Da Vinciho vynálezy

(TV film)
  • Česko Vynálezy Leonarda da Vinciho (viac)

Leonardo da Vinci, do nekonečna skloňovaný umelec, vynálezca, mysliteľ, génius renesancie - je autorom či znovu-objaviteľom mnohých vynálezov, ktoré našli svoje uplatnenie až v 20.storočí. Či už to bol tank, padák, helikoptéra, potápačský odev, bicykel, alebo robot - Da Vinci mal všade svoje prsty. Jeho mozog bol plný nápadov a myšlienok - tak ako boli jeho oči a ruky plné krásy a dokonalosti. Ponúkame vám výlet do sveta tisícok jeho manuskriptov, ktoré po sebe zanechal a ukážeme vám ich skutočný tvar v 3-rozmernom obraze. (RTVS)

subic

Zajímavé hlavně je, jak se v hlavě jednoho muže mohly zrodit myšlenky na vynálezy, které předběhly svou dobu o několik set let. Na to dokument tak úplně neodpoví, ale i tak je to zajímavé. ()

jedna_vrana

Mám rada dokumenty a najmä také, v ktorých sa dozviem niečo nové. Leonardo da Vinci prekvapuje aj po viac ako 500 rokoch. Nebolo veľa ľudí, ktorý by mali natoľko všestranný talent! Zaujímavé bolo, že tvorcovia nevyjadrujú len obdiv k nápadom da Vinciho, ale hľadajú aj chyby v nákresoch a zdôvodňujú funkčnosť - nefunkčnosť jeho vynálezov. Dokument ma podnietil k tomu, aby som si o Leonardovi začala zisťovať aj ďalšie fakty. Zaujalo ma napríklad písmo v jeho Kódexoch... ()

Teachman

Tento televizní projekt je vizuálně působivý a informačně přínosný. Oba díly jsou vhodné do výuky dějepisu jako zajímavost. ()