Okouzlující námořník Jacob se rozhodne zastavit tyranského kapitána a zachránit unesené dítě. Na své misi získá nečekaného spojence v podobě mořské příšery. (Netflix)

Rozjimatel

[2,5*]     "Every hunter dies a great death. Because every hunter lives a great life!"     Animovaný film nominovaný na Oscara, ktorý však z môjho pohľadu nie je, až na krásnu animáciu, ničím mimoriadny. Je prázdny, príšerne šablónovitý, bez štipky nápaditosti, pričom si "požičiava" motívy zo všetkých strán (ten hlavný motív o stáročných bojoch s monštrami, ktoré sa napokon ukážu byť veľmi milými bytosťami, je doslova okopírovaný z How to Train Your Dragon (2010)). K tomu navyše sú pokusy o humor nevtipné a hudba je poriadne obohraná (silne pripomína hudbu z Pirátov z Karibiku (2003)). A celé to zaklincuje patetický koniec s premúdrelým príhovorom hlavnej hrdinky. Nedostatky filmu u mňa neospravedlňuje ani to, že je evidentne smerovaný na detského diváka (na to poukazuje aj ten príšerný maznáčik "Modrý"). Ku kladom filmu radím krásne vykreslené prostredie, postavy, príšery a príšerky, napínavý boj s "Červeným" (a najzaujímavejšiu pasáž, ktorá po ňom následovala) a sympatickú malú hrdinku Maisie. ()

Mrkvič

Parádní animace a hodně fajnový příběh. Snad jen ty mořský potvory byly takové jalovější a Červený Děs až moc připomínal Bezzubku z dračích dobrodružství. Postavy ale byly na dětský animovaný film hodně zajímavé. Hlavní mladý lovec prozřel. Kapitán slavné lodi byl fajn, ale měl své mouchy, které se časem dostávaly na povrch. A malá holčička byla nadšená z lovců, aby časem prozřela, i když to bylo hodně rychlé. Ale holt dětská mysl. S akcí jsem měl zezačátku problém, když všichni lovci předváděly nadlidské výkony, ale dalo si na to zvyknout a postupně taková akce odpadla. Navíc trocha roztomilosti a lehoulince vtipu a rodinná podívaná, jak má vypadat. ()

moriero

Tak pokračuju v celoživotní plavbě proti proudu, ale mně se ( minimálně vizuálně) Mořská příšera líbila o dva levely vejš, než Jak vycvičit draka. S příběhem samotným to už možná mohlo lehce pokulhávat...ale vlastně né. Proč by mělo vadit, že je tak prvoplánový a přímočarý? Vždyť takové pohádky bývají často. A nikomu to žíly netrhá. The Sea Beast je pro mě majstrštyk a basta. Píšete, že u animáku v 21. století je dechberoucí vizuál povinností. Je. A tady se povedl na výbornou. Ani nevím, které scény vypíchnout jako první. Rudý ohňostroj skrze rudé plachty v úvodu? Skoky a pády lidí přes palubu? Pohyby příšer pod hladinou? Samotné moře? A v poslední řadě postavy: když si odmyslíte ty otravné velké hlavy a parodické účesy, byla radost sledovat jednu vedle druhé - v čele s Jakem (jak skáče do vody, sahá pro kopí, šplhá po lodi). I když nejsem cílovka, klidně si to pustím znovu. ()

Ironhead

Pěkné animace kazí naprosto blbý děj a to i na poměry animované pohádky. Nic tu nedává smysl... spřátelení s příšerou... proč, jak, jak to že tak naráz po dekádách války a zabíjení?!? Závěr, kdy malá holka z děcáku má naráz větší slovo než král a jeho dvůr. Generálka (je to Netflix:_) která neposlouchá rozkazy... aneb důvod, proč nedělat z žen generály :_) Prostě jsou to hezké barevné pohyblivé obrázky, ale děj, motivace postav (kterou mění často lusknutím prstů a bez hlubší pohnutky) ani zápletka nedávají příliš smysl. ()

Adramelech

Film je určený dětem, takže děj nemá smysl moc rozpitvávat, mrňousům bude jistě vyhovovat a také animace je dobrá. Jenom si dovolím poznamenat, že v době, kdy moře brázdily plachetnice, existovali pouze námořníci, nikoli námořnice. Zde ovšem zapracovalo genderové šílenství. Za to, že hlavní hrdinkou je černá holčička, vděčíme zřejmě snaze o rasovou vyváženost postav. Nic proti černé holčičce, byla moc pěkně vyvedená. Jenom nevím, proč tam nefigurovali žádní buzíci a lesby, aby otisk hnusných pazourů neomarxismu na tomto filmu byl úplnější. Ale ani v minulosti se umělci zpravidla neobešli bez nějaké té aspoň občasné úlitby vládnoucí ideologii. Tak to prostě na světě chodí. (Povšimněte si postavy jednonohé černé námořnice. Tvůrcům filmu se zde podařilo skloubit hned tři neomarxistická témata: gender, rasu a tělesné postižení. Tomu říkám tah na branku!) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD