X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

castor

Na odlehlou farmu dorazil šerif. Jediné, co (z)může, je projít se okolo rudými prostěradly zakrytých těl. Vracíme se o nějakou dobu zpět, kdy banda mladých lidí naskakuje do dodávky ve stylu Texaského masakru motorovou pilou. I na té pumpě zastaví… První minuty jsou výtečné. Zrnité záběry a situace na mě dýchly staré dobré časy béčkových hororů a poctivou láskou k žánru. Co je ovšem jiné, je důvod návštěvy texaské farmy: parta nadržených lidí jede na venkov natočit svůj nejnovější pornografický flák. Celé to má pod palcem producent Martin Henderson, který je rád, když se ke dvěma „herečkám“ přidá i nesmělá zvukařka Jenna Ortega (která letos zvládla i nejnovější díl Vřískotu), toho času přítelkyně umělecky založeného režiséra. Méně rád je pak (až groteskní) majitel farmy, který v noci hledá svou psychicky nemocnou (a značně zvídavou) choť. Trvá poměrně dlouho, než se přejde ke krvavým momentům, ale právě ta překvapivá dávka trpělivosti, kterou režisér Ti West (natočil i dva díly dravé série Oni) předvádí, mě bavila. Za mě to bylo účinné, nápadité a svěží, i třeba vtipným načasováním scén nebo sympatickým pocitem nejistoty. Když přijde čas na ryzí slasher, zájem diváka paradoxně trochu opadá. Vše se line předvídatelnými cestami, chyběla mi větší motivace vrahů a stejně jako třeba u Westovy Svatyně zla závěrečné desítky minut prostě nemají takovou sílu a dopad, jaký by si asi všichni přáli. Prostě je to sice úderné, ale už ne tolik zábavné. Každopádně i tak stylový a v mnoha ohledech poctivý kousek. ()

POMO

Nejinvenčněji zrežírované sedmdesátkové exploitation současným mladým tvůrcem. Ti West ví co dělá, hraje si s divákem a žánrovými postupy, mixuje kousek soft péčka s kusancem hard slasheru, a nezapomíná být ani lechce úchylný. Ale hlavně nejvypečeněji za poslední dekády zhmotňuje klasickou slasherovskou premisu “sexující tínejdžeři musí zemřít”. U X se nebudete bát, ale story nešťastných návštěvníků zlé farmy si užijete o to šťavnatěji, o co více jste doma v žánru a máte rádi nový vítr v něm. A nahá ňadra. ()

Lima

Pokus o ambiciozní horor, který tak úplně nevyšel. Zhruba první hodinu, do úvodního mordu, je to velká režijní jízda. Nápaditou kompozicí záběrů, vtipným načasováním scén (krokodýl z ptačí perspektivy!) a takový casting byl na taky jedničku, všechno originální charaktery a všem jsem to žral. To dlouhé čekání na vrchol se povedlo na pětihvězdu. Ale jak se pak spustí spirála násilí, příběh se klišoidně vine předvídatelnými cestičkami, mordy jsou všechno, jen ne něčím zajímavé, byť v jednom West upomíná na Fulciho a všechno to vrcholí scénami, který fakt vidět nechcete (gerontofilní sex). Je to film o dvou půlkách a ta první tu druhou, kde to graduje,  paradoxně převyšuje o hlavu, někdy méně holt znamená více. ()

mzss1

[15%] Dávám kruté hodnocení, ale nedá se nic dělat … A to jsem i uvažoval o nudném odpadu, protože to fakt byla kurevská nuda! První půli filmu se snad vůbec nic nedělo, jen jsem sledoval nudné a trapné postavy, jak točí své domácí porno. V druhé cca části snímku se začaly dít nějaké ty paranormální scénky, v určitých chvílích to logiku mělo, ale celé mi to přišlo nezáživné, utahané, takže jsem ani nevnímal nějakou tu hororovou stránku, napětí apod. Herecké obsazení bylo též na prd včetně Jenny Ortegy, která zde vůbec nevynikala, a to jí mám poslední dobou rád … No nic, pro mě je to absolutní ztráta času. ()

TheEvilTwin

Že nejde skloubit retro slasher, romantický příběh o lásce v důchodovém věku a porno najednou? Omyl. Ti Westa jsem v hledáčku nikdy až tak neměl, ale zde mi sednul nádherně a já mám jen kousek k úplné spokojenosti a pětihvězdě. Už samotný nápad o pornoštábu točícím filmy pro dospělé ve vidlákově je celkem lahůdka a když se k tomu přidají nasraní psychopatičtí důchodci a spousta krve a humusu, je vyhráno. Budovaná atmosféra je od začátku perfektní, funguje skvěle vizuálně i hudebně, a to jen aby ve druhé části mohli tvůrci rozjet naprostou šílenost. Postavy jsou celkem šikovně představeny, a tak s nimi divák o to víc prožívá a o to víc s nimi trpí, “záporáci” jsou slizcí, hnusní a nechutní a musím říct, že prvek “disgusting starých lidí” zde funguje na výbornou a takhle intenzivní vnitřní nechuť a strach jsem už dlouho nepocítil. Dočkáme se nahotinek, prostřelených hlav i bizarností, nad kterými budou slabší povahy zavírat oči, a kdyby šli tvůrci do gore ještě odvážněji a odpustili by si některé klišé z hlediska chování postav, pálil bych plnou pětku. Z výsledku jsem ale i přesto spokojen, jak už dlouho ne. Málokterý film tak umně kombinuje tolik prvků, které dělají jednoduše dobrý horor a legendy o potenciálním hororu roku opravdu nelhaly. ()

• Muž nájdený v suteréne je ten istý ako ten na krabici od mlieka hľadaný ako nezvestná osoba, keď si Jackson (Kid Cudi) z neho odpije. (Arsenal83)
  • Lorraine (Jenna Ortega) odkazuje počas rozhovoru v skupine na film Psycho (1960), neskôr Jackson (Kid Cudi) objaví v rybníku čiastočne ponorené auto podobné autu Marion Crane, ktoré Norman Bates vyhodil do jazera v tom istom filme. (Arsenal83)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD