Bernstein řídí skladby J. S. Bacha a I. Stravinského

(koncert)
  • Veľká Británia Leonard Bernstein conducts Stravinsky & Bach (viac)
Hudobný
Veľká Británia, 1977, 54 min

Pod vedením legendárního amerického dirigenta účinkují v kostele sv. Augustina v severo-londýnském Kilburnu: P. Carterová, R. Hardesty, P. Hudson, J. Mitchinson, A. Moryová, Anglický Bachův festivalový sbor a orchestr s chlapeckým sborem Trinity Boys. V programu jsou duchovní kompozice pozdního baroka a neoklasicismu 20. století... Magnificat je novozákonní chvalozpěv obsažený v Evangeliu svatého Lukáše. Název „Magnificat“ je odvozen od prvního verše v latině Magnificat anima mea Dominum…, česky „Duše má velebí Pána a můj duch jásá v Bohu, mém spasiteli, že se sklonil ke své služebnici v jejím ponížení“. Jedná se o veršovanou pasáž zpívanou Pannou Marií při návštěvě u svaté Alžběty před narozením Ježíše Krista. Text formálně navazuje na tradici žalmů. Je užíván v liturgii, v římskokatolické jako součást nešpor... Igor Stravinskij komponoval svou Mši (Mass) mezi lety 1944–1948. Toto dvacetiminutové zhudebnění mešního ordinaria představuje strohou neoklasicistní estetiku, k níž se řadí skladatelova tvorba od poloviny dvacátých do počátku padesátých let 20. století. Dílo nevznikalo na objednávku a tvůrce v ní vyjádřil své náboženské cítění, které bylo úzce spjaté s vypjatou dobou poválečných let, kdy došlo ke štěpení světa na západní demokratickou a východní prokomunistickou civilizaci. (Česká televize)

bohemia_regent

V titulcích pořadu uvedeno: český název Leonard Bernstein řídí Bachovy a Stravinského duchovní skladby; režie Pierre-Martin Juban; koprodukce Francie / Velká Británie; rok výroby 2010. ()