Dom duchov

• Česko Dům duchů (viac)

Román "Dům duchů" chilské spisovatelky Isabel Allendeové vyšel v roce 1985. Autorka (neteř bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho Gossense) v něm zachycuje pohnuté osudy tří generací rodiny Truebů, v nichž se zrcadlí společenské a politické změny v zemi v letech 1926-1973. Dánský režisér Bille August se ujal komplikovaného úkolu převést román do filmové podoby. Výpravný "mezinárodní film", natočený v angličtině, s anglickými a americkými hvězdami, je pokusem vytvořit v popředí historické fresky osobitou reflexi individuálních příběhů několika postav, svázaných rodinnými pouty, utrpením, soucitem, vášní a nenávistí. Přestože Augustův snímek popisuje dobové události (na nichž se postavy podílejí), je kupodivu spíš rafinovaně natočeným melodramatem s prvky magického realismu, než klasickým historickým filmem... Bohatý dobytkář Esteban Trueba se ožení s křehkou aristokratickou Clarou, s níž šťastně žije ve svém velkém venkovském domě. Citlivá žena, obdařená zvláštními jasnozřivými schopnostmi, však těžce snáší po léta narůstající rozpory s manželem, a po vyhroceném konfliktu Estebana opustí. Zatímco muž udělá kariéru jako pravicový politik, jejich dcera Blanca proti otcově vůli spojí svůj život s levicovým aktivistou Pedrem. Fašistický puč v roce 1973 rodinu rozbije (Esteban je zbaven své senátorské funkce, Blanca je vězněna, Pedro musí emigrovat), nad jejími členy však nepřestává bdít laskavý duch andělské Clary, dodávající trpícím a bloudícím odvahu vydržet a přežít... Augustův film není historickou politickou freskou ve stylu Bertolucciho Dvacátého století (jehož půdorys navenek připomíná). Klade důraz na osudové vztahy postav, jejichž role jsou důsledně rozděleny (andělská Clara, démonický Estebanův levoboček), na magii míst, v nichž se tyto vztahy realizují (dům, ulice, rodinný stůl), i na jednotlivé, pro smysl vyprávění důležité předměty (Clařina tajemná krabice, andělská křídla, hvězdy). Zvláštní roli mají i principy mužského vnímání světa ("politici" Esteban a Pedro), jež nejsou v souladu s ženským způsobem laskavého přetváření skutečnosti (Clara, Blanca). Režisérův moderní a inteligentní přístup k "pokleslému" žánru melodramatu dal vzniknout pozoruhodnému filmu. (oficiálny text distribútora)

Tremono

Místy příliš roztahaná sága mapující osudy několika generací rodiny Truebů. Někdo tu psal, že je kamera příliš statická, že v tom není žádný pohyb - mě to kupodivu k tomu filmu sedělo. Co mi ale nesedlo je nevyužitý potenciál "schopností" Clary, ale tak už to v životě chodí - sebevětší moc neznamená nic před těmi posledními okamžiky plnými osamělosti a zklamání, a že by o tom Esteban mohl vyprávět... ()

MirkaP

Nečekala jsem nic (ba naopak jsem se bála, aby to nebyl horor), dostala jsem toho opravdu hodně. Všichni hrají jak o život, úžasná výprava, silný příběh. Román neznám, ale budu se muset seznámit. ()

Bilky

Dominantný Esteban, démonická Ferula, krehká a mystická Clara...3hlavné postavy tejto rodinnej ságy na pozadí politických bojov v Chile ma zaujali už pred 10timi rokmi a aj na tretíkrát som si ich na CT2 rád pozrel. Musím priznať že ma film opať hlboko dojal a aj keď som si vedomý jeho xýb, dávam 90% lebo imho je toto jedno z najlepších zobrazení rodinnej ságy. Láska a nenávisť, oddanosť a sebeckosť, pomsta a odpustenie - to všetko sa tu odkrýva počas vývoja 3 generácií rodín a tu musím priznať že najmladší protagonisti (RYDER+BANDERAS) trošku zaostávali za famóznymi výkonmi horemenovaných. O to viac si cením tento film kedže sa jednalo o skutočne kozmopolitný projekt. ()

mr.bredok

Život je opravdu rychlý. Tak tohle byl můj zásadní pocit po shlédnutí filmu. Život je rychlý natolik, že si někdy nestačíme uvědomit co je v něm podstatné. Esteban Trueba to pochopil také až na konci, ale pochopil. Cesta kterou jsem s ním v tomto filmu prošel ho dovedla k poznání, že podstatný je právě ten rychlý život, který pokračuje v našich dětech. Peníze ani moc nás nenaplní, je ploché pro ně žít. No a jelikož je život krátký, rozhodl jsem se, že rozhodně nechci jeho podstatnou část trávit před televizí nebo filmovým plátnem abych soucítil cizí příběhy - zkusím raděj něco prožít sám... ()

