Barbier sibírsky

• Česko Lazebník sibiřský (viac)

1905: Matka píše svému synovi, který je kadetem na proslulé americké vojenské akademii ve West Pointu. Jak mu vypráví svůj příběh, odhaluje dlouho skrývané tajemství jeho narození. 1885: Mladá Američanka Jane Callahanová cestuje do Ruska. Během své cesty do tohoto nového světa sdílí kupé se skupinou mladých divokých kadetů. Mezi nimi je i Andrej Tolstoj, elegantní a vášnivý mladý muž. Jane zjistí, že oba sdílejí stejnou lásku k hudbě a kadet se do této krásné a nezvyklé cizinky bláznivě zamiluje. Na moskevském nádraží očekává Jane Douglas McCracken, excentrický vynálezce, který se snaží získat podporu velkovévody, aby mohl prodat Rusku svůj výtvor: obrovský stroj na kácení stromů. Aby dosáhl svého cíle, představuje McCracken Jane jako svou dceru. Její rolí je obměkčit úředníky a okouzlit všechny McCrackenovy potenciální zákazníky. Jane by se ráda znovu setkala s hezkým mladým kadetem Tolstým, a tak ho navštěvuje ve vojenské akademii. Tam je představena generálu Radlovovi, muži, kterého má na přání McCrackena svést. Jane brzy poněkud nemotorného Radlovova okouzlí. Ten požádá kadeta Tolstého, jehož city k Jane zcela ignoruje, aby ho doprovodil k McCrackenovi, kde hodlá požádat o Janinu ruku. Mladý muž, přemožen svými emocemi a láskou, nemůže při generálově návrhu déle tajit své vlastní city k Jane. (oficiálny text distribútora)

Segrestor

Když si odmyslím všechny ty mafiánské praktiky rodiny Michalkovů, o kterých se poslední dobou tak mluví, musím uznat, že tenhle film je opravdu (navzdory všemu) bravurně natočen. Navíc zde, přes všechnu tu sladkobolnou romanťárnu, nastiňuje zašlou slávu carského (a silně frankofilního) Ruska, ktomu krása ruské tajgy, sympatičtí herci (Oleg Menšikov, Richard Harris) a je na světě film, který si vždycky vybavím, když přijde řeč na cokoliv z toho mála dobrého, co k nám z Ruska zavítalo. ()

sulimo

Pro mě snad to nejnádhernější milostné drama, které jako většina Michalkových filmů začíná jemným humorem, který vás ukolébá, aby vás pak rozdrtilo tragickým osudem, který tušíte, že přijít musí, přesto jej popíráte a necháváte se rádi obalamutit vtipnými momenty a obrovskou osudovou láskou, na tenhle film pak nelze zapomenout, už jen pro ten konec.....a navíc, geniální Oleg Menšikov. ()

ethos

Pekný príbeh bohužiaľ mal tú chybu, ktorú u filmou zo všetkého najviac nemám rád.(Veľmi často sa to týka aj kvalitných snímkou) Autor ho nedokázal spraviť plynulý. Bol pridlhý a bolo to strašne cítiť. Keď sa dĺžka dobre rozvrhne nevadí to, ale tu bolo mnoho hluhých miest a to je bod úrazu lebo tu sa stráca záujem, ktorý sa síce s nejakou dobrou scénou vráti, ale potom zase odíde a stane sa to najhoršie a to, že keď príbeh začne gradovať a vyvrcholí vy sa cítite akosi nedotknutý ich osudom. Na druhej strane rusi a rusko sú vždy zaujímavé takže to rozhodne stálo za to, len som sa trocha nudil. ()

route60

Nádherný milostný příběh vyprávěn Nikitou Michalkovem s krásnou Julii Ormond a Olegem Menšikovem jako beznadějně zamilováný Andrej, Lazebník sibiřský má vše co jen od takového filmu divák očekáva emoce, vtip, drama, hlavně úžasná scéna na nadraží ke konci filmu, krásna kamera a hudba jen umocňuje celý příběh. ()

svetylko

Julia Ormond v roli neobvyklé, poskytující prostor pro tvář komickou, vážnou, vášnivou i romantickou. A čistá mužská duše, které vtiskl tvář pro mě neznámý Oleg Menšikov - tolik ryzosti v postavě, které můžu věřit každou emoci. A přitom - kdoví, jak to dělá - je u toho ještě roztomilý a odhodlaný tak, jako později jeho syn: "Mozart je velký skladatel" a nikdo ho nedonutí tvrdit opak, to spíše jeho "pronásledovatel" kapituluje. Bohužel všechno v životě nekončí jako pohádka, ale tento film - i přes dvacet minut, o které mohl být ve svůj prospěch kratší - mě neuvěřitelně bavil střídáním nálad a omotal si mě svými komickými i dojemnými momenty (např. leštění parketové podlahy nebo loučení na nádraží). ()

• V roce 1999 film otevíral festival v Cannes. (džanik)
  • Záběry amerického letního vojenského výcvikového tábora byly pořízeny v Česku a také v Portugalsku na mysu Roca. (Aelita)
  • Zima 1997 byla v Moskvě neobvykle mírná. Filmaři použili stovky tun umělého sněhu. (džanik)