Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

Morien

Pěkný čistič palety nebo jak se to řekne česky, prostě jako bych si čichla k rozemletým kávovým zrnům a pocítila zase trošku lásky ke kinematografii. Mnoho loňských filmů mi tento pocit nedalo. Jediné, co bych změnila, by byl Georgův proslov na konci. Chápu, proč byl tak doslovný, ale osobně bych byla raději, kdyby nebyl tak doslovný. ()

darkrobyk

Že se zhroutí internet, mám pocit už několik let. Akorát jsem si vždy myslel, že se toho nedožiju, ale poslední dobou se mi zdá, že možná ano. Jak vidno, nebylo by to úplně nejhorší, protože vyspělý svět se natolik začíná spoléhat na elektroniku, že její kolaps by měl ještě katastrofálnější následky. Postoj Amandy jistě bude zastávat větší než malé množství ehm lidí, ovšem tam je onen paradox - lidi jsou strašní, avšak zkus bez nich žít. A kdo vůbec jsou, lidi? Příbuzní, kamarádi, známí, anebo ti cizí? Dannyho postoj napovídá hodně - v jisté situaci jsou pro mě cizí i přátelé... Několikrát jsem si během filmu vzpomněl na K. Čapka s jeho vizionářskými a prorockými romány a hrami (doufám, že naplnění R.U.R. se fakt nedožiju). Zlověstný neklid se nese celým filmem a jediný moment, který ho narušil, bylo tančení s hromadou desek v pozadí. Na druhou stranu chápu, že dnešní divák si žádá většinou akci, která se jistě nabízela, ale právě jednání postav a sem tam náznak katastrofy byly naprosto dostačující, čímž snímek možná sklouzává k menšinovému divákovi. Tím více pak vynikly obě scény na pláži. Tísnivě působila zvěř už proto, že ví víc, než ti lidé... Skvělá kamera, zlověstná hudba a solidní herecké výkony. Po delší době, co se týká nových snímků, pro mě filmový zážitek, kdy mi navíc delší stopáž výjimečně nevadila. 4,5* ()

Frajer42

Celovečerák Sama Esmaila nemohl uniknout moji pozornosti a řekl bych, že dokonce předčil má očekávání. Relativně nízké celkové hodnocení nasvědčuje smutnému faktu, že značná část diváctva je již nadobro zničená stereotypním mainstreamem. Tohle byl vskutku velice svěží závan větříku z konce světa. Nadupané obsazení a skvěle napsané dialogy zapříčinily, že jsem se ani v takhle úzkém kruhu na takhle stísněném prostoru nikterak nenudil. Děj je velmi uvěřitelný a atmosféra neuvěřitelně skličující a postupně houstnoucí. Fanoušci seriálu Přátelé si přihodí automaticky jednu hvězdu. Více takových filmů! [86 %] ()

AppleCore

Děsivě realistickej vhled do velkýho civilizačního krachu, kterej nám skrze sedm charakterů vysvětlí, jak moc v prdeli náš svět aktuálně je, a jak moc v hovnech bude ve chvíli, kdy vypnou internet. Tehdy budou fyzický nosiče spásou a příroda náš největší kamarád. Sam Esmail se inspiroval u Finchera, Hitchcocka i Shyamalana a po fenomenálním Mr.Robot opět zaútočil na všechny divákovy smysly, který budou žasnout nad fantastickou kamerou, skvělým, znepokojivým soundtrackem, a ještě více znepokojivým scénářem, ale hlavně nad celkovým vyzněním příběhu a jeho podáním (tohle dost možná zažije spousta z nás). ()

PetrPan

SPOILERY: A začnou se dít podivuhodné věci..... Vypnutí internetu vede k prudkému vzestupu inteligence u zvířat, která se začnou shromažďovat za účelem komunikace s lidmi... Planeta opic, ehm, promiňte, jelenů! přichází...    Postuláty apokalypsy naprosto neuvěřitelné, to už jsem víc nakloněný věřit Romerovi a spol, že nás  jednou sežerou  naši  blízcí prohnilí než tomuto maglajzu, kde se na jedné straně tvrdí "hrůzná" pravda o tom, že nikdo nic neřídí, ale pak např. USA taková jistě naprosto dezorganizovaná skupina zcela nespolčených  dezolátů ze zemí nikoho, dříve osy zla, nějakou náhodou  zlikviduje.   Ježíkriste... Na druhou stranu je to slušně zahraný a než se začnou zjevovat ony postuláty a rozbitý Tesly (haha, to jste Muskovi nandali) velmi znepokojivé.   Fajnový byl i pan Bacon a kdyby začal střílet, šel bych na tři.   Třeba ale přijde dvojka a za vším budou emzáci nebo čaroděj ze země Oz, to bych pak šel možná i na čtyři.. ()

• Natáčanie sa začalo v apríli 2022 na Long Islande v dome navrhnutom štúdiom The Up. V Katonah v New Yorku sa potom v máji 2022 natáčalo dodatočne. (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD