Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

angel74

Plavecký výkon Diany Nyad je bezesporu obdivuhodný. Její houževnatost a odhodlanost zřejmě nezná mezí. Tohle však není pouze sportovní životopisný film. Tvůrcům se totiž podařilo natočit nádherně optimistickou poctu nezlomnosti lidského ducha a nezdolné vůli jít si za svým snem. Na konci jsem skoro uvěřila tomu, že Annette Bening coby titulní hrdinka právě uplavala neskutečných 177 kilometrů, což svědčí nejen o vynikající práci maskérů, ale hlavně o jejím úžasném hereckém umění. Také bych chtěla pochválit soundtrack, který srší pozitivní energií. (85%) ()

elanius

(4/2024) / Remeslo parádne, celý film je taký prirodzený a ľudský, dobre sa na to pozerá, cez hercov po dosť verné technické spracovanie (občas sa vo filme objavuje autentický materiál). Silné momenty, hlavne k záveru tomu nechýbajú, ale emócie v podstate vyprchali pár minút po filme. Podľa mňa je to tým príbehom, aj keď neskutočný a obdivuhodný na jednu stranu, v podstate ničím ušľachtilý a vlastne celkom sebecký na druhú. Je to ale natočené fakt zručne a na to, že príbeh je dosť repetitívny, bavil som sa. Jodie podľa mňa ešte o kus lepšia ako Bening. Netflix ale slušný zárez, v rámci Oscarov možno vedľajšia pre Foster? (7/10) ()

Malarkey

Už jsem si zvykl, že největší filmová překvapení přichází s filmy, od kterých vůbec nic nečekáte. A ideálně o nich do té doby ani nevíte. Nyad je totiž přesně ten typ filmu. Téma zajímavé, dokonce mám pocit, že i tady se tato informace novinami tak nějak pronesla, zpracování ve všech ohledech naprosto poctivé. Hlavně, co se týče hereckých výkonů. Annette Bening takřka oskarová, Jodie Foster taktéž a Rhys Ifans stačí, aby se někde objevil a už budu spokojený. Takže celkově vzato vydařené americké drama o síle lidského ducha a o překonání hranic. ()

Martrix

Jeden z těch vyhajpovaných filmů, který je dnes náramně trendy a kterým (objektivně) nemáte moc co vyčíst. Hlasitá kritika z vás automaticky dělá homofoba, rasistu, incela, nebo aspoň blbce. Mmj. i tak se pozná žhavý adept na oscarové nominace. Jak by taky ne? Hlavní postavy jsou lesby, navíc je i o traumatech z dětství, jako je sexuálním zneužívání a ztráta otce. A samozřejmě je tady ten přesah ...vytrvalost, plnění si snů.... . A to není zdaleka všechno. Máme tady skvělé herecké výkony polozapomenuté Bening a stále hvězdné Foster. Hudbu Desplata. Je to příběh o ženách a je i ženami napsán. Je životopisný. Ten film je přenaditý vším, co má dnešní Oscarák splňovat. A jako takový je i cpán divákům. Jenže já díky scénáři a excelentním hercům, viděl starou umanutou, sobeckou mrchu, jejíž posedlost neomlouvá vůbec nic. V jejím úsilí jsem při vší úctě ke skutečné Dianě, nic ctnostného neviděl. Její vytrvalost byla na úrovni bezohlednosti a hlouposti; devalvuje ji nulová empatie vůči svému okolí. Ta postava mi byla nesympatická. Jak bych tedy měl vnímat její příběh jinak, než jako pouhý produkt cílený na typického hollywoodem zblblého diváka? Takže pro mě emočně víc než polovina filmu 0 bodů. Až v poslední třetině mi to tvůrci vynahradili, resp. jen úplné hovado by zůstalo emočně nezasaženo. Ale to bylo dílem výjimečnosti toho okamžiku, kdy to nakonec dobře dopadlo. Jako celek....scénáristicky i obsahem, mě to většinu času míjelo. A to jsem si jistý, že si filmaři hodně připomohli a spousta věcí byla ve skutečnosti jinak. Víc se mi líbila kultovní Magická hlubina a třeba i ruský Odin vdoch. Nicméně uznávám, že Bening si zlatého prdeláče zaslouží nejen za předvedené herectví, ale i za tu obrovskou dřinu, která je za jejím výkonem vidět. A za vedlejší roli, si minimálně nominaci, zaslouží i Foster. ()

Enšpígl

Tradiční motivační film, že když něco chceš, zabejčíš se, tak to dokážeš. Tady byla síla především v tom, že ta zabejčená osoba je již dáma v určitém věku a poselství je teda jasný, věk nehraje roli, tu hraje vůle a vytrvalost. Neřkám, že na konci jsem frajerce nepřál a nebyl nadšen že madam přeplavala z bodu A do bodu B, ale na druhou stranu mě to nějak zásadně nestrhlo vůbec k ničemu. Film je natočen kvalitně, herecký výkony, no pokud Anette není ve vodě, tak docela fajn, film herecky táhne stále charismatická Jodie Foster. O Oscarech bych tady nemluvil, na druhou stranu, když někdo může nominovat Sílu psa, tak hloubš už s nominacema klesnout beztak nemůže, takže je to pasé. ()

• Skorší scenár Roberta Speclanda bol v roku 2015 uvedený na čiernej listine najlepších nevyrobených scenárov roka. (Arsenal83)
  • Film zjednodušuje plavbu Diany Nyad (Annette Bening) z Kuby na Floridu, zobrazuje ju len s jedným plavidlom a zameriava sa na plávanie „bez asistencie“, čo skresľuje skutočnú udalosť zahŕňajúcu viacero plavidiel, komplexnú posádku a použitie rôznych zariadení. (Arsenal83)
  • Počas produkcie v Dominikánskej republike skutočná Diana Nyad a Bonnie Stoll navštívili natáčanie. Diana potom plávala s Annette Bening, pričom mnohí zo 400-člennej posádky ich povzbudzovali. Diana na to povedala: "To je moment, na ktorý nikdy nezabudnem." (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD