Dom duchov

• Česko Dům duchů (viac)

Román "Dům duchů" chilské spisovatelky Isabel Allendeové vyšel v roce 1985. Autorka (neteř bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho Gossense) v něm zachycuje pohnuté osudy tří generací rodiny Truebů, v nichž se zrcadlí společenské a politické změny v zemi v letech 1926-1973. Dánský režisér Bille August se ujal komplikovaného úkolu převést román do filmové podoby. Výpravný "mezinárodní film", natočený v angličtině, s anglickými a americkými hvězdami, je pokusem vytvořit v popředí historické fresky osobitou reflexi individuálních příběhů několika postav, svázaných rodinnými pouty, utrpením, soucitem, vášní a nenávistí. Přestože Augustův snímek popisuje dobové události (na nichž se postavy podílejí), je kupodivu spíš rafinovaně natočeným melodramatem s prvky magického realismu, než klasickým historickým filmem... Bohatý dobytkář Esteban Trueba se ožení s křehkou aristokratickou Clarou, s níž šťastně žije ve svém velkém venkovském domě. Citlivá žena, obdařená zvláštními jasnozřivými schopnostmi, však těžce snáší po léta narůstající rozpory s manželem, a po vyhroceném konfliktu Estebana opustí. Zatímco muž udělá kariéru jako pravicový politik, jejich dcera Blanca proti otcově vůli spojí svůj život s levicovým aktivistou Pedrem. Fašistický puč v roce 1973 rodinu rozbije (Esteban je zbaven své senátorské funkce, Blanca je vězněna, Pedro musí emigrovat), nad jejími členy však nepřestává bdít laskavý duch andělské Clary, dodávající trpícím a bloudícím odvahu vydržet a přežít... Augustův film není historickou politickou freskou ve stylu Bertolucciho Dvacátého století (jehož půdorys navenek připomíná). Klade důraz na osudové vztahy postav, jejichž role jsou důsledně rozděleny (andělská Clara, démonický Estebanův levoboček), na magii míst, v nichž se tyto vztahy realizují (dům, ulice, rodinný stůl), i na jednotlivé, pro smysl vyprávění důležité předměty (Clařina tajemná krabice, andělská křídla, hvězdy). Zvláštní roli mají i principy mužského vnímání světa ("politici" Esteban a Pedro), jež nejsou v souladu s ženským způsobem laskavého přetváření skutečnosti (Clara, Blanca). Režisérův moderní a inteligentní přístup k "pokleslému" žánru melodramatu dal vzniknout pozoruhodnému filmu. (oficiálny text distribútora)

goniss

nespochybnitelný výkon Meryl Streep, pro mě jednoznačně skvělá herečka, ale i výkon Close,Ironse, Ryderové jsou opravdu slušné. Rovněž působicí a dojemný děj ()

blazenka

Můj úsudek po opětovném shlédnutí tohoto filmu lze shrnout do několika slov. Silné. Působivé. Rozvleklé. Ano, stopáž je úměrná významu slova sága, nicméně některé momenty mohly být zkráceny. Podle mého je to film hodný pozornosti. Není nijak těžký na pochopení, má silné dramatické okamžiky a herecký koncert Jeremyho, Meryl, Winony i Glenn stojí za to. Pro mě 75%. ()

ladno

4 ohromné herecké výkony ťahajú tento film k dokonalosti. Bez nich by tento film nebol, čím je. Veľmi zaujímavá freska dejín rodiny Truevovcov, ich vzostupov a pádov, cností i nerestí. Veľmi zaujímavá dráma, síce rozsiahla, ale nenudila ma ani minútou. 90% ()

adriane9

Celou dobu mého působení na čsfd váhám jak komentovat tenhle pro mě srdcový snímek tak aby to nebyl jeden velký spoiler takže dnes se pokusím takto.. Meryl a všechno kolem ní včetně její povahy je pro mě jako osobu bláznivou záviděníhodné a jedna tedy nejmenovaná scéna mě provází vztahovým životem už několik let.. Nikdy na ni nezapomenu a ve změti silných scén ve filmech je takhle absolutní jedničkou. ()

strikeman

Zajímavý film, o kterém jsem vlastně při jeho koupi nic nevěděl, ale zaujalo mne herecké obsazení - tedy krom Meryl Streep, kterou moc nemusím (osobní neracionální antipatie) - i když v "Smrt jí sluší" zas musím uznat - byla dokonalá:-)) Můj oblíbenec Jeremy Irons mne však nezklamal a Wionna byla taky fajn. Bohužel ke škodě je snímku příliš velká rozvláčnost děje. I myšlenkově silný příběh, jakým tento snímek rozhodně disponuje, potřebuje neustále živit dějové napětí a držet diváka "zakousnutého do obrazovky". To se zde bohužel tak úplně nepodařilo. ()

