Bernstein řídí Haydnovu válečnou mši

(koncert)
  • Západné Nemecko Joseph Haydn Mass: In Tempore belli (viac)
Hudobný
Západné Nemecko, 1984, 58 min

Proslulá Paukenmesse v podání amerického dirigenta a skladatele v bavorské bazilice v Ottobeurenu... Latinský název díla Missa in tempore belli (Mše v čase války) připomíná válku vedenou mezi rakouským císařem Františkem proti Francii, jejíž mladý generál Bonaparte spěchal od jednoho vítězství k druhému. V srpnu 1796 museli ve Vídni mobilizovat své pluky. Podtitul Paukenmesse, znamenající Mše s údery kotlů, pochází z úderné závěrečné části díla provázeného zvukem tympánů a žesťových nástrojů. Dramatické vojenské zvuky jsou o to nápadnější, že Haydn převádí hudbu do horečné modlitby za mír. Mše prvně zazněla 26. prosince 1796 v Piaristickém kostele Maria Treu ve Vídni. Haydn byl vysoce zbožný muž, který zpravidla zakončoval své skladby slovy: Chvála Bohu. Leonard Bernstein provedl tuto mši v Bazilice v historickém obchodním městě Ottobeuren 30. září 1984 se Sborem a Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Sólisté byli sopranistka Judith Blegenová, altistka Brigitte Fassbaenderová, tenorista Claes H. Ahnsjö a basista Hans Sotin. Bernstein tehdy prohlásil: „Jaký je to pocit dirigovat Haydnovu mši v tomto mimořádném, hluboce působivém prostředí Ottobeurenské baziliky? Cítím se perfektně. Kdybych si musel přestavit tuto mši obrazně a převést ji do termínu architektury, z jednoho umění do druhého, nebo v dekorativním smyslu – to je co bych si představoval. To je pro mě Haydnova mše“. (Česká televize)

bohemia_regent

V titulcích pořadu uvedeno: český název Joseph Haydn: Mše v době války C dur; originální název Joseph Haydn: Missa in tempore belli / Mass in C major Hob.XXII:9; rok výroby 1985. ()