Hlídka v Ardenách

• Česko Půlnoční přepadení (viac)

Děj skvěle obsazeného válečného dramatu, natočeného podle stejnojmenného románu Williama Whartona, je situován do Francie, do ardenských lesů v prosinci roku 1944. Právě v té době sem byla vysazena elitní skupina šesti průzkumníků, jejichž úkolem je pod vedením rotmistra Knotta zajistit strategicky význačnou budovu, lesní usedlost, a vyšetřit, co se stalo s předchozí hlídkou, jež se nehlásí. Původně banální akce se ale zkomplikuje v momentě, kdy mladí američtí vojáci pochopí, že je celou dobu má na mušce jednotka zvědů Wehrmachtu. A ještě více je překvapí, že Němci neútočí. Jedná se snad o nějakou novou strategii psychologického boje? Nebo nacisté odmítají vystřelit jen proto, že se blíží Vánoce a v takový čas by neměl nikdo umírat? A nebylo by dobré zjistit, o co se vlastně jedná? Na spadnutí je dohoda, o které nadřízení nesmějí vědět, ale díky níž bude ušetřen nejeden lidský život. Tedy pokud někdo něco nepokazí... V hlavních rolích se můžete těšit na Petera Berga, Kevina Dillona, Ethana Hawkea a Garyho Sinise. (oficiálny text distribútora)

Gemini

Po všech stránkách kvalitní (proti)válečné drama a další z (dlouhé) řady snímků, které převyšují pana vojína Rájena. Hustopanský realismus pláže Omaha se prostě nějak nemůže rovnat tiché zasněžené samotě a pohodě u vánočního stromečku. Pokud má tohle být nejlepší film Keitha Gordona, tak jeho pobyt na tomto světě nebyl vůbec zbytečný. 80% ()

MartinezZ

[24.8.2009] - Jak jsem o tomhle filmu neslyšel a dozvěděl se o něm v podstatě náhodou, takové to bylo překvapení. Nudnější první polovina z hlídání obsazené prázdnoty přetnutá naprosto, ve válečných filmech a v dané situaci, nečekanou "akcí". Další polovina už byla mnohem lepší (a smutnější). 4* za možná až trochu moc dlouhý film. Ale na válečnou bitvu ze zákopu už asi nezapomenu :D Schlafe gut, skopčáci! ()

Kirman

Ze začátku jsem tomu příběhu nějak nemohl přijít na chuť, ale ve druhé půlce (a hlavně konec) se to rozjelo. Ty rozpaky ze začátku byly pravděpodobně proto, že jsem tak nějak čekal klasickou válečnou akci, ale chyba lávky. Ostatně to jen ukazuje, že válka není plná hrdinů a bojechtivých "vojáčků" - tihle kluci válčit nechtějí a smiřme se s tím, že i na druhé straně jsou Němci, kteří na vůdce z vysoka... no a když se takové skupiny potkají ve válce...,ale musím říci, že jsem ten zvrat čekal již od chvíle, kdy se začalo rýsovat ta "dohoda". SPOILER: dosti zajímavý obraz je ten, kdy při cestě na ošetřovnu ve vojenském jeepu umírají bok po boku americký voják židovského původu a zraněný německý voják - nějaká "rádoby nadřazená rasa nebo ta podřadná" jsou ve chvíli kde tam. Ve výsledku tento snímek funguje - dávám mu za ****. Na druhou stranu musím ale uznat, že film Tichá noc se mi líbil víc. ()

castor

Ten častý voiceover mě docela rušil. Tenhle svět možná brzy opustí, je totiž rok (zas a znovu, velmi oblíbený) 1944 a oni kdesi v Ardenském lese dostávají další úkol. Když ho splní, beztak je čeká další, možná o dost nebezpečnější. Jsou mladí, mají strach a jsou nepodstatnými figurkami v tomhle válečném běsnění. Tvůrci namísto velkých válečných sekvencí sází na atmosféru, což se jim místy daří. Lecčemu pomáhá i obsazení dnes známými tvářemi (Peter Berg, Kevin Dillon, Ethan Hawke, Gary Sinise). I přesto vím, že se k téhle látce už nikdy nevrátím. ()

Miki8888

Na film jsem se sice začal dívat až někdy kolem druhé hodiny ráno. Ovšem "domácí atmosféra", kdy je všude tma, noc v plném proudu, vítr bouchá do oken, mne neskutečně dodalo touhu, adrenalin a napětí. Do filmu jsem se vžil až neuvěřitelným způsobem, v podstatě jsem i ten pro někoho nudný začátek prožíval s našimi hrdiny. V době, kdy byl některý z vojáků na stráži jsem si připadal jako bych tam byl. Koukal sem, kde se co mihne a zároveň se mi chtělo trochu spát, přesto sem nezamhouřil oko. Teď stranou mé pocity a trochu objektivity. Kdybych se na film měl podívat třeba po obědě v teplíčku na gauči, tak bych to asi určitě tak neprožíval. Není to prostě typický válečný film, kde lítají tisíce kulek, litry krve, končetiny a lidská těla padají k zemi. Ovšem stejně si myslím, že snímek má své kvality.Mohlo to dopadnou lépe, ale i hůř. Ode mě 4* a určitě toho nelituji. ()

• Sídlo mělo pouze tři stěny a bylo postaveno v odlehlé oblasti. (villain)
  • Produkce zvažovala natáčet na franzousko-německých hranicích nebo v Polsku. Z důvodů snižování nákladů se natáčelo v Utahu. (mi-ib)