Americký akční film vystavěný z tradičních žánrových prefabrikátů nepostrádá nic z toho, co od něj fanda očekává, zejména pak akci, přestřelky a boj muže proti muži na všechny způsoby. Hlavní postavou je vynikající bojovník Nick Gunnar, který vede skupinu mezinárodních žoldáků na nevelký ostrov v jihočínském moři. Jejich úkolem je donutit domorodce, aby prodali jisté společnosti těžební práva na obrovské nerostné bohatství, které se tu marně snažili získat už mnozí. Jsou tvrdí, precizně vycvičení, až hazardérsky odvážní, sebejistí a připravení bojovat do posledního dechu. Jenže všechno je nakonec tak trochu jinak, protože Gunnar se ostrově setká s přátelským přijetím, je ohromen jeho nádherou, kterou by těžba nerostných surovin zcela zničila a navíc se zakouká do jedné z místních krasavic a skamarádí s jejím malým synkem. A tak se nakonec parta žoldáků postaví na stranu domorodců aby hájila jejich zájmy. (oficiálny text distribútora)

choze

KONEČNĚ jsem na prahu osmadvaceti dohnal tento můj letitý lundgrenovský rest. Bohužel nebo bohudík, o nic jsem nepřišel. Druhý RUDÝ ŠKORPIÓN se nekoná - až do zdařilého ramboidního finále je ŠVÉD nudný až nasírací (mystické domorodé kydy, Dolphovo prozření), prostě o hovně. A ten přiteplalý záporák... Posledním slušným Dolphovým snímkem pro mě i nadále zůstává o rok starší ČAS POMSTY. ()

Pepinec odpad!

Za celý výsledek nechť hovoří to, že scénárista měl hotovo za jeden let do Tokia. Nevím sice, odkud letěl, ale i kdyby z Jižního pólu, nijak ho to neomlouvá. Opravdu mě nenapadá nic, absolutně nic, pro co Švédovi udělit alespoň jednu ušmudlanou hvězdu. Ve prospěch odpadních vod hovoří naprosto vše. Od tupého ´výkonu´ přerostlého alfa samce Dolphíka přes příběh hloupý tak, jak ani ovce hloupá není, až po bravurní český překlad názvu. Udělat z Mužů války jednoho Švéda; to asi překládala nějaká ovečka, hm? No zkrátka ne, takhle by to nešlo. To už jsou mi milejší slátaniny se smrtícím hmyzem. ()

Rakosnicek77

Dolph Lungren se v tomhle pochybném akčňáku opět představuje jako neohrožený zastánce práv nevinných vesničanů, jakoby tahle role byla stejnou šablonou kterou se inspiroval už v Rudém škorpiónovi. Pochybném, už jenom proto, že mu na cestu na české obrazovky nadělil distributor naprosto zcestný název, který nemá s tím originálním vůbec nic společného. Název Švéd sice odkazuje na Lungrenův původ, ale dost dobře si neumím představit Seana Conneryho ve filmu Skot, případně Van Dammeho Belgičana. Druhou věcí je příběh izolovaný na bezejmený ostrov, kde parta žoldáků s tlupou zmatených vesničanů, svádí nelítostnou bitvu na záchranu ptačích výkalů. Tak tohle byla silná káva i na mě a nezachránila to ani Catherine Bell, pozdější hvězda seriálového JAGu. Dvě hvězdy, které dávám tomuto filmařskému počinu do vínku, je myslím až zatraceně dobré hodnocení. ()

Bigfuckman

Opět tu máme pěkný překlad filmu z emeričky. Dolfimu moc pozitivní role nejdou a stejně tak jsou na tom i jeho dialogy. Domněnka místo mozku sval se zde 200% potvrzuje nejen na Dolfim, ale i na zbytku tzv. SpecOps commanda smrti :) První polovina filmu je vysloveně nudná a doporučil bych jí sledovat maximálně v PIP na obrazovce (samozřejmě v tom menším obraze), protože když jí neuvidíte stejně o nic nepřijdete. Druhá polovina nabírá na "rambo" akci a na opravdu dementním ději. Chování komanda, které se z podivných důvodů separuje je opravdu výkon hodný posluchačů fofr školy. Nadále jsem nepochopil proč vlastně chtěli ostrov zabrat. Každej omýlal jinej důvod. Jeden chtěl neexistující "neferitti" kámen, druhej by rád sbíral hovna z ptáků (ano nedělám si prdel) a třetí zas hledal minerály tam kde nebyli. Prostě blbost obřích rozměrů. ()

genetique

Keby mi z tohto pustili poslednú pol hodinku, tak by som možno uvažoval dať aj nejaké solídnejšie ohodnotenie. Na škodu asi príde, že som musel odtrpieť aj tú prvú brutálne nudiacu a sprostú hodinu, pri ktorej som zaspal a film som musel dopozerať ráno. Osobné fighty tiež nestoja za veľa a strieľačky sú ako z nejakej trápnej hry za päť korún. 35%. ()

• John Sayles napísal scenár v lietadle na ceste do Tokia. (m.a.t.o.)
  • Natáčení scén z ostrova probíhalo v Thajsku, konkrétně ve městě Krabi a v zalesněné oblasti Phang Nga. (Riker)
  • Film sa premietal v kinách po celom svete, okrem USA, Anglicka a Nemecka. (m.a.t.o.)