Zlověstné dopisy, podivní sousedi a děsivé výhrůžky. Rodina se konečně nastěhuje do vysněného domu na předměstí, kde na ně ale čeká hrůzostrašná noční můra. (Netflix)

pumpkinqueen

Naomi Watts a Bobby Cannavale tu byli skvělí. Kdo mi ale pil krev byli ti sousedé. Vím, že to byl jejich úděl, nicméně mně pili krev ve špatném slova smyslu, a to především copatá Mia Farrow. Za tu mi bylo místy až trapně, protože jsem měla pocit, že koukám na nějakou dětskou fantasy pohádku, jak moc byl její charakter přehnaný. Tenhle případ byl pro mě novinka a jeho opravdové znění jsem si tedy vyslechla až po dokončení seriálu a o to víc jsem nechápala to připitomělé ztvárnění některých postav. Všichni je známe nebo dokonce máme; sousedy, kteří nám dělají naschvály a snaží se nás přivést k šílenství. A hádejte co, nemusí nutně vypadat jak magoři vystřižení z nějakého rodinného strašidelného filmu. Dost ale o nich, zkrátka mi jen trochu zkazili takové to serióznější vnímání celého případu, které to podle mě vyžadovalo, protože problém jako tenhle se nedá brát na lehkou váhu a tímhle ho zbytečně zlehčili. Jinak mě to bavilo, příjemně to utíkalo a ve druhé polovině to bylo i dost napínavé. Nezbavím se ale pocitu, že doopravdy to muselo působit daleko víc strašidelně a zoufaleji, než jak se to prezentuje tady, v tomhle odlehčeném a místy bohužel připitomělém kabátku... ()

Malarkey

„V Americe je celá řada rodin, kteří žijí v domech, co si nemůžou dovolit.“ Žánr psychologický thriller není úplně běžným jevem na scéně. Ryan Murphy to nejspíš věděl a tak si do své filmografie přidal další počin, který stojí za to vidět. Sedmidílný seriál o rodince, která se nastěhuje do krásného domu, v na první pohled velice klidné čtvrti. Co ale udělá jeden dopis od neznámého pisatele a ne úplně přístupní sousedi, to už si prostě nevymyslíte. A zde přichází ten důmyslný prostor k fantazii samotného scénáristy. Díl za dílem jsem se do tohoto seriálu zakoukal a chtěl víc. Minimálně víc informací, kterých se mi ale nedostávalo. Nakonec ale spokojenost. Mysteriózní, tajuplný, divný, ale především psychologicky vyšperkovaný seriál. ()

Omnibus

"Sousedi vše vidí, jsou to vůbec lidi?" I já jsem přátelský typ, o sousedy se zajímám a píšu jim dopisy. Manželům Brannockovým jsem jich poslal 7, ke každé epizodě jeden. Zde výcuc: Skromná rodinka si pořídila barák typu Hangár-XXL za výhodných podmínek - friendly neighbors included. Starosta města jim zajistil kontejnery na separovaný odpad, na papír rovnou dva, na vítací dopisy. KVÍZOVÉ OKÉNKO: [][] Psychopati stojí frontu, aby vám mohli čumět do oken. Co uděláte? A) Nic. B) Pořadník pro šmíráky, aby u oken nevznikala tlačenice. C) Roztáhnete záclony, aby líp viděli. D) U oběda zprdnete dceru na tři doby, že jí čouhá ramínko od podprdy, což by mohlo šmíráky zbytečně rozrušit.  [][] Otec rodu samozřejmě zvolil D). Rodina měla ještě fretku a dvě scenáristou zanedbávané děti. Jejich máma k baráku obdržela zdarma i bezva kamarádku. Ta do ní imrvére hučela, že barák MUSÍ hned zase prodat, ideálně hluboko pod cenou a že manžel je blb a MUSÍ se s ním rozvést, ideálně hned. A rovnou jí psala do kalendáře termíny a připravovala lejstra. Nora byla ráda. A do toho rodinku furt někdo strašil, ale jen maličko, aby se strašpytel Omnibus moc nebál. Povedlo se, nebál. Hodnocení epizod i s odkazy na mé dopisy: 3*// 4*// 3*// 5*// 3*// 3*// 3* ()

bozka10

Rodina sa nasťahuje do vysneného domu,idilka skončí,ked im začnú chodiť výhražné dopisy,a ataky záhadných susedov.Výborná mysteriózna atmosféra počas celého seriálu,vlastne do konca som netušil odkiaľ fúka veter.Škoda toho konca,ale to samozrejme není chyba seriálu, nakoľko je to natočené podľa skutočných udalostí.Zaslúžené 4*, konečne ma Netflix bavil. ()

Arsenal83

Je obrovskou chybou urobiť seriál tak, aby ste namiesto vyvrcholenia ku koncu a vygradovania finále v podstate od predposlednej časti jasne divákovi naznačili, že tu hodíme stotisíc udičiek, ale odpovede nemáme a nedáme. Ani náznaky vysvetlení v niektorých prípadoch. Ani šanca pre diváka dostať sa k pravdepodobnému rozuzleniu. Samozrejme sme tu dostali aj malú dávku netflixovčiny, takže bol aj nejaký rasizmus aj jemne naznačené, že je bežnou praxou udávanie rodičov deťmi, najlepšie cez TikTok, avšak v jednom Netflix prekvapil. V jednom momente bola normálne debata o chromozómoch - tých mužských a ženských - to mi padla sánka, veď to by znamenalo takú kacírsku myšlienku, že pohlavia sú len dve! Inak však chválim sériu za to, že dokázala navodiť parádnu atmosféru, poskytla nejaké možnosti, hoci väčšina šla do stratena, nebolo to hororové ani strašidelné, ale nejaké napätie to malo. Až teda na ten záver a zvláštne vysvetlenia typu: máš celý dom okamerovaný za 7000 dolárov, ale aj tak nemusí byť vidieť všetko... Rovnako tak postavu skutočného fanaticky veriaceho vraha svojej rodiny (skutočným menom John List) zakomponovali do deja, no jeho potenciál vôbec nevyužil. No aj s poznaním toho, ako je to so skutočnou udalosťou, ktorá tu bola nadmieru prekombinovaná a dosť prekrútená, malo byť divákovi minimálne jasne naznačené pravdepodobné vysvetlenie udalostí. Ak si už vymýšľame v celom deji, tak prečo neprinesieme aj uspokojivý koniec? ()

• Scény priamo na mieste pre dom na bulvári 657 sa natáčali v súkromnej rezidencii v Rye v štáte New York, ktorá bola postavená v roku 2016. Scény, v ktorých rodina Brannockových býva v moteli, sa natáčali v prevádzkovom moteli v Locust Valley na Long Islande, New York. (Arsenal83)
  • Manželia Derek a Maria Broaddusoví, ktorí sú predlohou filmových Brannockových, mali na tvorcov seriálu dve požiadavky. Aby neboli použité ich skutočné mená a aby sa rodina v seriáli nepodobala na ich reálnu - v skutočnosti mali nie dve ale tri deti, ktoré všetky boli v mladšom veku oproti seriálovým. (rudeboy)
  • Základom série je článok od Reevesa Wiedemana, ktorý napísal v novembri 2018 pre New York Magazine. (Arsenal83)