GoldenGecko

Neskutečně silné drama o nešťastné lásce, přílišné hrdosti a sobectví. Geniálně promyšlený příběh, a když je ještě naservírován tak jak je - s výbornými herci a velice zdařilou režií... Zkrátka nestačily mi kapesníčky. ()

natalanka

Lidi tak tohle má grády. To co tady předvádějí Glenn+ Meryl + Jeremy tak to je silné kafe. Paráda. Příběh celého jednoho manželství, příběh 6 lidí, kteří jsou propojeni. Příběh tvrdosti, moudrosti, lásky, věrnosti a přadtuch. U tohoto filmu nelze žehlit, pobíhat po kuchyni....tenhle film si Vás žádá. Celé. A výsledek stojí za to. :-)) ()

nemer

Film vůbec není špatný, i po letech si vybavuju hutnou atmosféru, i když postavy a veškeré dění byly oploštělé - ve srovnání s knihou velmi. Stejnojmenné knize nesahá film ani po kotníky (jedna z nejlépe napsaných, fakt výjimečná, kam se hrabe starý Márquez) . Před zhlédnutím doporučuji nejdříve knihu, anebo dost velký časový odstup, aby se představy postav mezi sebou "nebily". ()

morricone

Celý tento dlouhý film jsem viděl jen jaksi náhodou,o to větší jsem z něj měl radost . A jak mne vtáhl do děje že jsem nemohl odtrhnout zrak ,to se mi už dlouho nestalo.A hlavně Meryl Streep je zde snad na Oskara.... ()

Callie

Velmi emotivní drama , skvělá Meryl Streep,klasicky strašidelná Glenn Close a excelentní Jeremy Irons. Postava Estebana Trueby mi silně připomínala DDL z mého kultovního filmu Až na krev. A to tak, že jsem si oba herce spojila v jednoho. ()

`barocco

Isto, film ma mierne televizny nater, ( pomalsie tempo , staticka kamera atd...) je vsak nesmierne presvedcivy vo vykonoch hereckych a aj dlhsia stopaz by nemala aj pri pomalsom tempe vypravania nudit. Na europsky film ma doslova hollywoodske obsadenie a kazdy si isto s chutou vychutna herecky koncert Jeremyho Ironsa ci Meryl Streepovej. Viem si predstavit ze hlavne zenska cast divakov si moze z pozerania odniest hlboky citovy zazitok.... ()

vancho

Rozhodne vynikajúca adaptácia románovej predlohy. Vystihnutá atmosféra patriarchálnej mačistickej spoločnosti Južnej Ameriky. Šokujúco vykreslená čílska verzia fašizmu. Ale samozrejme film má hlavne iné prednosti. Rodnná sága, v ktorej je všetko - rodičovská, manželská, milenecká láska, nevera aj lojálnosť. Herecká výkony sú také vynikajúce, že ťažko niekoho vyzdvihnúť. Nuž a nakoniec aj posolstvo, že tvrdý muž môže zmúdrieť na staré kolená, keď rodina je už jediným, čo mu zostalo. ()

Brenda.Ch

Doják jak sviňa. Herci profláklí, výprava ta pravá. Je to úžasný filmový zážitek, ale pět hvězdiček tomu nedám. Na to mám jiné pecky. Ovšem tohle je fakt vydařené. ()

BaHa

Syrové drama, které upoutá spíše hereckými výkony než příběhem. Skvělá Streep a stejně tak Glenn Close zcela strhnou pozornost. Jen bych snad doporučovala podívat se na nedabovanoi verzi, protože mně osobně čeština ubrala hodně zážitku. ()

pavont

Reziser si tymto snimkom na seba uplietol bic a hoci sa snazi k comu prispievaju aj herecke hviezdy, cele to vyznieva nejak sterilne. Je tu vela udalosti, pricom maloktora je prezentovana s urcitou hlbkou a posobia na divaka rozpacite. Mozno by v tomto pripade platilo ze menej je viac. ()

Vig

Skvělé drama a romantika dohromady. Chvilkami nudný svým natahováním, ale výprava, kostýmy a masky - jakoby se film točil 40let. Nejvíc se mi líbila Meryl - ikdyby za celý film nepromluvila, naprosto bych věděla, co by řekla a co si myslí. Nesmím zapomenout na nechutně věrohodného Jeremyho a občas děsivou Glenn :) ()

ewerell

Jeremy Irons - kdyby šlo dát 10 * tak je dám. Tady je díky němu pátá hvězda. Na konci mi vadila trochu násilná přeměna statkáře v málem sympatizanta rudých - to se ale dá vysvětlit tušenou politickou orienatcí autorky předlohy. Mám slabost pro tyhle časosběrné filmy co se odehrávají v průběhu 10 a více let (Forrest Gump, Vykoupení z věznice Shawshank, Řidič slečny Daisy atd.) ()

Saprofag

THOTS=The house of the spirits. To je album od české kapely Forgotten Silence. Je to album věnované a inspirované tímto filmem. Pro nerockové fanoušky to nebude to pravé ořechové, ale co se týče filmu. Není to úplně špatné, ale moc dobře nepochopím, proč si tento film vybrali. Je to velmi průměrný film. Má snad svoje kouzlo, ale také má svojí délku a to se mnohdy projevuje nudou. Některé pasáže jsou lepší a jiné zase mnohem horší. Takový nevyrovnaný film bych řekl. No za standardně nadstandardního Ironse a ty lepší pasáže dám za tři. ()

juluch

priznam sa, ze mam radsej vypointovanejsi dej, tieto sagy sa mi vzdy rozplynu v nejaky neurcity dojem a tuna aj napriek hereckym hviezdam cele magicno allendovej romanu sa vytraca akosi do stratena.....film dla predlohy takehoto formatu by dla mojho gusta mal byt bud hodne ujety alebo s mierne pootocenou perspektivou, to by sa mi pacilo :) ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)