Zdena Studenková - sila a krehkosť

(TV film)

Zdena Studenková je slovenská televízna, filmová a divadelná herečka. Po náročnom detstve bez otca, ktorého zavreli  ako politického väzňa, v roku 1969 s mamou emigrovali do Viedne, kde chceli začať nový život. Napokon sa vrátili na Slovensko, pretože Zdena už bola prijatá na Strednú umeleckopriemyselnú školu (ŠUP-ka), kde vyštudovala odbor fotografia. Po maturite chcela študovať dejiny umenia a estetiku, ale pre svoj kádrový profil sa na školu nedostala. Tak si podala prihlášku na VŠMU. Už počas strednej školy chodila k hercovi Jánovi Klimovi a celé stredoškolské obdobie počúvala, že by mala byť herečka. V tom období nakrútila aj jeden krátkometrážny film o Andrejovi Sládkovičovi, kde hrala Marínu. Zdena už počas štúdia na VŠMU dostávala veľké úlohy v divadle a televízii. Po skončení VŠMU nastúpila na Novú scénu, a potom do SND, kde pracovala do roku 1994, pretože chcela hrať v muzikáloch na Novej scéne. Na dosky SND sa ešte vrátila aj druhýkrát. Zdena Studenková účinkovala v desiatkach filmov. Hrala aj v mnohých  televíznych inscenáciách a seriáloch. Diváci ju môžu vidieť v televíznych projektoch na Slovensku aj v Česku. Vyšiel jej hudobný album "Dotyky noci". Film je dielom dokumentaristu Juraja Lehotského. (RTVS)

Autogram

Výborný dokument, v ktorom Studenková ide naozaj do hĺbky svojho vnútra a otvára svoje aj tajnejšie komnaty. Zo začiatku nechýba prežívanie detstva a mladosti, vzťahu s mamou, a objaví sa iba zopár významných hereckých míľnikov. Netreba tu vôbec hľadať prehľad filmovej tvorby, na to sa tento dokument nezameriava. Ani nemusí, pretože voľné rozprávanie herečky je to, čo sa najlepšie počúva. –––– Herectvo je strašná otrava. Na toto ja nemám nervy. A tým aj najprv skončilo. –––– Môj život má hodnotu pre mňa dovtedy, kým som schopná ho zvládať sama. Nechcem ho nechať napospas niekomu inému a byť na príťaž. Tak nechcem žiť. ()