Vera Drake je obetavá žena, ktorá sa stará o svoju milovanú rodinu, starú a chorú matku aj chorého suseda. Má však i svoje tajomstvo, o ktorom nikto z jej blízkych nevie. Bez ich vedomia navštevuje ženy, ktoré chcú ukončiť svoje neželané tehotenstvo a vykonáva pokútne potraty. V Anglicku päťdesiatych rokov, kedy sa film odohráva, totiž bolo umelé prerušenie tehotenstva nezákonné. Vera Drake je presvedčená o tom, že pomáha ženám v ťažkej situácii, no keď je jej tajomstvo odhalené, jej vlastný svet sa začne rýchlo rúcať... (RTVS)

swamp

Tak v posledním týdnu mám opravdu štěstí na dramata. :) Ale vážně (jak jinak, že?:).. Mike Leigh natočil komorní drama nižší londýnské vrstvy padesátých let s velmi pomalým - rozhodně však ne špatným - rozjezdem, který v polovině vyvrcholí kolapsem celé rodiny Drakeů, resp. jejich hlavního článku, Very Drake. Imelda Staunton se zhostila své role naprosto excelentně, její naivita a dobrotivost číší z každého jejího pohledu, až je vám z toho občas špatně. Otázka potratů je dodnes velmi choulostivá záležitost.. snad i proto mě tento snímek zaujal, vedl mě totiž k velmi zajímavé diskuzi na toto téma s vlastní matkou.. ()

Slarque

Mike Leigh je výborný vypravěč. A dokazuje to jako scenárista i jako režisér. Spousta postav je tu jen v jediné scéně, ale ty jsou natočené tak, že divák naprosto přesně ví, co je to za lidi. Žádné nedůležité figurky neexistují. A autor rozhodně dobře věděl, proč do hlavní role obsadil Imeldu Staunton, která vypadá, že Veru nehraje, prostě jí je. Po všech stránkách dokonalé. ()

Matty

Válkou vyrabovaná Anglie 50. let. Syrovost. Herci, které by s nabídkou práce sotva oslovil nějaký módní časopis. Obnošené oblečení. Nepříliš prosvětlené interiéry. První polovina, kdy nás Leigh nechává bez jakékoliv manipulace sledovat každodenní úkony paní Very Drake, je právě díky autenticitě všeho okolo fascinující. Její ilegální provádění potratů režíruje se stejnou střídmostí a nezaujatostí jako drhnutí zábradlí, o to více má nejspíš vyniknout následné „vytržení“, náhlá konfrontace hrdinky s něčím jako je stát a zákony. Emoční účinek druhé, trýznivé hodiny, mě však i přes excelentní výkon Stauntonové naprosto minul. Na druhou stranu jsem si mohl s čistou myslí a racionálním odstupem přebrat, co si režisér/scénárista (pevný scénář fakticky neexistoval) o tématu(ech) myslí, resp., co chce, abychom si mysleli. Jak tomu u „těžších“ filmů bývá, není to jednoznačné. Nezpochybnitelné je jedno – spravedlnost nemá srdce. 75% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Radko, Anglie ()

klukluka

Moc pěkné. Uměřené, realistické. Příliš okatě z toho vybočovala pouze bratrova mladá žena. Závěr bych naopak uvítal o něco dramatičtější, pochopení pro Veru měly nakonec i spoluvězenkyně (před nimi se k ní chovali maximálně slušně a lidsky už policajti a většina rodiny). Nic to ale nemění na tom, že je to výborně natočený, malý velký film. ()

DDT

Tenhle film si asi papež na dobrou noc pouštět nebude :-) Tři hvězdičky dávám hlavně proto, že se mi víc líbí Leighovy starší snímky a pak ještě z jednoho poněkud zvláštního důvodu. Imelda Staunton mi totiž celou dobu silně připomínala Jiřinu Švorcovou, což mě tak rozhodilo, že jsem se na film nedokázal pořádně soustředit. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 6. září 2004 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (BMW12)
  • Film bol poslaný ako kandidát do hlavnej súťaže filmového festivalu Cannes v roku 2004, no bol zamietnutý. (Astonko)