalo žlčou, bola totálna topornosť Leelee Sobieski, z ktorej mi naskakovala husia koža. Horšiu ( a ešte k tomu škaredú, plastikovú) herečku by som nenašiel hádam ani v hlbokých albánskych horách za čias absolutistického vládnutia Envera Hodžu v Tirane ...bŕŕŕŕŕŕŕ ()

Marward 

všetky recenzie používateľa

Co k tomu říct. První část filmu byla mírně řečeno dost divoká a upřímně. Mám raději, když v klasických dílech se autor filmu drží více původní předlohy. Osobně oceňuji, že zde byly klasické bytosti řecké mytologie. Méně však, že zde je jakési vakuum a otázky, jak je to s těmi bohy. Působí to tak, jakoby dříve mezi námi žili úplně normálně satyrové, driády, harpyje a kentauři, ale pak jaksi zmizeli nebo vyhynuli. Řecká mytologie bez bohů je mírně řečeno bez obsahu a smyslu. Film postrádá nadpozemský rozměr a jasnou ideu. K čemu je Herkulovi, že obhájil svojí čest, když jeho skutky nemají dosah do věčnosti? Závěr byl samozřejmě dojemný. Šťastný konec a svatba. Takže to alespoň nějak dopadlo :) ()

tron 

všetky recenzie používateľa

Seriál s Kevinom Sorbom napáchal viac škody, ako by sa mohlo zdať. Vážnou postavou bol tento bájny grécky poloboh len v prvých pilotných celovečerákoch. Po zvyšok (viac ako 100-dielneho) seriálu sa jeho svalnatá prítomnosť zredukovala na prenášanie životných perlí o odvahe a sile priateľstva a nezmyselného akčného poskakovanie s Lolausom. Producent Sam Raimi vtedy preukázal také barbarské (naivné?) nerešpektovanie legendárnych mýtov a legiend, že sme im to už ani nemohli mať za zlé. Televízia Hallmark v roku 2005 povedala rázne „stop!“ a výsledkom je 3-hodinová televízna mini-séria, ktorá síce (ako všetky hallmarkovské mini-série, od Merlina cez Guliverove cesty až po Jásona a Argonautov) dopláca na tragické počítačové efekty a čudné herecké obsadenie (Sean Astin, Timothy Dalton, Leelee Sobieski). Ale oveľa dôležitejšie je to, že si z bájnych mýtov nestrieľa. Naopak, snaží sa ich podať s dôrazom na Herkulov tragický rozmer. Takže áno, Herakles naozaj (kvôli počarovaniu od bohyne Héry, jeho nevlastnej matky) zavraždil vlastné deti a áno, naozaj to viedlo k dvanástim na prvý pohľad nesplniteľným úlohám. Výsledkom je solídne výpravné dobrodružstvo, neporovnateľné s prvoligovou fantasy (Pán prsteňov), ale rozhodne má ďaleko k niektorým iným filmom od Hallmarku (Tajomný ostrov). ()

Galéria (10)

Reklama

Reklama