Keď sa malý drak živí iba uhlím, vyrastie z neho nenapraviteľný dobrák. A presne taký je drak Mrak, na ktorého narazia šľachtici v lese za siedmimi vŕškami a siedmimi potôčikmi. Nečakajú však, kým sa drakova povaha prejaví a vezmú nohy na ramená. Aby sa pred kráľom neponížili, svoj príbeh o stretnutí s drakom mierne upravia. Keď kráľ zbadá svoju dcéru s nešikovným flautistom Marianom, starosti sa mu len a len kopia. Prípadný ženích sa mu totiž ani trocha nepozdáva. Okrem toho sa obáva, aby si drak náhodou nedal princeznú na večeru, ako to už draci robievajú. Ochrancovia princeznej pred drakom sa hrad nehrnú a šľachtici namiesto brúsenia mečov naďalej hľadajú výhovorky. Kráľ sa teda rozhodne nájsť inú princeznú, ktorú by drakovi podstrčil namiesto svojej dcéry. Keď žiadnu nenájde, urobí princeznú z uhliarovej dcéry Lidky. To je však veľmi smelá a nebojácna dievčina. S drakom sa rýchlo spriatelí a spoločne s dedom Patočkom sa ho dokonca rozhodnú spoločne chrániť pred prípadnými hrdinami z hradu, ktorí by mu chceli ublížiť. (TV JOJ)

zdeny99

Zvláštní pohádka se vším všudy, která rozhodně šla udělat mnohem, mnohem lépe. A to nemluvím jen o tom příšerném drakovi, kvůli kterému se na tento film každý podívá. Jeho bizarní podoba a chování je doslova katastrofální. Už jsem si zvykl, že v televizních pohádkách na nedělní odpoledne se v 70. a 80. letech objevovali příšerní plyšoví draci. S nimi si Dráček Mráček může podat ruce. Jenže tohle je přece film, který běžel v kinech! A to už tak odbýt přece nejde! Bohužel stalo se a Dráček Mráček je jedním z největších úrazů této pohádky. Na druhou stranu je taktéž velkým lákadlem.... Ty další problémy této pohádky vidím ve spoustě hlavních postav. Především král v roli Jiří Císler je hodně divný tvor. Ten mi vůbec jako král nesedí. Stejně tak jeho dcera, princezna a pak ten loutnista Marian, ze kterého se později vyklube princ z vedlejší země. Je to takovej ňouma a ona taková hloupá hňupka už od pohledu. Naopak uhlířova rodina v čele s prostou holkou (Anderlová) byly fajn. Dějová linka taktéž skáče od pohádky k muzikálu, od příjemné podívané po parodii, že ani nevím, kam to zařadit. Většinou jsou to právě scény s mrakem a především ta, když drak mluví na vojsko a to ne a ne se rozjet k úprku. Zachraňuje to na druhou stranu plynulý děj, docela vtipné scény (například boj rytíře s kozou v chlívku) a starej Kemr. [9508. hodnocení, 178. komentář, 60%] ()

Kamas

Na téhle pohádce jsem byla poprvé v kině v 1. třídě a dodneška patří k mým nejoblíbenějším. Hlas tehdy 16 letého Jana Šťastného musel být sice pro moravský přízvuk předabován, ale nic mu to neubralo na charisma. Což nemohu řící o princi Mariánovi, "brnkálistovi" z vedlejšího království a to mám brnkálisty jinak veskrze ráda :). ()

a-ja

Týjo, tak zjišťuju, že si tahle pohádka vypůjčila pár věcí z Pohádky o drakovi z roku 1972... Nojo, obě pohádky scénář Markéta Zinnerová... Tuhle pohádku miluju kvůli rtuťovitému králi Jiřímu Císlerovi, byl boží a jeho výstupy byly fakt vtipné moc... Jak už přede mnou napsal BarGoldstein: Naprosto mega kulervoucí Jiří Císler! ()

Nonna

Nedovedu pochopit, proč je právě tato pohádka tak bodově podhodnocená. Mám ji ráda od prvního shlédnutí a to už od úplného začátku - titulky podbarvené vyprávěním starého dědy (Josef Kemr) uhlíře o tom, jak se rodí drak, doprovázené roztomilou animací si pokaždé vychutnám. Pohádka je natočená v nádherném prostředí, herecky skvěle obsazena (až na poněkud dřevěnou princeznu), je v ní spousta inteligentního vtipu a průpovídek a nenudí. Králem všech postav je zde jednoznačně představitel krále, Jiří Císler. Dostal obrovský prostor pro své kreace a ten využil. Je panovačně rozmarný, hašteřivý, netrpělivý, ale v jádru dobrák. Jeho komentář na tetičku, kterou si odnesl drak :"Áále, stejně si tu starou větev nikdo nechtěl vzít", mně vždy dostane. ()

nash.

Až na draka, který sem zabloudil z nějaké televizní taškařice Studia Kamarád, je to vydařená pohádka, jedna z těch, které pobaví bez ohledu na počet repríz. Veselá pohodovka se skvělým králem Císlerem hláškujícím jak o život, a nezapomenutelnou uhlířskou rodinou Kemr-Kvietik-Andrlová, která nečekaně ke království přišla. Milé, vtipné, pohodotvorné. ()

• Hlas tehdy 16 letého Jana Šťastného, představitele prince, musel být pro jeho silný moravský přízvuk předabován. (Kamas)
  • Ve scéně, kdy princezna Viola (Jana Beránková) slaví narozeniny a dostává dary od tatínka krále, si lze všimnout po levé straně komparzistky, která má stejný vrchní díl bílých šatů, které jsou v pohádce Byl jednou jeden král... (1954) jako svatební na všech třech princeznách. (ajlonka)