Čarodejnice

• Slovensko Bosorky (viac)

Hlavním hrdinou příběhu je malý chlapec Luke, kterému babička často vypráví o největších nepřítelkyních dětí, o zlých čarodějnicích. Po tragické smrti rodičů odjede babička s vnukem do Anglie, kde také chlapec potká první čarodějnici. Naštěstí od babičky dobře ví jak se taková čarodějnice pozná i to jak se proti jejím nástrahám bránit. Jeho nejlepšími přáteli jsou dvě bílé myšky William a Anna, které dostal k narozeninám. Vezme je s sebou i k moři, kam doprovází nemocnou babičku. Současně s nimi přijíždí do honosného hotelu také členky Královské společnosti na ochranu dětí před týráním, což jsou ve skutečnosti čarodějnice. Předsedkyní spolku je slečna Ernstová, která sice ráda rozmlouvá s dětmi, ale současně musí odvracet tvář, protože čisté a pravdomluvné dítě jí nesnesitelně smrdí. Luke se náhodou stane svědkem sjezdu všech anglických čarodějnic a vyslechne jejich plán na otrávení všech dětí. Čarodějnice se mají stát cukrářkami a do cukroví přidat přípravek jehož působením se děti promění v myši. Pokusným králíkem se stane tlouštík Bruno Jenkins. Ani Luke však pozornosti čarodějnic neunikne a v podobě myši společně s Brunem, Williamem a Annou uprchnou ze sálu. Společně s babičkou se pak pokusí překazit čarodějnicím jejich nekalé plány. (oficiálny text distribútora)

D.Moore

Takže ono se to mému dětskému Já tehdy nezdálo, tohle je totiž v řadě scén horor jako z partesu. Hrůzná bezútěšnost se tu od začátku do konce střídá s přesvědčením, že všechno dobře dopadne, a celé to má velmi podobnou náladu jako třeba Čarodějův učeň Karla Zemana. Čarodějky (dnes už) kromě děsu ale také baví, a to zásluhou černého humoru, skvělých masek i loutek a samozřejmě zásluhou hereckých výkonů Anjelicy Huston a Rowana Atkinsona. ()

MickeyStuma

'I přes všechno, co víte o sousedech, se může stát, že vedle vás bydlí čarodějnice, která tráví svůj čas především snahou zabíjet děti.' Jak to tak vypadá, dle začátku tohoto příběhu, ve Velké Británii se zřejmě děti straší čarodějnicemi. U nás v Česku čerty, že? Každopádně tu máme příběh o osiřelém malém chlapci žijící s babičkou, kterak náhodně v sále hotelu narazí na konferenci čarodějnic, kde si vyslechne, jak chce vládnoucí čarodějnice zničit nenáviděné děti. A tak se s vervou sobě vlastní pustí do boje proti nim. A nezastaví ho ani fakt, že je proměněn v myš. Fantasy rodinná pohádka tkvící se televizní obyčejností, tudíž i nulovým napětím a vůbec nějakou atmosférou, může někomu stačit, ale obzvlášť na dnešní dobu leckoho spíše neoslní. Režisér Nicolas Roeg vcelku výrazně znázornil zlo a násilí, což někteří řodiče mohou považovat za neakceptovatelné právě s ohledem menší děti. Ne, tenhle film je pro děti starší. Masky jsou docela zajímavě zpracované, ale v televizní optice bohužel ztrácejí svůj um. Vizuální podoba je prostě taková jaká je. Nic moc. Zub času tedy tento snímek čím dál tím více nemilosrdně ohlodává, čímž ztrácí přitažlivost a své fantasy pohádkové kouzlo. ()

ChamesJames

Tenhle film bych jako dítě vnímal asi jinak, ať už vyprávění příběhu od Lukovi babičky či masky hlavní čarodějnice, protože věřím, že pro děti to bude mít jiný vibe a dokážu si představit, jaké pocity u toho budou mít. Je to čistě film pro děti, i když se u toho budou pravděpodobně bát. Viděl jsem to poprvé až dnes a bohužel z pohledu dospělého diváka musím říct, že mě to moc nevtáhlo, protože to je dějově slabé. 4/10. ()

Han22

Tak předně tohle není horor, ale pohádka. Jako dítěti se mi to v rámci dopoledních disneyovek líbilo a dnes? Dnes už moc ne. Je to taková infantilní zábava - jsou tu myši, kterých se všichni bojí, dětští hrdinové, zlotřilé čarodějky kují směšné plány. Vyloženě mě vadily psychedelické záběry kamer i podivné triky, stejně jako šíleně přehrávající Hustonová. Rowan Atkinson byl překvapivě nevýrazný a celý je to klasický příklad kdy "umělecký" režisér absolutně nepochopí oddechový žánr. Ale vzhledem k tomu, že mi nic z toho v dětství nevadilo, hodnotím kompromisně za 3*. ()

ajaxx

Film se skvělými maskami a obstojnými výkony. Každé malé dítě, které to tehdy shlédlo v našich porevolučních kinech si tuto hororovou pohádku jistě vybaví a ocení její dopad na dětskou mysl. Ti později narození (viz. komentář Shita) nejen že neocení, ale spíše pohaní, protože oni o té době nevědí nic a znají jen svůj svět :-) ()

• Film byl nominován Akademií science fiction, fantasy a hororu na pět cen Saturn, a to na cenu za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší make-up, nejlepší hudbu, nejlepšího nejmladšího herec a nejlepší herečku ve vedlejší roli. Neproměnil však ani jednu. (Terva)
  • Natáčení filmu probíhalo mj. v norském Bergenu. The Headland Hotel, kde probíhala hlavní část natáčení, se nachází v Newquay v hrabství Cornwall, a zbytek scén se točilo v anglických Bray Studios. (noelcoward73)
  • Do role hlavní čarodějnice byla ještě před Anjelicou Huston zvažována zpěvačka a herečka Cher. (ČSFD)

Anna Hathaway mezi čarodějnicemi

Anna Hathaway mezi čarodějnicemi

18.01.2019

Oscarová herečka Anne Hathaway (Bídníci, Temný rytíř povstal) se ujme hlavní role v připravovaném remaku Čarodějek z roku 1973. V novém filmu od režiséra Roberta Zemeckise (Let) ztvární předsedkyni… (viac)

Zemeckis a hororové Čarodějky

Zemeckis a hororové Čarodějky

21.06.2018

Robert Zemeckis (Forrest Gump, Let) natočí remake fantasy hororu Čarodějky vycházející ze stejnojmenné knihy Roalda Dahla. Novou verzi budou produkovat oceňovaní tvůrci Guillermo del Toro (Faunův… (viac)

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (viac)