Kreslený příběh plný romantiky, humoru, dobrodružství a akce vypráví příběh mladého muže a dívky, kteří se v dobách kdy král Artuš byl ještě mladý a hrad Camelot se teprve stavěl pustí do boje se zlým baronem Ruberem. Podaří se jim obnovit řád v království krále Artuše? (oficiálny text distribútora)

VanTom

Pohádková dobrodružná výprava za mečem Excalibur do čarovného lesa vypadá jako levná (přitom stála slušné peníze) napodobenina disneyovek a moc se nepovedla. Primitivní příběh s nezajímavými hrdiny a nudně zběsilou akcí v "rozevláté" animaci cílí na malé děti velkým důrazem na komické postavičky a od nějaké 20. minuty jsem si říkal: Hlavně ať už nezpívají! ()

D.Moore

Tenhle film není od myšáka, ale od králíka... A je to na něm bohužel poznat. Tedy ne že bych měl vůči Warner Bros nějaké zvláštní výhrady, ale především animací se Disneymu tentokrát rovnat nemohou. Obrázky jsou podivně málo barevné, pohyb postav trhaný (obzvlášť jízda na koních je děsivá), a když se do toho tu tam přimíchá animace počítačová (kamenný obr či co to bylo), je to neštěstí. Druhou věcí je opravdu velice jednoduchý příběh, který je protkaný neskutečně děsivými písněmi... Brrr. Naštěstí má ale Kouzelný meč své silné stránky, z nichž většinu má na svědomí dvouhlavý drak Devon/Cornwall, jehož jednu hlavu naprosto neodolatelně namluvil Eric Idle. Drak je vážně perfektní, vtipy, které si pro něj scénáristé vymysleli, jsou vtipné, a proti jeho písni (v jejímž "klipu" draci zparodují vše od Picassa a Elvise po Sonnyho a Cher, warneráckého Kojota Willeho nebo hororový Pátek 13.) nemám ani malou námitečku. Kromě draka mě pobavily i drobnosti, jako nápis Acme na magickém lektvaru hlavního padoucha, podivný kříženec slepice a sekery (věřte tomu nebo ne) citující Taxikáře a Drsného Harryho, a v akčním závěru se objevivší supermanský motiv Johna Williamse. Jinak se mi nepřekvapivě líbila i hudba Patricka Doyla, ale bohužel moc prostoru nedostala. ()

Zalost

Z tohohle filmu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsou tu poměrně dobří dabéři v menších rolích (Gary Oldman, Eric Idle) a jsou tu i vtipné momenty, většinou parafráze na jiné, známé filmy, ale nejslabší část filmu je to, na co se snaží nejvíce upozornit - písničky. Jsou skutečně slabé, uši drásající a naprosto nepatřičné a nehodící se. Výjimkou, ale nikterak excelentní, je snad jedině roztomilý pěvecký výkon Garyho Oldmana. Když postavy náhle během řeči propuknou ve zpěv nabitý těmi nejsilnějšími klišé, má divák tendenci skoro i vypnout zvuk. Zbytek filmu koukatelný je, ale označil bych ho jako "lehký nadprůměr", jsou tu mnohem lepší animáky ke sledování. ()

Pepinec

Hezká paralela v závěrečných titulcích, kdy slepý zpívá slepému, ale zbytek písniček nazpívaných dabérskými puberťáky mě silně prudilo. Nehledě na příběh, který byl poutavý asi jako znělka Večerníčku. Navíc nemám rád, když je animace takovým způsobem nepřirozeně přehnaná, čili se kouzelného meče dobrovolně vzdávám. ()

dustur

Tak premna je to iba priemerná animovaná komédia, ktorá ma v podstate aj prekvapila...,a zároveň som sa miestami aj zasmial , hlavne keď sa na scéne objavili tý ,,dvojhlavy draci" ktorý keď sa objavia tak sypú jednu hlášku za druhou ,, sme ako siamské dvojčatá vyše 500 rokov"...,a sú dosť zábavný ktorý vlastne celý film by som povedal že vyzdvihujú... Aj keď moje hodnotenie nieje na plný počet...,ale isto je to medzi troma a štyrmi hviezdičkami... Moje hodnotenie filmu,je teraz.: 3,5 / 5 ()

• V roce 1998 se na trh dostala videohra, inspirována příběhem filmu. (Terva)
  • Snímek byl volně natočen na motivy romány "The King's Damosel" od Very Champanové. (Terva)