610 metrů nad zemí

Pro nejlepší kamarádky Becky (Grace Caroline Currey) a Hunter (Virginia Gardner) je život o překonávání strachu a překonávání hranic. Ale poté, co vylezou do výšky 610 metrů na vrchol opuštěné rádiové věže, ocitnou se v bezvýchodné situaci a nemají jak sestoupit dolů. Dovednosti Becky a Hunter, které jsou zkušené horolezkyně, budou podrobeny těžké zkoušce, když budou zoufale bojovat o přežití s přírodními živly, nedostatkem zásob a závratnými výškami. (mac000)

rollman1

Nic pro lidi s Akrofobii. The Fall má celkem jednoduchou premisu. Dvě mladé dívky se společnou minulostí, kde jednu z nich postihla tragédie, si vyrazí na neškodný výlet, na jehož konci je 600 metrů vysoká televizní věž. Co by se tak mohlo pokazit?  Kdo zná trošku žánr nebo respektive subžánr ví, že se pokazí úplně všechno a vlastně začne boj o přežití na vrcholku hodně vysoké věže, která je, jak jinak hodně stará a hází dívkám klacky pod nohy, kdykoliv to jde. Největším kladem filmu je rychlé tempo. Začátek si odbije krátkou, leč povinnou seznamovačku a za 20 minut už stojí dvě hrdinky před svým životním lezením. Od této chvíle je to neustálý nervák. Film odsýpá, hodiny utíkají a oběma slečnám dochází síly, voda i nápady jak se z téhle šlamastyky dostat.  Další věc, která potěší je, že scénář není jen obyčejná survival jednohubka, ale očividně si někdo dal práci s několika nápady a tak je ve filmu obsaženo docela dost zajímavých scén, včetně jednoho sympatického zvratu. Samotné záběry jsou natočeny hezky a některé úhly kamery mohou lidem se strachem z výšek způsobit menší ublinknutí. Proto doporučuji kýbel k posteli. Herečky jsou sympatické a vlastně i jejich chováni mi přišlo docela logické a nemusel jsem u filmu nadávat, jaká hloupá rozhodnutí se tam dějí. Až na jednu scénu, kde jsem málem rozbil monitor, si vlastně nemůžu stěžovat.  Verdikt: Dvě kamarádky se rozhodnou, že si vylezou na 600 metrů vysokou věž. Bohužel se však pokazí vše, co může a tak jsou odsouzeny k boji o přežití s minimálními šancemi. Svižné tempo, sympatické postavy a nepříjemné úhly kamery dělají z filmu v rámci žánru obstojný nervák, který určitě neurazí a nejeden nehet zůstane neokousaný. Do toho si přidejte trošku té brutality, pár zajímavých nápadů a příběhových kliček a vyleze Vám slušná podívaná na večer. ()

Vančura

Šílenost, u které jsem místy myslel, že to nedokážu dokoukat, jak moc to bylo fyzicky nepříjemné. Jenže neznat konec bych nevydržel, protože to bylo současně tak nesnesitelně napínavé, že jsem prostě musel vidět, jak to dopadne (v tomto ohledu mě trochu zamrzelo, že jsem finální rozuzlení odtušil dopředu, a předvídatelných momentů tam bylo víc, např. s tím supem nebo lidmi v karavanu). U takového filmu se asi nelze vyhnout tomu, že vám ve scénáři uteče pár nelogičností, takže jsem nad nimi celkem mávnul rukou (nejvíc mě asi zarazilo, že dívky nikomu nedaly předem vědět, kam jedou, a že je nijak neznervóznil technický stav žebříku, když po něm lezly nahoru), a místo toho jsem se nechal ohromit tím, s jakým málem si film vystačil a jak věrohodně to celé působí (byť třeba to dobíjení dronu mi přišlo jako strašný nesmysl). Naposledy mě podobným způsobem rozsekala možná Díra, ale tenhle film s ní stejně asi nesnese srovnání, protože tak drásavou iluzi závrati jsem u filmu snad ještě nezažil (a to dokonce ani před lety v Imaxu u Muže na laně). Vlastně ten film nenávidím za to, jaké peklo mi připravil, a už se k němu rozhodně nechci nikdy vracet, ale k tomu geniálně jednoduchému námětu prostě nemůžu už z principu necítit respekt. ()