Aktivak

Tento zajímavý snímek podobně jako stejnojmenná kniha (napsaná chilskou spisovatelkou Isabel Allendeovou) vyniká svou dynamikou a množstvím životních zvratů v jedné chilské tří generační rodině. První polovina filmu se poměrně přesně drží literární předlohy, v druhé půli je již děj částečně upraven, podle mého názoru především díky obsáhlosti příběhu, který jistě nebylo lehké zrežírovat a upravit do snesitelné stopáže. Věrnosti filmu přidává především herecký výkon Jeremy Ironse, který bravurně ztvárnil hlavního protagonistu - charismatického velkostatkáře a později senátora Estebana Truebu. ()

siloalampa

Od plného hodnotenia ma delí ozaj len tá dlhá stopáž. Niežeby film ku koncu nudil, ale neprinútil ma ani sedieť so zadržaným dychom a to by sa práve pri tak dlhých filmoch malo, alebo teda "mohlo" stávať... ()

Acrobat

Chyb nieco tomu filmu? Mam pred sebou kopu kvalitnych hercov, slava niektorych je na vrchole, slava niektorych este len caka. Silny pribeh na papieri, lokalizaciu deja v klasickom obdobi, zazivnom prostredi. Muism pospajat viacere dejove linie, viacerym postavam vdychnut aspon co najpresnejsiu motivaciu, pohnutky. Psychologivke pojmy s siroko extenzivnym vseobecnym vykladom, tak restriktivnym vo vztahu k individualnej persone. Mysel zvierajuce pomyslenie na nutny ocakavany uspech. Mozem ako reziser takto postaveny pred megaulohu urobit to dokonale? Nie. Ale sa o to aspon pokusim. Rozstrasenou rukou pojdem krocik po krociku a pokusim sa vydat maximum, aby divaci precitli, ulutostili ma, poplakali, nemusia pamatat, hlavne aby sa nesklamali a nenadavali. Skusim to. Zjavne to Bille potvrdil. ()

josieaddms

Dlouho jsem nevěděla jak tenhle film budu hodnotit. Po pravdě, první hodinu jsem byla naprosto zděšená a znechucená, myslela jsem že tenhle film je nevyhnutelný odpad. Nicméně mě asi dvě scény přesvědčili neodsoudit to k věčné zkáze, ale už nikdy bych si tenhle film nechtěla zopakovat. Sice tomu nemohu odepřít nějakou tu působivost, ale všechny postavy mi byli tak nesympatické, že to bylo k ničemu. Dokonce mi přišli jak když autoři spadli z hrušky! Dokonalá krásná dáma se zvláštními schopnostmi hraná tetkou Streepovou, Glenn Closeová mezitím v roli přiúchylnělé sestry hlavního antihrdiny Ironse,(Jeho herecký výkon, klobouk dolů, ale tady už je všechno marné) kterého ale úžasná Streepová milovala, ačkoli nechápu proč, když to byl zlej idiot. Spoustu filmů stojí na takovýchto nemorálních a nelogických základech a jejich hodnota je potom minimální. Jediné co se mi líbilo byla scéna na oslavě narozenin vnučky. Ta byla pro mě z osobních důvodu hodně zajímavá. Ale zbytek byl silně přeplacený a zhysterizovaný, naoko dobře obsazený odpad, jenž na mě sice zapůsobil (což ale v mém případě poníženě přiznávám že není těžké) ale nechutně dlouhá stopáž a naprosto pitomý obsah nakonec film dokonale zabil. ()

psychoza

Krásny film... scény nie sú extra dojemné, ale plakala som este aj pri zaverečných titulkoch... v tom mal prsty isto Hans Zimmer, ktorý presne vie zahrať na tú citlivú strunu ;) a ešte jedna vec, lutujem, ze knihu som si neprečítala aj ja ked som ju mala doma požičanú pre mamu :-/ ()

Bigfuckman

Ten název filmů může být zavádějící a musím přiznat, že i já jsem si mylel (bohužel jsem o filmu absolutně nic nečetl ani nevěděl), žecpůjde zas o nějaký béčkový horůrek. Byl jsem však v pozitivním slova smyslu překvapen. Nádherný snímek pojednávající o štatných i trpkých osudech jedné zbohatlé rodiny. Meryl Streep je jako vždy kouzelná a moje oblíbenkyně Winona Ryder jí těžče šlape na paty. Jen tomu Bandaskovi nemůžu nějak přijít na jméno. Možná je to tím, že on narozdíl ode mě "skolil" moje dvě top herečky Ryder a Jolie (Sedmý hřích). Ale z5 k filmu. Jeremy Irons jako absolutní tyran a krutovládce na svém ranči si roli velmi vychutnává. Nádherné je jak na starý kolena procitne a pochopí, že jeho celý život byl vlastně omyl. Delší stopáž u takto koncipovaného filmu se dá očekávat a není na škodu. ()

piglit

Řemeslně dobře udělaný film. Pouze závěr mi připadá poněkud schematický. Ušlechtilí komunisté aliendovci proti zvířeckým kapitalistickým pinochetovcům. Prohlédnuvší hlavní hrdina. Život nebývá až tak černobílý. 3000 obětí převratu (ve většině komunisté) a následující hospodářská prosperita Chile, v porovnání s budoucností dalšího státu "tábora míru" (Kuba, Severní Korea, Albánie...), kde obětí třídního boje a proletářského teroru bude mnohem víc než 3000 a všichni si budou rovni - ve své společné bídě. To je ten druhý pohled, možná méně populární, ale asi pravdivější. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)