Flakotaso

To je mi ale falešný marketing. Když už začal ten otravný podzim, tak jsem si chtěl pustit něco tématického a ono se jedná o pády vedlejších postav. A nebo jde o odkaz na to, že dvěma nastala zima jejich lezení a jedné hodně krutý podzim, protože dle jejího chování v prvních dvaceti minutách se po následných zážitcích odstěhuje do Nizozemska. To hlavní, oč zde běží, respektive spíše sedí, tedy napětí, je vytvářeno lacinějšími prostředky, než bych čekal. Například detailů na uvolňující se šrouby mohla být klidně pětina a místo nich si lze dobře představit pár vyhrocenějších POV záběrů. Ty jsem si představoval i u sympatické Grace Fulton, která mi připomínala jinou herečku, Casey Calvert, ehm. Kromě klasičtějších fyzikálních boostů, kdy padesátikilová žena vytahuje desítky metrů těžší kolegyni i s jejími obřími nalejvárnami (často i jednoruč), mi nejvíc vadila zcela absentující výkyvnost konstrukce, jelikož při několikametrovém komíhání věže by se na oné plošince neudržel ani Tobey Maguire na vrcholu formy. Horem a dolem to ale relativně funguje, otočení supích rolí v závěru je hezké a vlastně co by člověk víc chtěl, je to jen survifall. ()

ledzepfan

No.. Obsahuje to asi tři až čtyři klišé tak klišoidní, že by mělo být oficiálně, pod hrozbou veřejného bičování, zakázáno je dále používat. Jednu scénu tak blbou, že to bere dech.. A dále hromadu blbostí (typu: Z horolezectví tady v tom filmu nikdo nezná ani základy. Ve výšce dvou Eiffelovek by ty buchty umrzly i v bundách, natož v těch sporty-tílečkách, atd..) nad kterými se ale dá přivřít oko... To nejdůležitější a to jediné co od filmu divák očekává, tozn. práce s pocitem závratě, se v zásadě daří. Je sice fakt, že z traileru jsem nabyl dojmu, že by to mohlo být o něco intenzivnější, ale pár záběrů mi lehce sevřelo kulky, to uznávám. V rukou někoho zručnějšího a méně lenivého se z toho mohl vykutat survivalovský kult. Takhle je to jen jednorázovka která zásadně neurazí, ale ani nenadchne. ()

tron

„Myslel som, že tam ležíš ty.“ Priznám sa, mám chuť prihodiť aj štvrtú hviezdu. Nie, scenár skutočne nie je esencia originality. Ale postavy sú uveriteľné a správajú sa presvedčivo a realisticky, takže sa neustále snažia vymýšľať pomerne logické a uveriteľné spôsoby, ako sa dostať zo šlamastiky, v akej sa ocitli. Samotné herečky sú vcelku sympatické a dobrý dojem dotvára cameo Jeffreyho Deana Morgana. Mám strach z výšok a musím sa priznať, že som sa fakt necítil dobre, čo je pochvala. Výprava gigantickej veže uprostred vyľudnenej planiny je tiesnivá. Niektoré pasáže mi pripadali predsa len už príliš a samozrejme chýba napätie, keďže vieme, že každý pokus hrdiniek o záchranu dopadne zle, keďže sa „asi“ z veže nedostanú v prvej polovici filmu, že? Inak som si to ale prekvapivo užil a bavil sa. Oceňujem twist, ktorý som tu nečakal a ktorý nie je originálny, ale jednak ho v takto nastavenom príbehu nečakáte a jednak vás zasiahne, keďže ste si hrdinky-bojovníčky obľúbili. Ak máte radi filmy odohrávajúce sa na extrémne ohraničenom priestore (Pochovaný zaživa, Krvavá lagúna, Útes smrti, Otvorené more, Oxygen, Downrange, Telefónna búdka), prídete si na svoje. ()

• Rádiová vež B67 vo filme reálne neexistuje. Vzhľad rádiovej veže bol inšpirovaný rádiovou vežou KXTV/KOVR Tower vo Walnut Grove v Kalifornii. (Grims)
  • Filmovalo sa v kalifornskom Palmdale a Mohavskej púšti. (MikaelSVK)
  • Ve 37. minutě filmu ve chvíli, kdy se žebřík s Becky (Grace Caroline Currey) odděluje od věže, je na okamžik vidět záběr na plošinu, na které by měla stát Hunter (Virginia Gardner), ovšem ta je prázdná. (Emperor1)

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování